Ukrajina, vo svojej dnešnej podobe, je umelý štát vytvorený vládou Sovietskeho zväzu, povedal ruský prezident Vladimir Putin v ostro sledovanom rozhovore s Tuckerom Carlsonom zverejnenom na internetovej stránke amerického novinára.
Vladimir Putin poskytol rozhovor americkému novinárovi Tuckerovi Carlsonovi. Ako sám bývalý moderátor Fox News poznamenal, dôvodom rozhovoru bola absolútna neznalosť obyvateľov USA o dianí v Rusku a na Ukrajine.
Oznámenie o rozhovore zaznamenalo za trinásť hodín viac ako 60 miliónov videní. Podľa novinára Alexa Jonesa rozhovor trval dve hodiny a bol „epický“.
Populárneho Carlsona kontroverzne stiahli z televízneho kanála Fox News v apríli 2023. Vo svojom programe na sociálnej sieti X uviedol, že sa snažia umlčať amerických politikov, ktorí vystupujú proti pokračujúcej podpore Ukrajiny a obviňujú ich z väzieb s Ruskom.
Carlson začal svoj rozhovor s Putinom otázkou o prekvapivom útoku Ameriky na Rusko: prečo sa domnieva, že Spojené štáty by mohli spustiť prekvapivý útok na Rusko.
“Nejde o to, že by sa Amerika chystala zasadiť Rusku nečakanú ranu, to som nikdy nepovedal. Máme talkshow alebo vedieme seriózny rozhovor?” odpovedal Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin na začiatku rozhovoru požiadal amerického novinára Tuckera Carlsona, aby mu dovolil poskytnúť „trochu historického pozadia“.
“Potom si dovolím – len 30 sekúnd alebo jednu minútu – poskytnúť malé historické pozadie. Nevadí?” – spýtal sa ruský vodca.
Obr.: T.Carlson pri rozhovore s V.Putinom. Zdroj: X/TCN/screenshot
Carlson súhlasil a Putin začal hovoriť o vzťahoch s Ukrajinou a histórii vzniku štátu.
Najmä pripomenul, ako sa objavil ruský štát a hovoril o krste Ruska v roku 988.
Potom sa podľa Putina začal formovať jediný ruský štát s centrom v Moskve, ale južná časť ruských krajín vrátane Kyjeva sa začala priťahovať k inému „magnetu“ – k centru, ktoré sa formovalo v Európe. Litovské veľkovojvodstvo. Neskôr sa tieto krajiny stali súčasťou poľsko-litovského štátu. Poliaci sa podľa prezidenta k tejto časti ruských krajín správali dosť tvrdo, takže ľudia začali bojovať za svoje práva a písali listy do Varšavy, v ktorých žiadali rešpektovanie ich práv.
Prezident tiež pripomenul, že myšlienky ukrajinizácie južných ruských krajín aktívne presadzoval rakúsky generálny štáb už pred prvou svetovou vojnou.
“Všetko je jasné prečo: pretože v predvečer svetovej vojny, samozrejme, bola túžba oslabiť potenciálneho nepriateľa, bola tu túžba vytvoriť pre seba priaznivé podmienky v pohraničnom pásme. A táto myšlienka, ktorá sa zrodila v Poľsku, že ľudia žijúci na tomto území, nie celkom Rusi, sú vraj špeciálna etnická skupina, Ukrajinci a rakúsky generálny štáb začal postupovať,“ povedal Putin
Potom boľševici pri formovaní Sovietskeho zväzu vytvorili sovietsku Ukrajinu, ktorá dovtedy vôbec neexistovala, poznamenal prezident.
“Po víťazstve vo Veľkej vlasteneckej vojne, ako hovoríme, toto je druhá svetová vojna, boli všetky tieto územia (Ukrajiny – pozn. red.) nakoniec pridelené Rusku, Sovietskemu zväzu. A Poľsku ako kompenzácia, tak treba predpokladať, že dostali západné, pôvodne nemecké územia – východnú časť Nemecka, časť krajín, to sú dnes západné oblasti Poľska. A, prirodzene, opäť vrátili prístup k Baltskému moru, opäť vrátili Danzig, ktoré sa začalo volať po poľsky,“ povedal Putin.
Po druhej svetovej vojne dostala Ukrajina časť poľského, maďarského a rumunského územia, poznamenala hlava štátu.
Ukrajina je v istom zmysle umelý štát vytvorený z vôle Stalina.
Máme všetky dôvody na to, aby sme potvrdili, že Ukrajina je umelý štát, ktorý bol sformovaný na Stalinovu vôľu
povedal ruský prezident.
Tucker Carlson sa Putina opýtal, či má Maďarsko právo žiadať vrátiť časť ukrajinských území a či o tom hovoril s maďarským premiérom Viktorom Orbánom.
“Nikdy som to nepovedal. Nikdy, ani raz. Ani sme sa o tom nerozprávali. Ale určite viem, že Maďari, ktorí tam žijú, sa, samozrejme, chcú vrátiť do svojej historickej vlasti,” odpovedal prezident.
Tucker Carlson sa pýtal, prečo sa vzťahy Ruska so Západom nezlepšili.
Obr. V.Putin v rozhovore s T.Carlsonom. Zdroj: X/screenshot
“Rusko očakávalo, že bude vzaté do bratskej rodiny “civilizovaných národov”, nič také sa nestalo. Oklamali ste nás – keď hovorím “vy”, samozrejme nemyslím vás osobne, ale Spojené štáty – Sľúbili ste, že to neurobíte, že sa bude NATO rozširovať na východ, ale stalo sa to päťkrát, päť vĺn rozširovania,“ odpovedal prezident.
