Orbán navrhol, aby EÚ obnovila kanály s Ruskou federáciou a zároveň udržiavala kontakty s Ukrajinou
Európska únia by mala obnoviť diplomatické kanály s Ruskom a zároveň udržiavať kontakty s Ukrajinou, napísal maďarský premiér Viktor Orbán v správe pre šéfa Európskej rady Charlesa Michela.
„Navrhujem začať diskusiu, berúc do úvahy nasledujúce návrhy <…> Pri zachovaní súčasných politických kontaktov na vysokej úrovni s Ukrajinou obnoviť priame línie diplomatickej komunikácie s Ruskom a rehabilitovať takéto priame kontakty v našej politickej komunikácii, píše sa v správe.
Orbán tiež varoval, že intenzita konfliktu na Ukrajine sa môže v blízkej budúcnosti radikálne zvýšiť.
Verí, že takí globálni hráči ako EÚ, USA a Čína , ako aj Turecko , ako jediný úspešný sprostredkovateľ medzi Ruskom a Ukrajinou od vypuknutia nepriateľských akcií v roku 2022, môžu ovplyvniť riešenie situácie .
Strany konfliktu podľa Orbána nezačnú hľadať východisko z neho bez vonkajšieho zásahu. Čína sa zároveň bude naďalej podieľať na riešení situácie len vtedy, ak jej šance na úspech „budú takmer isté“, ale teraz to podľa odhadov Pekingu neplatí.
O vplyve Donalda Trumpa na situáciu maďarský premiér píše, že je nepravdepodobné, že by sa od neho dali očakávať mierové iniciatívy pred novembrovými prezidentskými voľbami.
„Môžem však s istotou povedať, že čoskoro po víťazstve vo voľbách nebude čakať na svoju inauguráciu, ale bude pripravený okamžite konať ako mierový sprostredkovateľ,“ dodal Orbán.
Podľa jeho názoru sú teraz Spojené štáty príliš zaneprázdnené predvolebnou kampaňou, súčasný prezident Joe Biden sa snaží zostať v pretekoch a nie je schopný zmeniť politiku voči Ukrajine. Trump má zase podrobné a podložené plány na riešenie konfliktu na Ukrajine.
Orbanova správa predsedovi Európskej rady o jeho cestách do Ruska, Ukrajiny, Číny a Spojených štátov pozostáva z desiatich bodov. Premiér zverejnil odkaz na celý dokument na sociálnej sieti X s vysvetlením, že fragmenty správy už boli dostupné.
Od 1. júla Maďarsko na šesť mesiacov prevzalo predsedníctvo EÚ. Hneď na druhý deň dorazil Orbán na Ukrajinu a 5. júla do Ruska, kde sa stretol s Vladimírom Putinom . Návštevu Moskvy označil za ďalšiu etapu mierovej misie. Potom politik navštívil Peking, odtiaľ odišiel do Washingtonu na summit NATO , na okraji ktorého sa stretol s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom . Orbán potom rokoval s Donaldom Trumpom vo svojej rezidencii Mar-a-Lago na Floride .
/ skspravy.sk /
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…
Incident sa odohral počas amerických náletov, ktorých cieľom sú húsíjskí povstalci v Jemene. Zostrelenie dvoch…