Najvizionárnejší európsky líder súčasnej generácie
Povedal, že ukrajinský konflikt bol pre neho „červenou pilulkou“ a rozviedol desať spôsobov, ktorými mu otvoril oči pre realitu.
Maďarský premiér Viktor Orbán počas víkendu počas dlhého prejavu na Balvanyos Free Summer University a študentskom tábore rozpracoval globálny systémový prechod a veľkú stratégiu svojej krajiny v rámci neho. Viac ako 11 000-slovný anglický prepis bol zverejnený v pondelok, ktorý tento článok zhrnie pre pohodlie čitateľa. Začalo to tým, že potvrdil, že je jeho kresťanskou povinnosťou presadzovať mier , a zosmiešnil EÚ jej orwellovskú mantru „vojna je mier“.
Kliknutím sem získate prístup k úplnému textu premiéra Orbana
Potom povedal, že ukrajinský konflikt bol pre neho „červenou pilulkou“ a pokračoval v rozpracovaní desiatich spôsobov, ktorými mu otvoril oči pre realitu.
Po prvé, na oboch stranách došlo k obrovským obetiam, ale každá bude pokračovať v boji, pokiaľ externé zainteresované strany diplomaticky nezasiahnu, pretože sú presvedčené, že vyhrajú.
Po druhé, USA prešli od zadržiavania Číny k vedeniu zástupnej vojny proti Rusku, čo ich spojilo a vyvolalo otázky, prečo by to USA robili.
Po tretie, odolnosť Ukrajiny napriek jej objektívnym ekonomickým a demografickým slabostiam možno vysvetliť jej zmyslom pre poslanie, ktorý ju napĺňa vyšším cieľom, ktorým je stať sa východnou vojenskou hranicou Západu .
Po štvrté, Rusko sa tiež ukázalo ako impozantne odolné a ani zďaleka sa nezrúti, ako to arogantne predpovedali západní lídri.
Po piate, EÚ prešla zásadnými zmenami od začiatku poslednej fázy ukrajinského konfliktu pred dva a pol rokom.
Teraz nasleduje vedenie amerických demokratov namiesto toho, aby si zachovalo svoju strategickú autonómiu, a tradičná francúzsko-nemecká os je teraz spochybnená ako nikdy predtým Poľskom , ktoré sa spojilo so Spojeným kráľovstvom, Ukrajinou , pobaltskými štátmi a Škandináviou, aby vytvorilo novú mocenské centrum v Európe.
Ide vlastne o starý poľský plán (Pilsudského „ Intermarium “ z medzivojnového obdobia) prispôsobený súčasným podmienkam spôsobeným ukrajinským konfliktom a plne podporovaný USA.
Po šieste, štandardy Západu už nie sú univerzálne a Západ zažíva „duchovnú samotu“ po tom, čo celý Nezápad odmietol nasledovať jeho príklad v izolácii Ruska.
Po siedme,
najväčším problémom sveta je slabosť a dezintegrácia Západu spôsobená jeho nedostatkom vodcovstva a zdanlivo iracionálnou politikou, čo urýchľuje vzostup Číny ako jej globálneho systémového vyzývateľa.
Po ôsme, svetonázor západnej Európy je teraz postnárodný, zatiaľ čo stredná Európa stále verí v posvätnosť národného štátu.
Táto dichotómia vysvetľuje zdanlivo iracionálnu politiku Západu, keďže každá polovica Európy funguje podľa úplne inej filozofie. USA tiež zažívajú podobné rozdelenie medzi tými, ako je Trump, ktorí chcú, aby zostali národným štátom, a jeho oponentmi, ktorí chcú, aby sa stali postnárodným štátom. Podľa Orbana toto rozdelenie vďačí za svoj pôvod sexuálnej revolúcii a študentským rebéliám spred viac ako pol storočia, ktoré sa snažili oslobodiť ľudí od akejkoľvek formy kolektívnej identity.
Po deviate, postnárodné trendy Západu strhávajú demokraciu a vedú k treniciam medzi elitou/elitarizmom a ľudom/populizmom. A nakoniec,
desiata červená pilulka je, že západná mäkká sila/hodnoty nie sú univerzálne, ale v skutočnosti sú kontraproduktívne, keďže najsilnejšou medzinárodnou atrakciou Ruska je v súčasnosti jeho odpor voči LGBTQ . Orban potom povedal, že tieto trendy vedú k vzostupu ne-západu, o ktorom sa domnieva, že prvýkrát začal vstupom Číny do WTO v roku 2001 a môže byť nezvratný.
Trumpovou prioritou je prebudovať a posilniť Severnú Ameriku, na tento účel stlačí európskych a ázijských spojencov USA a zároveň bude vyjednávať lepšie dohody s Čínou. Jeho konečnou hrou je zabezpečiť, aby boli USA energeticky a surovinovo sebestačné, aby mali väčšiu šancu udržať si svoju upadajúcu pozíciu v globálnych záležitostiach.
