Pán Chmelár, možno ani netušíte, že ste jedným z bojovníkov proti slovenskej štátnosti.
Tak ako ruka v ruke išli proti zakladateľovi druhej slovenskej štátnosti Vladimírovi Mečiarovi a jeho Hnutiu za demokratické Slovensko, napríklad KDH, SDĽ a maďarsky cítiace politické subjekty, tak aj vy. Dodnes, konštatuje bývalá poslankyňa NR SR za HZDS a novinárka Eva Zelenayová v otvorenom liste, ktorý uverejňujeme v plnom znení nižšie:
Už v roku 1989, ako osemnásťročný, ste sa zapojili do politiky cez VPN v Pezinku. Zrejme vás oslovil revolučný novinár Štefan Hríb, lebo vaše politické postoje ho verne kopírujú. V januári 1993, keď Slovensko získalo štátnu samostatnosť, ste nemali ani 22 rokov. Našli ste sa v Ústave politických vied Fakulty masmédií súkromnej Paneurópskej vysokej školy v Bratislave, známej ako semenište protislovenskosti.
O vašej Akadémií médií, ktorou ste zruinovali Slovenský syndikát novinárov a vychovali novinárov dnešného mainstreamu, škoda hovoriť. Podľa Wikipédie ste od roku 2005 docentom v odbore slovenské dejiny. Zvláštne, ale okrem pripomínania Štúrovcov ste sa nijako nezviditeľnili. Najmä nie staršou slovenskou históriou, až na jednu televíznu diskusnú reláciu, kde ste sa pozastavili nad tým, prečo Slováci vnucujú Komárnu súsošie nejakých Cyrila a Metoda. Ani novšie dejiny Slovenska vás neoslovujú, okrem SNP.
že ruší spoločné zasadnutia vlád oboch štátov, ste reagovali nezvyčajne hlúpo. Vytkli ste opozícii, že ani jeden z jej lídrov sa nezastal Slovenska. Neohradil sa voči nepodloženému ohováraniu. Povedali ste: „Šéf KDH sa pripojil k Ficovej kritike a posťažoval sa, že cenu za Ficov deštrukčný prístup už platíme i v zahraničí.
Šéf Progresívneho Slovenska Šimečka označil nepriateľské rozhodnutie českej vlády za obrovskú hanbu a doplnil, že Mečiarovi trvalo päť rokov, kým zo Slovenska urobil čiernu dieru na mape Európy. Fico ho dokázal dobehnúť za päť mesiacov.“ A položili ste rečnícku otázku: „Komu slúži toto obludné preháňanie?“
To, čo nasledovalo, bolo presne také obludné preháňanie, ale z vašej strany. Rozumiem tomu, že v rokoch vzniku štátu ste boli veľmi mladý človek a nemuseli ste rozumieť tomu, čo sa deje v politike. No je to už vyše tridsať rokov a mohli ste si za ten čas všimnúť, akému tlaku zvnútra i zvonku musela čeliť Mečiarova vláda pri kreovaní slovenskej štátnosti.
Nemali sme nič, žiadne inštitúcie, dokonca ani ľudí pripravených riadiť štát počas štátoprávnej, ekonomickej i politickej transformácie.
Mečiara nikto neľutoval, opozícia pripravovala demarše pre politické centrá v Európskej únii, aby aj ich pomocou porazila Mečiara a dostala sa k moci.
Iste sú vám známe slová Šimečku st. o tom, koľko miliónov venoval jeho priateľ Soros na porážku Mečiara. A vy bohorovne napíšete: „Mečiar tvrdil, že keď nás nebudú chcieť na Západe, obrátime sa na Východ. Protiústavne zbavil poslanca parlamentu mandátu, vylúčil opozíciu z riadenia Národnej rady, bol široko medzinárodne izolovaný. To chce naozaj toto všetko prirovnávať k Ficovi, hoci ten bol v čase nástupu mečiarizmu desaťročným sopliakom?“
Pán Chmelár, o zbavení mandátu poslanca hlasovala NR SR na základe toho, že podal do NR SR podpísanú žiadosť o vzdanie sa mandátu poslanca. Poslanci mali len dve možnosti, zobrať na vedomie alebo nezobrať. Bolo to dobré premyslené, lebo opozícia v každom prípade mohla z toho urobiť kauzu. A aj urobila.
Veď keby poslanci odmietli žiadosť poslanca o vzdanie sa mandátu, opozícia mohla tvrdiť, že koalícia nerešpektovala zákonne podanú žiadosť poslanca o vzdanie sa mandátu. Po hlasovaní v parlamente som videla ako do auta poslanca Gauliedera, takmer za jazdy, naskakoval redaktor Sme Peter Tóth. Nedali ste si námahu zistiť, ako to bolo, len papagájujete to, čo v tom čase písali noviny hlavného prúdu.
Píšete, že Mečiar vylúčil opozíciu z riadenia Národnej rady. A preto výbor životného prostredia bol okrem predsedníčky vyskladaný zo samých opozičných poslancov? A mohol si odhlasovať čokoľvek, akúkoľvek kontrolu akejkoľvek inštitúcie a aj to hojne využíval! Takú idylku opozícii už nevytvorila žiadna iná koalícia.
No a keď sa už hrdíte titulom historik, tak ste si mohli zrátať, že Fico v čase nástupu mečiarizmu nemohol byť desaťročným sopliakom. Odporcovia Slovenska nazývajú vládu Mečiara v čase od roku 1994 do roku 1998 mečiarizmom . Fico bol už v roku 1992 zvolený za poslanca SNR, čiže už v tom čase musel mať viac ako 18 rokov! Nuž aký desaťročný sopliak?
Že Fico je váš politik a sociálna demokracia vaša politická strana, nič proti tomu. Ale prečo pri tom musíte kopať do iných?
Nijaký politik v ponovembrovej histórii Slovenska nedokázal urobiť pre Slovákov viac než Mečiar. Dal im štát. Mohli by ste sa nad tým aspoň zamyslieť?
Eva Zelenayová
O autorke: Eva Zelenayová je dlhoročná novinárka a exposlankyňa NR SR za ĽS-HZSD. Aktuá,ne pôsobí ako šéferdaktorka mesačníka Svedectvo
skspravy.sk
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…