Maďarský premiér Viktor Orbán predtým prezentoval priority svojej krajiny v rámci predsedníctva v EÚ, o ktorej povedal, že potrebuje zmenu. Dodal, že Budapešť by chcela byť v procese týchto zmien katalyzátorom.
Trojhodinovú rozpravu Európskeho parlamentu v Štrasburgu k programu maďarského predsedníctva v stredu v záverečnom vystúpení označil predseda maďarskej vlády Viktor Orbán za diskusiu plnú „už známej propagandy“.
Orbán predtým prezentoval priority svojej krajiny v rámci predsedníctva v EÚ, o ktorej povedal, že potrebuje zmenu. Dodal, že Budapešť by chcela byť v procese týchto zmien katalyzátorom.
Európsky azylový systém nefunguje, nelegálna migrácia je na vzostupe a vedie k antisemitizmu a násiliu na ženách, vyhlásil pri prejave pred europoslancami. Riešila sa aj ruská agresia na Ukrajine.
„Migračný tlak trvá mnoho rokov, je to zásadná záťaž, najmä pre členské štáty s vonkajšími hranicami Európskej únie. Musíme vonkajšie hranice chrániť, ich ochrana slúži záujmom celej Európy, a mali by sme zmysluplne podporovať práve tieto krajiny,“ vyhlásil počas svojho prejavu maďarský premiér a vyslúžil si potlesk niektorých europoslancov v sále, ktorá bola zaplnená len čiastočne. Niektorí europoslanci sa rozhodli Orbánovo vystúpenie bojkotovať.
Maďarský premiér dodal, že on osobne o téme migrácie hovorí už od roku 2015. „Odvtedy sa objavili rôzne iniciatívy a balíčky, ale všetko to zlyhalo,“ uviedol Orbán. Dôvod je podľa neho jediný, Európsku úniu nie je možné dostatočne chrániť bez zriadenia kontaktných miest, takzvaných hotspotov, mimo územia EÚ.
„Nelegálna migrácia a strach o bezpečnosť viedli k tomu, že sa znovu zavádzajú vnútorné kontroly hraníc, mali by sme organizovať pravidelne schengenský samit, kde by sa stretávali hlavy vlád a štátov,“ dodal šéf maďarskej vlády. Jeho krajina tiež navrhuje, aby do konca roka do schengenského priestoru v plnom rozsahu vstúpili Bulharsko a Rumunsko.
Európska únia podľa neho pochybila v prístupe k vojne na Ukrajine a musí teraz zmeniť stratégiu, inak to povedie k porážke.
„V každej vojne je potrebná diplomacia, komunikácia, treba priame a nepriame kontakty. Pokiaľ toto nebude, vojna bude ešte horšia, bude umierať viac a viac ľudí. Musíme sa postaviť za mier,“dodal.
Orbán v závere poďakoval predsedníčke EP Roberte Metsolovej za korektné vedenie búrlivej diskusie. Tá podľa jeho slov „žiaľ prekročila hranice rozumnosti a sveta faktov“.
Dodal, že najčastejšie zaznievali len absurdné obvinenia straníckej politiky a známa propaganda. „Rád by som bol diskutoval aj o iných otázkach okrem programu maďarského predsedníctva EÚ, o právnom štáte či dokonca o korupcii, ale vaša propaganda to žiaľ neumožňuje. Bol by som hovoril aj o tom, že v oblasti reformy (maďarského) súdnictva boli všetky požiadavky splnené, no namiesto obsahu nezávislých správ Svetovej banky prišli len správy financované Georgeom Sorosom. Možno nie je náhoda, že v maďarských voľbách nás ľudia poctili svojou dôverou,“povedal maďarský ministerský predseda.
Rozpravu uzavrel podpredseda EK Maroš Šefčovič, podľa ktorého to bola politicky najviac nabitá debata, na akej sa kedy zúčastnil a zdôraznil, že je veľmi potrebné, aby Maďarsko bolo členom tímu.
Zdroj: topky.sk / hnonline.sk / InfoVojna
„Za naše peniaze nás obrali o bezpečnosť“ Darovanie vlastných obranných systémov pri prebiehajúcom vojenskom konflikte u…
Hosťami relácie Král na ťahu boli za koalíciu Roman Michelko a Tomáš Taraba (SNS) a…
Rusko môže použiť zbrane proti vojenským zariadeniam krajín, ktoré proti nemu používajú svoje zbrane, povedal…
Prezident Ruska nečakane oslovil personál ozbrojených síl a občanov, partnerov krajiny a tých, ktorí „stále…
Bývalý vrchný veliteľ ukrajinskej armády má na vojnový stav pochmúrny pohľad, píše portál Politico Bývalý…
"Myšlienka, že Ukrajina vyhrá, je úprimne povedané pre vtáky." Líder reformného Spojeného kráľovstva hovorí, že…