Šéf OSN António Guterres už začiatkom mája varoval, že pätina ľudstva je ohrozená chudobou a hladom v dôsledku súčasnej situácie na trhu s obilím, keď ceny pšenice prudko stúpli v dôsledku sankcií Západu uvalených na Rusko a Bielorusko.
Ak chce svetové spoločenstvo zastaviť narastajúcu potravinovú krízu, musí povoliť dovoz potravín a hnojív z Ruska, Ukrajiny a Bieloruska na svetové trhy, uviedol v stredu generálny tajomník OSN António Guterres na stretnutí ministrov o globálnej potravinovej bezpečnosti.
„Povedzme si úprimne, že bez opätovného začlenenia ukrajinskej produkcie potravín, ako aj potravín a hnojív vyrábaných v Rusku a Bielorusku na svetové trhy neexistuje účinnejšie riešenie potravinovej krízy,“ zdôraznil.
Začiatkom tohto mesiaca Guterres varoval, že pätina ľudstva je ohrozená chudobou a hladom v dôsledku súčasnej situácie na trhu s obilím, keď ceny pšenice prudko stúpli v dôsledku sankcií Západu uvalených na Rusko a Bielorusko.
Ruský prezident Vladimir Putin nedávno vyhlásil, že hrozba celosvetového hladomoru je dôsledkom „sankčnej posadnutosti“ Západu.
Podľa Guterresa namiesto toho, aby bola jedinou príčinou súčasnej potravinovej krízy, ruská vojenská operácia prispela k problémom, ktoré už ovplyvňovali situáciu, ako je zmena klímy a pandémiia Covid-19. Zdôraznil, že Rusko, Ukrajina a Bielorusko sú lídrami vo výrobe hnojív a potravinárskych výrobkov, čo by sa nemalo prehliadať.
Guterres zdôraznil, že Moskva by mala prestať blokovať vývoz potravín z ukrajinských prístavov. Zároveň by mali byť hnojivá a potravinárske výrobky z Ruska bez prekážok vpustené aj na svetové trhy, pokračoval.
„V týchto otázkach som v úzkom kontakte s Ruskou federáciou, Ukrajinou, Tureckom, Spojenými štátmi a Európskou úniou, ako aj s mnohými ďalšími kľúčovými krajinami. Som si istý, že nás čaká ešte dlhá cesta,“ dodal.
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken medzitým odmietol obvinenia, že sankcie voči Rusku sú príčinou zhoršenia potravinovej situácie vo svete. Zdôraznil, že Washington urobil výnimky z reštriktívnych opatrení pre hnojivá a poľnohospodárske výrobky, a dodal, že medzinárodné organizácie a orgány rôznych zainteresovaných krajín môžu spolupracovať na otvorení koridorov pre bezpečný vývoz potravín z územia Ukrajiny, a to po súši aj po mori. Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov však nedávno uviedol, že ukrajinské prístavy sú „silne zamínované“ a predstavujú nebezpečenstvo pre lodnú dopravu, kým sa nevyčistia.
Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…