„Nie je to tak dávno, čo Brusel sľuboval, že protiruské sankcie skoncujú s vojnou. Prešiel rok a koniec vojny sa k nám nepribližuje, skôr vzďaľuje. Sľúbili tiež, že sankcie sa nerozšíria na energetiku. A potom to urobili. Cena zemného plynu sa mnohonásobne zvýšila a koncom augusta dosiahla úroveň 350 eur. Toto je rekord, niečo, čo si ľudia nepamätajú,“ uviedol maďarský premiér.
Západné sankcie voči Rusku pre Ukrajinu nedokázali ukončiť konflikt, ale namiesto toho spôsobili zmätok v európskom hospodárstve a zvýšili infláciu, uviedol maďarský premiér Viktor Orbán.
Orbán v nedeľu na svojej facebookovej stránke ponúkol ostrú kritiku sankcií EÚ, pričom tvrdil, že Európa sa snaží vyrovnať s infláciou v dôsledku obmedzení, ktoré Brusel zaviedol v energetickom sektore. „Názov choroby je inflácia a vírus sa nazýva bruselské sankcie,“ povedal.
Orbán označil sankcie za „zbrane bruselskej vojnovej politiky“ a dodal, že zatiaľ čo EÚ používala tento nástroj na zameranie sa na Rusko, poškodila namiesto toho Európu.
„Nie je to tak dávno, čo Brusel sľúbil, že tieto sankcie prinesú koniec vojny. Prešiel rok a koniec vojny sa nepribližuje, ale vzďaľuje,“ trval na svojom premiér.
Orbán ďalej uviedol, že zatiaľ čo orgány EÚ sľúbili, že sankcie sa nerozšíria na energetický sektor, nakoniec sa tak stalo, čím sa ceny zemného plynu zvýšili na rekordnú úroveň.
Premiér tiež upozornil, že plyn čiastočne určuje cenu elektriny. „Zvýšenie cien plynu je preto okamžite sprevádzané rastom ceny elektriny, aj keď sa elektrina nevyrábala plynovými turbínami, ale solárnou energiou, veternou, vodnou, uhoľnými elektrárňami alebo jadrovou energiou,“poznamenal.
„Ak chce Brusel ísť do vojny, mal by bojovať s infláciou. A to vôbec nerobí,“ poznamenal Orbán a dodal, že Maďarsko robí všetko pre to, aby ochránili rodiny a firmy pred neagtívnym ekonomickým dopadom.
Maďarsko ako silne závislá krajina od ruskej energie, sa opakovane vyslovilo proti sankciám, ktoré EÚ uvalila na Ruskú federáciu od začiatku vojenskej operácie proti Ukrajine vo februári 2022. Budapešť argumentovala, že tieto opatrenia zlyhali v zámere oslabiť Rusko a namiesto toho sa obrátili proti európskej ekonomike
Orbán koncom januára tiež naznačil, že Maďarsko bude vetovať akékoľvek sankcie EÚ namierené proti ruskému jadrovému sektoru. Budapešť tiež odolala plánom eurobloku úplne zakázať dovoz ropy a plynu z Ruska a dostala niekoľko výnimiek na obstarávanie ruských fosílnych palív.
Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…