Putin tiež povedal, že keď sa stal prezidentom v roku 2000, pokúsil sa obnoviť vzťahy so Západom a dokonca nastolil otázku možnosti vstupu Ruska do NATO.
Na stretnutí tu v Kremli s Billom Clintonom, ktorý odchádzal od moci – hneď tu vedľa neho, vo vedľajšej miestnosti – som mu povedal a položil otázku: počúvaj, Bill, čo si myslíš, že keby Rusko nastolilo otázku vstupu do NATO, čo by ste urobili vy? Myslíte si, že je to možné? Zrazu povedal: vieš, toto je zaujímavé, myslím si.
“Ak by povedal áno, proces zbližovania by sa začal a v konečnom dôsledku by sa to mohlo stať, keby sme videli úprimnú túžbu partnerov urobiť to. Ale tým sa to neskončilo,” povedal Putin.
Keď sa vrátime k ukrajinskej téme, Putin pripomenul summit NATO v Bukurešti v roku 2008, keď sa rozhodovalo o budúcom členstve Ukrajiny a Gruzínska.
“Zdalo sa, že Nemecko a Francúzsko sú proti tomu, rovnako ako niektoré ďalšie európske krajiny. Ale potom, ako sa neskôr ukázalo, prezident Bush, a to je taký silný chlap, silný politik, ako mi neskôr povedali: nátlak na nás a boli sme nútení súhlasiť. Je smiešne, aké je to v škôlke jednoduché. Kde sú záruky? Čo je to za škôlku, čo sú to za ľudia, kto sú? Vidíte, boli „ stlačené“, súhlasili.“
„A počas volieb na nezávislej, suverénnej Ukrajine, ktorá získala nezávislosť v dôsledku Deklarácie nezávislosti, a mimochodom, je tam napísané, že Ukrajina je neutrálny štát a v roku 2008 dvere, resp. do NATO boli za to zrazu otvorené, zaujímavý film! Na tom sme sa nezhodli,“ povedal Putin.
Putin hovoril aj o prvom Majdane a nástupe Viktora Janukovyča k moci na Ukrajine a potom o problémoch, ktoré vznikli kvôli spojeniu Kyjeva s Európskou úniou.
“Možno nebol najlepším prezidentom a politikom – neviem, nechcem vynášať súdy – ale vyvstala otázka pridruženia k Európskej únii. Vždy sme však boli veľmi lojálni k tomuto: Ale keď sme si prečítali túto asociačnú dohodu, ukázalo sa, že je to pre nás problém, pretože máme zónu voľného obchodu s Ukrajinou, otvorené colné hranice a Ukrajina vďaka tomuto združeniu musela otvoriť svoje hranice do Európy – a všetko by prúdilo na náš trh.“
“Povedali sme: nie, tak to nepôjde, potom uzavrieme naše hranice s Ukrajinou, colné hranice. Janukovyč začal počítať, koľko Ukrajina vyhrá a koľko stratí, a oznámil to svojim protistranám v Európe: Len čo to povedal, začali sa deštruktívne akcie medzi opozíciou podporovanou Západom a všetko dospelo k Majdanu a štátnemu prevratu na Ukrajine,“ poznamenal prezident.
Spojené štáty zároveň, ako povedal Putin, požiadali Rusko, aby „upokojilo“ Janukovyča, pričom na oplátku sľúbili „upokojenie“ opozície.
“Janukovyč nepoužil, ako sa nás Američania pýtali, ani ozbrojené sily, ani políciu. A ozbrojená opozícia v Kyjeve vykonala prevrat. Ako tomu máme rozumieť? Kto vlastne ste? – Chcel som sa opýtať vtedajšieho vedenia Spojených štátov“.
Takže v roku 2008 sa otvorili dvere Ukrajiny do NATO. V roku 2014 vykonali štátny prevrat, pričom tí, ktorí štátny prevrat neuznali, a toto je štátny prevrat, začali byť prenasledovaní
A vytvorili hrozbu pre Krym, ktorý sme boli nútení vziať pod svoju ochranu. V Donbase začali vojnu od roku 2014, pričom proti civilistom použili letectvo a delostrelectvo,“ pripomenul prezident.
Spúšťačom nasledujúcich udalostí, ako vysvetlil prezident, bolo odmietnutie Kyjeva implementovať dohody z Minska.
Boli sme jednoducho vedení za nos
povedal Putin.
Rusko bolo zároveň podľa hlavy štátu pripravené na návrat Donbasu Ukrajine.
Úprimne som veril, že ak sa nám podarí presvedčiť tých ľudí, ktorí žijú na Donbase – aj tak ich treba presvedčiť, aby sa vrátili do rámca ukrajinskej štátnosti – tak sa postupne, postupne, rany zahoja. Postupne, keď sa táto časť územia vráti k ekonomickému životu, k celkovému sociálnemu prostrediu, keď sa budú vyplácať dôchodky, sociálne dávky – všetko bude postupne, postupne rásť. Nie, toto nikto nechcel, každý chcel problém vyriešiť len pomocou vojenskej sily. Ale toto sme nemohli dovoliť.
Padla aj otázka na americké prezidentské voľby v novembri.
Putin povedal Carlsonovi, že samotná zmena prezidenta nezmení postoj USA k Rusku “Nie je to o osobnosti vodcu. Je to o zmýšľaní elít.”
“Práve ste sa ma opýtali, či príde ďalší vodca a niečo zmení? <…> Nejde o osobnosť vodcu. Ide o zmýšľanie elít,” povedal Putin. Opätovne zdôraznil, že “to nie je o vodcovi. Nie je to o osobnosti konkrétneho človeka.”.
Putin tiež jasne uviedol, že Rusko nemá žiadne územné nároky na Poľsko, Lotyšsko ani iné krajiny.
skspravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…