EÚ má dve možnosti: buď sa môže stať „múzeom pod holým nebom“ (pasívnym medzinárodným aktérom) pohlteným USA, alebo sa bude usilovať o strategickú autonómiu s cieľom zlepšiť svoje postavenie vo svete.
Potrebná je väčšia konektivita, európska vojenská aliancia s vlastným obranným priemyslom (aj keď bez federalizácie ), energetická sebestačnosť, zmierenie s Ruskom a priznanie, že Ukrajina nevstúpi do EÚ ani NATO. Vráti sa k svojej predchádzajúcej úlohe nárazníkovej zóny a bude mať šťastie, ak získa bezpečnostné záruky v americko-ruskej dohode. Poľská mocenská hra zlyhá, pretože jej chýbajú zdroje na nahradenie Nemecka, takže Orbán očakáva, že sa jeho „poľskí bratia a sestry“ vrátia do strednej Európy.
Vývoj v USA uprednostňuje Maďarsko, ale to si musí dávať pozor na akékoľvek obchody, ktoré môže ponúknuť kvôli poľskému precedensu. Varšava vsadila všetko na Washington a získala podporu pre svoje strategické ciele, no teraz je „podlieha zavedeniu politiky exportu demokracie, LGBTQ, migrácie a vnútornej sociálnej transformácie“. Orban zlovestne poznamenáva, že ak budú tieto trendy pokračovať v nezmenšenej miere, táto kombinácia riskuje stratu poľskej národnej identity.
Maďarsko zostane v EÚ, ale rozdiely medzi východom a západom bloku medzi tými, ktorí zodpovedajúcim spôsobom rešpektujú národný štát, a tými, ktorí sa pohybujú za ním, sa prehĺbia.
EÚ musí tiež akceptovať, že je porazeným v ukrajinskom konflikte, že USA zanechajú túto zástupnú vojnu a EÚ nemôže reálne zdvihnúť ruku.
Maďarsko sa bude celý čas spoliehať na Čínu pri modernizácii svojej ekonomiky a podpore exportu, čo povedie k obojstranne výhodným výsledkom.
Na maximálne využitie príležitostí, ktoré prináša desať predtým opísaných červených piluliek a ich vyššie uvedené dôsledky, je potrebná maďarská veľká stratégia. To, o čom sa už rozhodlo, odkedy na tom jeho vláda začala pracovať po voľbách v roku 2022, ešte nie je pre verejnosť stráviteľné a široko pochopiteľné, a povedal, že potrvá asi šesť mesiacov, kým sa im všetko vyjasní, ale stále zdieľali podstatu toho, čo táto veľká stratégia zahŕňa.
Prvá časť je to, čo opisuje ako konektivitu, ktorú vysvetlil ako zapojenú do východnej aj západnej polovice globálnej ekonomiky. Druhým je suverenita so zameraním na ekonomický rozmer podporovaním národných spoločností na svetovom trhu, znižovaním dlhu, stávaním sa regionálnym veriteľom a posilňovaním domácej produkcie. Poslednou časťou je posilnenie odolnosti jeho spoločnosti zastavením demografického úpadku, ochranou dedín a udržiavaním osobitej kultúry Maďarska.
Orbán zakončil vysvetlením, že všetci Maďari na celom svete musia pomôcť presadiť túto veľkú stratégiu. Očakáva sa, že globálny systémový prechod bude trvať ďalších 20-25 rokov, takže ďalšia generácia bude mať za úlohu dokončiť jeho implementáciu.
Ich liberálni oponenti sa to pokúsia kompenzovať, no takémuto úsiliu možno čeliť náborom mladých nacionalistov do tejto veci. Po prečítaní jeho prejavu v úplnom znení má človek dojem, že Orban je najvizionárnejším európskym lídrom tejto generácie.
Andrew Korybko
O autorovi: Andrew Korybko je americký politický analytik so sídlom v Moskve, ktorý sa špecializuje na vzťah medzi americkou stratégiou v Afro-Euázii, globálnou víziou čínskej One Belt One Road konektivity New Silk Road a hybridnou vojnou. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.
/ skspravy.sk /
„Za naše peniaze nás obrali o bezpečnosť“ Darovanie vlastných obranných systémov pri prebiehajúcom vojenskom konflikte u…
Hosťami relácie Král na ťahu boli za koalíciu Roman Michelko a Tomáš Taraba (SNS) a…
Rusko môže použiť zbrane proti vojenským zariadeniam krajín, ktoré proti nemu používajú svoje zbrane, povedal…
Prezident Ruska nečakane oslovil personál ozbrojených síl a občanov, partnerov krajiny a tých, ktorí „stále…
Bývalý vrchný veliteľ ukrajinskej armády má na vojnový stav pochmúrny pohľad, píše portál Politico Bývalý…
"Myšlienka, že Ukrajina vyhrá, je úprimne povedané pre vtáky." Líder reformného Spojeného kráľovstva hovorí, že…