Izrael medzitým súhlasil s dočasným odložením očakávanej pozemnej ofenzívy v pásme Gazy, aby Spojené štáty stihli narýchlo presunúť na Blízky východ protivzdušnú obranu na ochranu amerických vojakov v regióne.
Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) v stredu neschválila rezolúciu predloženú Spojenými štátmi v súvislosti s konfliktom medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas a humanitárnou situáciou v pásme Gazy. Neuspel ani ruský návrh rezolúcie. Informujú agentúry DPA a AFP.
Americký text, ktorý zdôrazňoval právo Izraela na sebaobranu a vyzval na humanitárne prímerie, vetovali Rusko a Čína. Desať krajín rezolúciu podporilo, dve krajiny sa zdržali hlasovania. Proti dokumentu hlasovali aj Spojené arabské emiráty. Ruský návrh obsahujúci požiadavku na humanitárne prímerie podporili len štyri krajiny.
BR OSN minulý pondelok (16. októbra) odmietla návrh rezolúcie predloženej Ruskom, ktorá žiadala humanitárnu prestávku. Tento návrh podporilo päť krajín z 15-člennej BR OSN. Text odsudzoval všetky formy násilia voči civilistom, nespomínal však hnutie Hamas.
V stredu 18. októbra Spojené štáty vetovali návrh rezolúcie predloženej Brazíliou, ktorá žiadala humanitárnu pomoc pre Palestínčanov v pásme Gazy. Rezolúciu podporilo 12 z 15 členov BR OSN. Rusko a Británia sa hlasovania zdržali a proti návrhu hlasovali len USA. Tie však ako stály člen BR OSN majú právo veta.
Na prijatie rezolúcie je potrebných aspoň deväť hlasov a zároveň ju nesmie vetovať žiadny z piatich stálych členov.
Izrael súhlasil s dočasným odložením očakávanej pozemnej ofenzívy v pásme Gazy, aby Spojené štáty stihli narýchlo presunúť na Blízky východ protivzdušnú obranu na ochranu amerických vojakov v regióne. Napísal o tom v stredu americký denník The Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním na nemenovaných amerických a izraelských predstaviteľov, informovala agentúra Reuters.
Izrael vo svojich plánoch berie do úvahy tiež úsilie poskytnúť humanitárnu pomoc civilistom v pásme Gazy, ako aj diplomatické snahy o oslobodenie rukojemníkov, ktorých zadržiava palestínske militantné hnutie Hamas, uviedol WSJ. Najzásadnejším problémom sú však podľa správy hrozby voči americkým vojakom na Blízkom východe.
Americká armáda sa domnieva, že jej sily v regióne budú terčom útokov militantných skupín, keď Izrael spustí pozemnú operáciu v pásme Gazy. Washington sa preto podľa WSJ ponáhľa s nasadením niekoľkých systémov protivzdušnej obrany na ochranu svojich jednotiek v Iraku, Jordánsku, Saudskej Arábii, Sýrii a v Spojených arabských emirátoch.
Americký denník The New York Times nedávno s odvolaním na na viaceré zdroje vo vláde USA informoval, že Biely dom chce, aby Izrael pred začatím svojej pozemnej operácie v palestínskom pásme Gazy poskytol viac času na rokovania o rukojemníkoch zadržiavaných teroristami v Gaze, na dodávky humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy a tiež na zvýšenie pripravenosti USA na prípadné útoky na americké ciele v regióne.
Izraelská armáda má v pláne zničiť militantnú skupinu Hamas, ktorej militanti 7. októbra masívne zaútočili na Izrael.
Zdroj: tvnoviny.sk / sme.sk / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…