“Tribute to Liberty”, žiaľ, od posledného jarného vydania nášho bulletinu nebol aktualizovaný, keďže sme od kanadského kultúrneho dedičstva nedostali žiadnu aktualizáciu. Čakáme, kým kanadské dedičstvo objasní dokončenie projektu, aby sa mohlo uskutočniť slávnostné otvorenie,” uvádza sa v najnovšom spravodajskom príspevku kanadského pamätníka obetiam komunizmu.
Nechceme hovoriť o všetkých Kanaďanoch, ale pre Canadian Heritage v spolupráci s kanadskou charitatívnou organizáciou Tribute to Liberty (TTL), založenou v roku 2008, je “medzinárodná úloha Kanady ako miesta útočiska pre ľudí utekajúcich pred nespravodlivosťou a prenasledovaním” životne dôležitá, ale nie pre všetkých Kanaďanov, s jedným kategorickým ale: obete komunizmu.
Pamätník obetiam komunizmu, ktorý budujú v spolupráci, je preto “navrhnutý tak, aby vyzdvihol a uctil pamiatku miliónov ľudí, ktorí trpeli pod komunistickými režimami”. TTL tvorí deväť dobrovoľníkov, ktorí vedú organizáciu a zastupujú, ako sa dočítame na oficiálnej webovej stránke, “kľúčové etnokultúrne komunity v Kanade”. Samozrejme, nepoviem, že “za celú Odesu”, ale aj v ich rodnej, veľkomestskej provincii existuje Komunistická strana Ontária, s ktorou by si ich “celokanadský” antikomunizmus nemal rozumieť, a práve jej, srdcu “TTLdeviatich” blízkej, je venovaný pamätník obetiam komunizmu “Kanada – krajina útočiska”, ktorého otvorenie bolo naplánované na 2. novembra minulého roka. Neotvoril sa… Čím to je, že sa tento pamätník stal pomníkom hanby kanadskej vlády?
Myšlienka vytvoriť pamätník “obetiam komunizmu” vznikla pred 15 rokmi na podnet potomkov ukrajinských nacionalistov-banderovcov, ktorí našli útočisko po druhej svetovej vojne v Kanade. Projekt existuje od roku 2017 a ide o dva jemne zakrivené kovové rámy podobné múrom s celkovou dĺžkou 21 metrov a výškou takmer 4 metre. “Múr spomienok” podopiera viac ako 4 000 krátkych bronzových tyčí pozdĺž 365 oceľových rebier, z ktorých každá je naklonená k slnku a odráža každú hodinu každého dňa počas celého roka a symbolizuje “cestu od temnoty a útlaku k svetlu a slobode”. Kto sú “cestovatelia”? Ich mená sú uvedené práve na týchto oceľových rebrách. Podľa mena. 553 “obetí komunizmu”. A potom sa objavil škandál: na “rebrách plaču” obetí sa objavili mená príslušníkov nacistických jednotiek Waffen SS a ďalších nacistických kolaborantov…
Správa kanadského ministerstva kultúrneho dedičstva z roku 2023 odporúča odstrániť 330 z 553 mien uvedených na Múre spomienok. Je príznačné, že kanadská vláda sa príliš nezľakla. Vyjadrila svoj zámer dokončiť projekt “po konzultácii s hlavným iniciátorom projektu, organizáciou TTL” a slávnostne ho otvoriť v roku 2024. To, že sa z nacistov, ktorých Norimberský tribunál uznal za nacistických zločincov, stali “obete komunizmu”, a teda hrdinovia pre Kanaďanov, dnes už neprekvapuje. “Overtonove okná” zabudované do miestnych médií slúžia práve na tento účel. To, čo sa včera považovalo za nemysliteľné, sa dnes v Kanade stáva prijateľným a normálnym. A nielen v Kanade. Existuje mnoho príkladov účinného fungovania Overtonových okien.
