zaujímavosti

Pacienti s vážnymi chorobami zomierajú na Covid-19 od strachu, píše sa v štúdii akademického žurnálu The American Journal of Medicine

Z novej štúdie vyplýva, že čoraz viac ľudí umiera na problémy so srdcom a pľúcami, ktoré zvyčajne nie sú smrteľné. 

Moderná medicína je schopná úžasných vecí dokonca aj v prípadoch pacientov v kritickom stave, ale nezmôže nič, ak ľudia nevyhľadajú lekársku pomoc.

Z novej štúdie vyplýva, že čoraz viac ľudí umiera na problémy so srdcom a pľúcami, ktoré zvyčajne nie sú smrteľné. Šéfredaktor časopisu The American Journal of Medicine tvrdí, že príčina je jednoduchá – strach. Zistilo sa, že stále viac pacientov s vážnymi chorobami sa vyhýba potrebnej urgentnej liečbe, lebo sa boja, že sa v nemocniciach nakazia chorobou COVID-19. 

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Dr. Joseph S. Alpert konštatuje, že hospitalizovaní pacienti so zlyhávajúcim srdcom alebo chronickou obštrukčnou chorobou pľúc bývajú bližšie k smrti ako v časoch pred pandémiou.

„Tretina z našich pacientov na internom oddelení dostáva občas konzultácie od služby paliatívnej starostlivosti a nezriedka končia v hospicoch,“ hovorí Dr. Alpert s tým, že v minulosti takíto pacienti na internom oddelení prakticky nebývali.

„Odpoveď je jednoduchá,“ hovorí Dr. Alpert z Lekárskej fakulty Arizonskej univerzity. „Pacienti sa čo najviac vyhýbajú nemocnici, pretože si uvedomujú svoje chronické choroby a obávajú sa smrteľnej infekcie COVID-19. Z toho istého dôvodu mnohí pacienti po prepustení z nemocnice odmietali fyzioterapiu alebo prevoz do hospicu po intenzívnej starostlivosti zo strany nemocničných lekárov.“

Predchádzajúce štúdie ukázali, že počas pandémie prichádzalo na pohotovosť menej pacientov s infarktami a mŕtvicami. Aj tak je však úmrtnosť v nemocniciach vyššia. Podľa vedcov je to pravdepodobne dôsledok odkladanej intenzívnej starostlivosti a odporúčaných terapií.

Dr. Alpert poznamenáva, že pacienti v čase pandémie považujú často za bezpečnejšie zostať doma, ako ísť do nemocnice. Niektorí tiež vyslovujú obavy, že nemocničný personál bude taký zaneprázdnený liečbou pacientov s koronavírusom, že na nich už nebudú mať čas.

„Opakovane hovorím pacientom, že sú bezpečnejší s nami, či už ako hospitalizovaní alebo ambulantní, ako keby chodili do potravín, kde nevedia, či ten, čo stojí za nimi, nemá COVID-19,“ poznamenáva Dr. Alpert.

Podľa neho robia nemocnice a kliniky všetko, čo môžu, aby zabránili šíreniu nákazy na svojich pracoviskách. Presadzujú sociálny odstup, zákaz návštev, neustále upratovanie a vakcináciu zamestnancov. „Bohužiaľ, pacienti neberú veľmi tieto informácie do úvahy. Zdá sa, že strach prekonal racionálne myslenie.“

Dr. Alpert sa domnieva, že letecký priemysel by mohol poskytnúť odpoveď na to, ako vyriešiť iracionálnu obavu z nemocníc. Vysvetľuje, že aerolínie používajú špeciálne programy a postupy, ako pomôcť potenciálnym zákazníkom, aby sa zbavili strachu z lietania. Rovnaký trik by možno pomohol kriticky chorým pacientom, aby vyhľadali starostlivosť, ktorú potrebujú.

„Ak ste veľmi chorí, neváhajte zavolať lekársku službu prvej pomoci alebo niekoho, kto vás odvezie na najbližšiu pohotovosť, kde vám môžu zachrániť život,“ dodáva Dr. Alpert.

Ak už sa dostanete do nemocnice ako pozitívny na COVID-10, môže byť pre vás zaujímavý tiež výskum vedcov Univerzity Georgea Washingtona. Zistili, že nízke dávky aspirínu môžu prispieť k tomu, aby hospitalizovaní pacienti nepotrebovali mechanickú ventiláciu, prijatie na jednotke intenzívnej starostlivosti a v konečnom dôsledku sa zníži ich úmrtnosť v nemocniciach. Závery výskumu, ktoré naznačujú ochranné účinky aspirínu na pľúca, nedávno zverejnil časopis Aneshesia&Anal­gesia

Zdroj: pravda.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Banderovec Samuel “Sláva Ukrajine” Migaľ označil Ficovo stretnutie s Putinom za facku slovenskej diplomacii a slovenskej zahraničnej politike.

Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…

5 hodín ago

Fico vyhlásil, že jeho rokovanie s Putinom bolo reakciou na Zelenského odmietnutie prepravovať ruský plyn cez Ukrajinu na územie Slovenska.

Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…

5 hodín ago

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

19 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

21 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

21 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

21 hodín ago