Len sedem štátov v Bezpečnostnej rade OSN odsúdilo Bielorusko za migračnú krízu. Oznámil to 11. novembra stály predstaviteľ Estónska pri OSN Sven Jurgenson.
USA, Estónsko, Francúzsko, Írsko, Nórsko, Veľká Británia a Albánsko na mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN o kríze vznikajúcej na hraniciach Bieloruska s Poľskom odsúdili kroky bieloruských orgánov s tým, že nelegálnych migrantov využívajú ako nástroj na destabilizáciu situácie v susedných európskych štátoch. Podľa Jurgensona bieloruské úrady „ohrozovali životy a bezpečnosť ľudí utekajúcich z krajín Blízkeho východu, aby destabilizovali susedné krajiny… a odvrátili pozornosť od narastajúceho porušovania ľudských práv, ktorých sa dopúšťa Minsk voči svojim vlastným občanom“.
Podľa vyhlásenia režim Alexandra Lukašenka „ohrozuje stabilitu v regióne“. Autori dokumentu vyzvali Minsk, aby „prestal s týmito neľudskými činmi a neohrozoval životy ľudí“, pričom požadujú aj okamžité poskytnutie prístupu humanitárnym organizáciám k utečencom, ktorí potrebujú pomoc.
„Bieloruskí predstavitelia musia pochopiť, že nebude možné vyvíjať tlak na Európsku úniu prostredníctvom cynického využívania migrantov. Sme odhodlaní chrániť EÚ pred hybridnými operáciami bieloruskej vlády,“ vyhlásil Jurgenson.
Autori výzvy okrem toho vyjadrili „hlboké znepokojenie nad ťažkou situáciou migrantov“ a vyzvali Minsk, aby týmto ľuďom poskytol ochranu, ako aj uľahčil „bezpečný návrat“ migrantov, ktorí nemajú právo získať azyl v EÚ, do svojej vlasti.
Zástupca stáleho predstaviteľa Ruska pri OSN Dmitrij Poljanskij pred zasadnutím rady povedal, že západné štáty, ktoré sú členmi Bezpečnostnej rady OSN, zjavne „majú masochistické sklony“, pričom nastolil tému, ktorá je „úplnou hanbou pre EÚ“. Situáciu na poľsko-bieloruskej hranici označil za „absolútnu hanbu a úplné porušenie akýchkoľvek možných medzinárodných dohovorov a noriem“.
Stály predstaviteľ Bieloruska pri OSN Valentin Rybakov zároveň zdôraznil, že „Poľsko a Litva využívajú situáciu okolo migrantov vo svoj maximálny prospech – len ako zámienku na ďalšie vysávanie peňazí z Európskej únie a na ospravedlnenie svojej protiimigrantskej politiky a početné porušenia ich medzinárodných záväzkov“. Dodal, že démonizáciou Bieloruska sa susedné krajiny snažia zvýšiť svoj význam v očiach západných politikov.
„Domnievame sa, že to boli západné krajiny, ktoré „inštrumentalizovali“ práve túto migráciu, pretože zničili štátnosť, ekonomiku, infraštruktúru v jednotlivých krajinách, spôsob života. Sú to západné krajiny, ktoré by mali niesť plnú zodpovednosť za ľudí, ktorí teraz masovo utekajú zo štátov, ktoré zničili západné krajiny,“ komentoval Rybakov obvinenia Západu.
Bielorusko podľa neho nie je príčinou ani zdrojom prúdu utečencov, ktorý smeruje do Európskej únie.
„Ľudia nesmerujú do Bieloruska. Ľudia cez Bielorusko prechádzajú,“ pripomenul bieloruský diplomat.
Pripomeňme, že Minsk v reakcii na sankcie odmietol zadržiavať tok migrantov smerujúcich do EÚ. V dôsledku toho vypukla na hraniciach Bieloruska a Európskej únie migračná kríza. Poľsko, Litva, Lotyšsko a množstvo ďalších európskych krajín obviňuje bieloruskú vládu z „hybridného útoku“.
Zdroj EADaily
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…