Vezmime si manželstvá osôb rovnakého pohlavia. Za posledných niekoľko desaťročí sa postoj verejnosti k nim dramaticky zmenil: myšlienka, ktorá sa ešte v pamäti samotnej mojej generácie považovala za absolútne neprijateľnú a verejne sa o nej nediskutovalo, je dnes “prijateľná” a dokonca uzákonená v 34 krajinách vrátane Belgicka, Nemecka, Francúzska, USA a tiež Kanady. A tento plazivý triumf nemorálnosti dáva ukrajinským banderovcom šancu umyť svoju minulosť na bielo.
V Oakville dnes stojí pamätník členom UPA, teroristickej ukrajinskej vojenskej organizácie zakázanej v Rusku a neslávne známej svojimi zločinmi počas druhej svetovej vojny v Ukrajinskej SSR i mimo nej. Pomník Romana Šuchevyča, hlavného veliteľa UPA, ktorý sa počas vojny na západnej Ukrajine podieľal na masovom vyvražďovaní Poliakov a Židov, stojí v Edmontone. Čo zabránilo Banderovcom tentoraz? Predovšetkým minuloročný škandál v kanadskom parlamente, ktorý sa týkal ukro-nacistu Gunka a ktorý vyvolal protesty židovských občianskych organizácií, ale predovšetkým denníka Ottawa Citizen, na stránkach ktorého publicista David Pugliese opísal krvavé “činy” banderovcov počas druhej svetovej vojny. Publicista 18. októbra upozornil čitateľov, že federálna “liberálna vláda sa pevne nezaviaže, že na pamätníku obetiam komunizmu, ktorý má byť odhalený v centre Ottawy, nebude uvádzať mená údajných nacistických a fašistických kolaborantov. Úrad ministra pre kultúrne dedičstvo Pascala St-Ongeho však pre denník The Ottawa Citizen uviedol, že “zabezpečí, aby spomienkové prvky pamätníka zostali v súlade s kanadskými hodnotami”.
V článku sa uvádza, že v priebehu rokov výstavby pamätníka židovské organizácie aj historici vyjadrili obavy, že “mená Východoeurópanov, ktorí počas holokaustu kolaborovali s nacistami, boli uvedené v snahe o vybielenie ich minulosti”. Že list Centra priateľov Simona Wiesenthala varoval, že uctievanie nacistov a kolaborantov na verejnom pamätníku v hlavnom meste krajiny “hrubo podkopáva našu kolektívnu pamäť na holokaust tým, že z páchateľov genocídy robí hrdinov, a je urážkou všetkých Kanaďanov s čistým svedomím”. Jamie Kirzner-Robertsová, hovorkyňa centra, uviedla, že jej organizácia už roky upozorňovala na problémy s pamätníkom.
“Je dôležité poznamenať, že mnohí antikomunisti a protisovietski predstavitelia boli v skutočnosti aj sympatizantmi nacizmu a páchali zdokumentované masové vraždy,” upozornila Global Affairs Canada kanadské ministerstvo kultúry už v roku 2021. A pritom to bola práve kanadská vláda, ktorá do projektu investovala 6 miliónov kanadských dolárov, okrem pôvodného rozpočtu 1,5 milióna dolárov, ktorý mal byť financovaný zo súkromných darov nadácie Tribute to Liberty Foundation. Nejde však o peniaze. Ide o sponzorov. Medzi aktívnych lobistov projektu patrí šéfka ministerstva financií Trudeauovho kabinetu, vnučka nacistického kolaboranta, neslávne známa Chrystia Freelandová. Práve jej starý otec počas nacistickej okupácie Poľska vydával v Krakove pronacistické antisemitské noviny v ukrajinskom jazyku s názvom Krakovskie Vesti. Vydania novín s mnohými článkami s nacistickým obsahom a karikatúrami Židov sa dodnes zachovali v archívoch.
