Vyhlásenie hovorcu ruského prezidenta sa objavilo po tom, čo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pripustil, že Ukrajina by mohla ostať mimo NATO.
Otázka právnych záruk, že Ukrajina nevstúpi do aliancie NATO, patrí medzi kľúčové body v rokovacom procese o ukončení vojny na Ukrajine. V Moskve to v pondelok vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informovala agentúra AFP.
Toto vyhlásenie sa objavilo po tom, čo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pripustil, že Ukrajina by mohla ostať mimo NATO. Ako možnú náhradu členstva v NATO uviedol európske a americké bezpečnostné záruky pre Ukrajinu, ktoré by museli byť právne záväzné.
Zdôraznil pritom, že by to bol z ukrajinskej strany kompromis a takéto záruky by museli byť právne záväzné. Zelenskyj na otázky novinárov reagoval v chatovacej skupine pred očakávaným rokovaním v Berlíne s americkými a európskymi partnermi.
„Budem pripravený na dialóg, ktorý sa začne už dnes. Dnes máme v Berlíne ukrajinsko-americký deň. Samozrejme, stretnem sa samostatne s kancelárom (Friedrichom) Merzom a večer sa pravdepodobne stretnem aj s niektorými ďalšími európskymi lídrami,“ povedal Zelenskyj.
Na stretnutí s novinármi Peskov v pondelok priznal, že otázka členstva Ukrajiny v NATO je „jedným z kameňov úrazu a vyžaduje si osobitnú diskusiu.“
V odpovedi na otázku, od koho Rusko očakáva právne záväzné záruky týkajúce sa nevstúpenia Ukrajiny do NATO, Peskov uviedol, že Rusko očakáva, že Spojené štáty mu „poskytnú koncepciu, o ktorej sa dnes (v pondelok) diskutuje v Berlíne“, kam Zelenskyj pricestoval na rokovania s americkými vyslancami a európskymi lídrami s cieľom nájsť ďalšiu cestu pre riešenia situácie.
Rokovania medzi americkou a ukrajinskou delegáciou v Berlíne boli napäté. Informoval medzitým americký denník „The Wall Street Journal“.
Zdroj: spravy.stvr.sk / InfoVojna
Medvedev reagoval na úplný zákaz nákupu ruského plynu v Európskej únii
Ceny plynu v EÚ prudko rastú. Európske zásoby sú najnižšie od roku 2022. Maďarsko kvôli ukončeniu dovozu ruského plynu podalo žalobu na Súdny dvor Európskej únie. Žalobu plánuje podať aj Slovensko
Druhá strana príbehu: Pohľad Ruska na geopolitiku, vojnu a energetický reketing
Vyhlásenie ruského ministerstva zahraničných vecí v súvislosti s vypršaním platnosti rusko-americkej zmluvy START:
Trump otvorene podporil Orbána pred voľbami v Maďarsku. Označil ho za víťaza a skutočného bojovníka
Britskí dôstojníci pracujú na Ukrajine v utajení
Štát musí podporiť energeticky náročné podniky, inak strácajú konkurencieschopnosť
Po páde Schwaba ďalší problém pre Davos. Nový šéf WEF je vyšetrovaný pre kontakty s Epsteinom
Napriek tomu Mossad
Zelenskij oznámil nové sabotážne operácie, ruská reakcia začala hneď v noci
Kauza Epstein: Riadená demontáž elít
Melicher: Prokuratúra v prípade darovania stíhačiek odignorovala argumenty MO!
Koniec éry po 122 rokoch! Slovensko prichádza o posledný cukrovar
Pepe Escobar: Prečo je tak ťažké začať odznova
Rusko a Spojené štáty rokujú o predĺžení zmluvy New START a sú blízko k dosiahnutiu dohody
Strategickú infraštruktúru EÚ kontrolujú mimoeurópske štáty
Robert FIco pripomína Slovákom titulku článku Sorosovho denníka SME z roku 2019, že „PEDOFILI NIE SÚ ZLOČINCI“ a poukazuje na terajšie pokrytectvo a moralizovanie tohto denníka a jeho poskokov v opozícii v kauze Jeffreyho Epsteina
VIDEO: Bratislavský krajský prokurátor dal na dnešnej tlačovej besede podľa Roberta Fica jasnú odpoveď na otázku, prečo včera generálny prokurátor Maroš Žilinka verejne politicky atakoval jeho vládu.
Litva a Lotyšsko po zverejnení spisov Jeffreyho Epsteina začali vyšetrovať obchodovanie s deťmi.
„Každý, kto má IQ vyššie ako izbová teplota, už dávno pochopil podstatu kauzy Epstein. Epsteinove spisy odhalili, že elity Západu sú presiaknuté kriminalitou, sadizmom a morálnym nihilizmom.
zo sekcie
Otázka členstva Ukrajiny v NATO je podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova jedným z kameňov úrazu a vyžaduje si osobitnú diskusiu
Otázka členstva Ukrajiny v NATO je podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova jedným z kameňov úrazu a vyžaduje si osobitnú diskusiu
Otázka členstva Ukrajiny v NATO je podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova jedným z kameňov úrazu a vyžaduje si osobitnú diskusiu