Nemecko sa stalo terčom kritiky po tom, čo ohlásilo „ochranný štít“ pre podniky a spotrebiteľov, ktorých trápia vysoké náklady na energie.
Maďarský premiér Viktor Orbán varoval, že Nemeckom plánovaný balík podpory v hodnote 200-miliárd eur je „kanibalizmom“, ktorý ohrozuje jednotu EÚ v čase, keď členské štáty čelia vážnemu hospodárskemu tlaku, píše The Financial Times.
Orbán si myslí, že balík v rámci bloku naruší spravodlivú hospodársku súťaž.
„Keď Nemecko ohlásilo, že je v pozícii pomôcť svojim vlastným spoločnostiam stovkami miliárd eur, tak to prišlo ako blesk z jasného neba,“ povedal maďarský premiér počas tlačovej konferencie a posťažoval sa aj na neexistujúce celoúnijné riešenie, ktoré by pomohlo európskym spoločnostiam.
Nemecko sa stalo terčom kritiky po tom, čo ohlásilo „ochranný štít“ pre podniky a spotrebiteľov, ktorých trápia vysoké náklady na energie. Politici z ostatných krajín Európy obvinili Berlín z toho, že sa mu nepodarilo riadne koordinovať svoju reakciu na súčasnú krízu, čím riskuje narušenie jednotného trhu.
Odchádzajúci taliansky premiér Mario Draghi sa minulý týždeň vyjadril, že krajiny sa „tvárou v tvár spoločným hrozbám“ nemôžu rozdeľovať podľa veľkosti „národných rozpočtov“.
Orbánova kritika umocní napätie medzi Maďarskom a jeho partnermi v otázke reakcie na ruskú vojnu na Ukrajine. Maďarský premiér už dlhodobo kritizuje sankčnú politiku EÚ, ktorá podľa neho bloku škodí viac než Rusku.
Budapešť medzitým ohlásila, že sa jej od ruskej spoločnosti Gazprom podarilo získať trojročný odklad splatnosti faktúr za plyn, ktoré by v opačnom prípade musela uhradiť v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov.
Európska komisia odmietla povedať, či ju Berlín o svojom pláne, ktorým môže porušiť pravidlá v oblasti štátnej pomoci, vopred informoval. Hovorkyňa tejto inštitúcie dodala, že Brusel s nemeckou vládou o veci diskutuje.
Väčšina členských štátov EÚ sa snaží presadiť zavedenie stropu na ceny dovezeného plynu, ktoré by mohlo znížiť úroveň potrebných dotácií. Berlín spolu s hŕstkou ďalších krajín však tento krok blokujú.
Lídri majú v pláne v piatok počas neformálneho samitu EÚ v Prahe opäť vyvinúť tlak na nemeckého kancelára Olafa Scholza.
Jedným z podporovateľov cenového stropu je aj slovenský minister hospodárstva Karel Hirman. Ten pre The Financial Times povedal, že krajiny, akou je tá naša, sa v oblasti podpory spotrebiteľov nemôžu Nemecku rovnať.
„Náš energetický trh je chorý a tieto ceny elektriny a plynu sú ako horúčka. Najprv musíme znížiť horúčku,“ vysvetlil Hirman.
Zdroj: trend.sk
Máme viac ako sto brigád, potrebujú vybavenie. Volodymyr Zelenskyj k téme zníženia mobilizačného veku povedal,…
Severoatlantická aliancia pod vedením nového generálneho tajomníka spúšťa rozsiahle operácie v Baltskom mori. Analytici varujú…
Poslanec Európskeho parlamentu a predseda hnutia Republika Milan Uhrík vo svojom videu komentoval správanie proukrajinského…
Na Slovensku je podľa podpredsedu NR SR Tibora Gašpara (Smer-SSD) zakázané zamýšľať sa, či bol…
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok obvinil Spojené štáty z pokusu poškodiť plynovod…
Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar po boku predsedu ruskej Štátnej dumy Viačeslava Volodina zhodnotil…