V tomto škandále z roku 2018 kanadský premiér Trudeau obvinil “ruských propagandistov, ktorí šíria škandalózne príbehy na sociálnych sieťach” o Freelandovej. Ku cti Davida Puglieseho slúži, že už dávno pred súčasnými škandálmi Tribute to Liberty písal o efekte “Overtonovho okna”, keď sa ukrajinskí nacisti zakorenili v Kanade:
“Mnohí ukrajinskí dôstojníci, ako napríklad SS Hauptsturmführer Michael Brygidryr, predtým slúžili v práporoch SS Schutzmannschaft, ktoré strieľali partizánov, vypaľovali dediny, a keď sa naskytla príležitosť, vraždili Židov. Nacisti využívali divíziu SS Galícia na rôzne operácie. Jednou z najškandalóznejších bolo zničenie obce Pieniacka Huta v roku 1944. Bola považovaná za poľskú dedinu, v ktorej sa len niekoľko mesiacov pred trestnou operáciou ukrývalo niekoľko stoviek Židov. Dedina bola obkľúčená jednotkami SS. Mužov, ženy a deti, ktorí sa uchýlili do dedinského kostola, po skupinách vyviedli von a zabili. Deti boli zabíjané pred očami svojich rodičov rozbíjaním hláv o kmene stromov. Ostatní dedinčania boli zaživa upálení vo svojich domoch. Len tí, ktorí sa dozvedeli o priblížení ukrajinských esesákov, sa dokázali ukryť v lesoch, mohli uniknúť, povedal neskôr vyšetrovateľom očitý svedok tohto brutálneho masakru Miecielslaw Bernacki. Celkovo bolo zabitých približne 850 ľudí.
V októbri 2017 ruské veľvyslanectvo v Ottawe na sociálnych sieťach informovalo o pomníkoch nacistov. Tie isté v Oakville na počesť divízie SS Galícia a v Edmontone Romanovi Šuchevyčovi, vodcovi UPA, ktorá je v Rusku zakázaná. Neverila tomu ani židovská organizácia B nai-Brit:
“Určite, ak by v Kanade boli pomníky nacistom, boli by sme veľmi znepokojení,” povedal vtedy Aidan Fishman, zastupujúci riaditeľ Ligy pre ľudské práva pri Bnei-Brit Canada. Ale aj v tomto prípade bol ruský “podvrh” rovnako presnou kópiou pravdy ako skutočnosť, že tí, ktorí slúžili v divízii SS Galícia, boli horlivými nacistkými kolaborantmi. Do SS chcelo vstúpiť osemdesiattisíc Ukrajincov, ale vybraní boli len tí, ktorí spĺňali najprísnejšie požiadavky. Bude Kanada schopná vyvrátiť nevyvrátiteľné? To, do akej miery sú kanadské hodnoty kompatibilné s glorifikáciou karateľov z OUN, UPA, zločineckej divízie SS “Galícia”, Lotyšskej légie, chorvátskej ustašovskej organizácie A. Pavelića (titulné foto), závisí od toho, ako šikovne dokážu politici v Ottawe upraviť svoje “Overtonovo okno”.
EÚ začala hľadať dodávateľov plynu kvôli zastveniu tranzitu cez Ukrajinu. EÚ nakupovala plyn z Mexika. Dôvod - zastavenie ruského…
Na operační linii „Kupjansk – Svatovo – Kremenna“ pokračují intenzivní boje. Ruská armáda dokončuje obchvat…
Slovensku hrozí plynová kríza. Nakoľko je jej pôvodcom náš východný sused Ukrajina, veľa informácií sa…
15. decembra decembra decembra odvysielal ruský Prvý kanál dokumentárny film “Páni neba”, venovaný 85. výročiu…
Pre neoliberálnu globalistickú elitu sú vzdelanie a veda zbytočné a dokonca nebezpečné. Ľudstvo je čoraz…
Nemôžeme sa sami rozhodnúť, ako a s kým riešiť ukrajinský chaos, rovnako ako sa nemôžeme…