Západ podľa názoru maďarského premiéra Viktora Orbána nie je schopný vojensky vyhrať konflikt na Ukrajine. Dodal, že ani protiruské sankcie nedokázali destabilizovať Rusko.
Maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovore pre nemecký portál Tichys Einblick, ktorý bol uverejnený vo štvrtok, povedal, že očakáva, že Európska únia sa po skončení bojov na Ukrajine na globálnej scéne oslabí.
Západ podľa jeho názoru nie je schopný vojensky vyhrať konflikt na Ukrajine. Dodal, že ani protiruské sankcie nedokázali destabilizovať Rusko. Aby toho nebolo málo, tieto opatrenia sa podľa neho paradoxne negatívne otočili proti samotnej EÚ.
Orbán tiež poznamenal, že „veľká časť sveta“ zjavne nestojí za USA, pokiaľ ide o Ukrajinu. Poukázal na „Čínu, Indiu, Brazíliu, Juhoafrickú republiku, arabský svet, Afriku“ ako na regióny, ktoré nepodporujú líniu Západu v tomto konflikte.
„Je celkom možné, že práve táto vojna demonštratívne ukončí nadvládu Západu,“ povedal Orbán.
Ako Orbán ďalej uviedol, mocnosti, ktoré nie sú členmi EÚ, na druhej strane už zo situácie profitujú. V tejto súvislosti poukázal na Rusko, ktoré „má svoje vlastné energetické zdroje“.
Poznamenal tiež, že zatiaľ čo dovoz energie z Ruska do EÚ prudko klesol, príjmy ruského plynárenského gigantu Gazprom, ktorého väčšinovým vlastníkom je štát, prudko vzrástli.
Aj Peking je na tom v súčasnosti lepšie ako pred začiatkom konfliktu, tvrdí Orbán. Vysvetlil, že Čína bola predtým „vydaná na milosť a nemilosť Arabom„, ale teraz už nie je, čím zrejme narážal na trh s ropou.
Z konfliktu a sankcií podľa maďarského premiéra profitujú aj „veľké americké korporácie“. Poukázal pritom na zdvojnásobenie zisku ropnej spoločnosti Exxon, štvornásobný zisk firmy Chevron a šesťnásobný zisk energetickej firmy ConocoPhillips.
Maďarsko síce súhlasí so sankciami EÚ voči Rusku, ale od vypuknutia konfliktu si zachováva neutrálny postoj tým, že ani jednej strane neposkytuje zbrane a nevydáva žiadne ostré vyhlásenia voči Moskve alebo Kyjevu.
Budapešť trvá na tom, že nemôže riskovať bezpečnosť Maďarov a nenechá sa vtiahnuť do konfliktu.
Orbán a ďalší maďarskí najvyšší predstavitelia navyše opakovane kritizovali niektoré sankcie EÚ a tvrdili, že škodia viac EÚ ako Rusku.
Ešte v máji sa Maďarsko dostalo do priamej konfrontácie s vedením EÚ v súvislosti s ruským ropným embargom. Budapešť zrušila svoje veto až po tom, ako vyrokovala výnimku pre palivo dovážané prostredníctvom ropovodov.
Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna
Ministerstvo obrany (MO) SR uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk. Zaplatí za ne takmer…
Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho…
V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…
Rusko malo začať nepriateľské akcie na Ukrajine skôr a nie čakať tak dlho, povedal Vladimír…
Politický analytik Dmitrij Rodionov o tom, kto a z akého dôvodu mohol zabiť veliteľa jednotiek…
Neskoro večer 22. decembra a v noci 23. decembra ruské jednotky zahájili nové útoky. Hlásená…