Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic navrhuje, aby mohli policajti v prípade bezpečnostného incidentu, akým bola streľba na Zámockej ulici v Bratislave, začať s odpočúvaním telefónu aj bez príkazu sudcu alebo prokurátora. Argumentuje zdĺhavosťou procesu, ktorý môže trvať niekoľko hodín. Príkaz by podľa neho mohol byť urobený dodatočne. Uviedol to na štvrtkovom zasadnutí Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR.
Ako podotkol Lipšic, v súčasnosti je skôr snaha okliešťovať právomoci orgánov činných v trestnom konaní pod naratívom, že sa môžu zneužiť.
“Ale keď to budeme robiť, nemôžeme zabúdať na to, že v prípade takéhoto incidentu orgány činné v trestnom konaní nebudú mať k dispozícii nástroje, či legislatívne alebo technické, aby mohli konať rýchlejšie alebo efektívnejšie,” upozornil.
Odpočúvanie s dodatočným odobrením sudcu navrhuje v prípade bezprostredného rizika.
Na jeho návrh reaguje poslanec Tomáš Taraba: “Lipšic dostal chuť zo Slovenska spraviť orwellovský totalitný štát, kde občania nebudú mať žiadne práva a súkromie. Ústavný súd konštatoval vo vyšetrovaniach vedených aj Lipšicovou prokuratúrou zatiaľ 17 porušení základných ľudských práv. Len blázon bude hlasovať, aby takáto inštitúcia mala právo bez súhlasu súdu niekoho odpočúvať. Ja takýmto bláznom nebudem.”
Možnosť odpočúvať telefón bez príkazu sudcu v bezodkladných prípadoch by bola pre políciu prínosom.
“Ak má polícia včasne a účinne zasiahnuť proti páchateľom podozrivým z trestnej činnosti, je takáto zmena nevyhnutná,” uviedla to pre TASR hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.
Dodala, že návrh zmeny je súčasťou pripravovanej novely Trestného poriadku.
Policajný zbor podľa nej už v marci na Ministerstve spravodlivosti SR navrhol, aby polícia v bezodkladných prípadoch mohla začať odpočúvať telefón vrátane jeho lokalizácie aj bez predchádzajúceho príkazu sudcu alebo prokurátora.
“Sudca pre prípravne konanie by musel do 24 hodín od začatia odpočúvania na základe návrhu prokurátora takýto postup schváliť. V opačnom prípade by muselo byť odpočúvanie zastavené a získané záznamy zničené,” doplnila.
Polícia postup zdôvodňovala tým, aby mala čo najkratší reakčný čas a mohla ihneď konať.
“Ministerstvo spravodlivosti SR sa s návrhom stotožnilo a uvedený návrh bol zapracovaný do pripravovanej novely Trestného poriadku, ktorý je už v medzirezortnom pripomienkovom konaní,” dodala Bárdyová.
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic na štvrtkovom zasadnutí Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR navrhol, aby mohli policajti v prípade bezpečnostného incidentu, akým bola streľba na Zámockej ulici v Bratislave, začať s odpočúvaním telefónu aj bez príkazu sudcu alebo prokurátora. Argumentuje zdĺhavosťou procesu, ktorý môže trvať niekoľko hodín. Príkaz by podľa neho mohol byť urobený dodatočne.
hlavnespravy.sk
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…