Šéf OSN António Guterres už začiatkom mája varoval, že pätina ľudstva je ohrozená chudobou a hladom v dôsledku súčasnej situácie na trhu s obilím, keď ceny pšenice prudko stúpli v dôsledku sankcií Západu uvalených na Rusko a Bielorusko.
Ak chce svetové spoločenstvo zastaviť narastajúcu potravinovú krízu, musí povoliť dovoz potravín a hnojív z Ruska, Ukrajiny a Bieloruska na svetové trhy, uviedol v stredu generálny tajomník OSN António Guterres na stretnutí ministrov o globálnej potravinovej bezpečnosti.
„Povedzme si úprimne, že bez opätovného začlenenia ukrajinskej produkcie potravín, ako aj potravín a hnojív vyrábaných v Rusku a Bielorusku na svetové trhy neexistuje účinnejšie riešenie potravinovej krízy,“ zdôraznil.
Začiatkom tohto mesiaca Guterres varoval, že pätina ľudstva je ohrozená chudobou a hladom v dôsledku súčasnej situácie na trhu s obilím, keď ceny pšenice prudko stúpli v dôsledku sankcií Západu uvalených na Rusko a Bielorusko.
Ruský prezident Vladimir Putin nedávno vyhlásil, že hrozba celosvetového hladomoru je dôsledkom „sankčnej posadnutosti“ Západu.
Podľa Guterresa namiesto toho, aby bola jedinou príčinou súčasnej potravinovej krízy, ruská vojenská operácia prispela k problémom, ktoré už ovplyvňovali situáciu, ako je zmena klímy a pandémiia Covid-19. Zdôraznil, že Rusko, Ukrajina a Bielorusko sú lídrami vo výrobe hnojív a potravinárskych výrobkov, čo by sa nemalo prehliadať.
Guterres zdôraznil, že Moskva by mala prestať blokovať vývoz potravín z ukrajinských prístavov. Zároveň by mali byť hnojivá a potravinárske výrobky z Ruska bez prekážok vpustené aj na svetové trhy, pokračoval.
„V týchto otázkach som v úzkom kontakte s Ruskou federáciou, Ukrajinou, Tureckom, Spojenými štátmi a Európskou úniou, ako aj s mnohými ďalšími kľúčovými krajinami. Som si istý, že nás čaká ešte dlhá cesta,“ dodal.
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken medzitým odmietol obvinenia, že sankcie voči Rusku sú príčinou zhoršenia potravinovej situácie vo svete. Zdôraznil, že Washington urobil výnimky z reštriktívnych opatrení pre hnojivá a poľnohospodárske výrobky, a dodal, že medzinárodné organizácie a orgány rôznych zainteresovaných krajín môžu spolupracovať na otvorení koridorov pre bezpečný vývoz potravín z územia Ukrajiny, a to po súši aj po mori. Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov však nedávno uviedol, že ukrajinské prístavy sú „silne zamínované“ a predstavujú nebezpečenstvo pre lodnú dopravu, kým sa nevyčistia.
Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…