Zatiaľ čo minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) a mainstreamové korporátne médiá zamietli kauzu zastavenia tranzitu ruskej ropy na Slovensko ukrajinskou stranou pod koberec a vinu hodili na akúsi „malú pobočku centrály nejakej západnej banky“, opoziční politici ukázali na skutočných vinníkov vydierania ropou.
Milan Uhrík (hnutie Republika) upozornil na skutočného páchateľa v pozadí zastavenia ropy na Slovensko a ďalčích dvoch krajín z V4. „Vôbec nešlo o strašné európske embargo, po ktorom volali európski politici“.
Ide o to, že prezident Zelenský a jeho oligarchistický režim sa rozhodli nás všetkých vydierať.
Upozornil, že to kvôli režimu v Kyjeve budeme možno čoskoro tankovať – ak bude vôbec čo – ešte drahšie pohonné hmoty, uviedol v reakcii videokomentára na sociálnej sieti.
Podstatné podľa neho je, čo robí alebo nerobí „slovenská“ vláda, ktorá mala okamžite recipročne zastaviť akúkoľvek pomoc na Ukrajinu. Premiér mal okamžite zvolať hospodársku a sociálnu radu vlády, aby hľadali riešenie ako túto krízovú situáciu vyriešiť.
Minister Korčok si mal okamžite predvolať ukrajinského veľvyslanca na koberček a spýtať sa ho, čo to má znamenať? Táto nepríjemná situácia by mala byť podľa Uhríka pre našich, aj európskych politikov signálom na otázku, načo sú tieto nezmyselné protiruské sankcie dobré, keď sú kontraproduktívne?
Ukázal na fakty: kurz rubľa sa posilňuje, vývoz ropy a plynu z Ruska stúpa, rovnako aj príjem z energonosičov.
Jediný, kto tu padá na držku sú Európania a EÚ, ktorá slepo poslúcha záujmu Spojených štátov“.
Trápnym vládnym politikom na Slovensku odkázal, že by sa namiesto koaličného hašterenia mali konečne prioritne zaoberať tým, aby Slovensko malo vôbec nejakú ropu, aby sme lai benzín anaftu, lebo v opačnom prípade „budeme musieť všetci jazdiť na somároch“.
„A budete to vy, koho si potom národ osedlá“, odkázal vládnej junte Milan Uhrík.
Na situáciu reagoval aj Andrej Danko (SNS), podľa ktorého sa nám Ukrajinci poďakovali fackou. Odkázal prezidentke Zuzane Čaputovoej, aby zatelefonovala Volodymyrovi a spýtala sa ho, z akého dôvodu vrátili Rusom peniaze za tranzit ropy cez ukrajinské územie.
Upozornil, že to urobili Ukrajinci. „Ukrajina ukázala, že ich zaujíma len to svoje. Nepozerá na škody, ktoré utrpí slovenské hospodárstvo, čo Ukrajincov nezaujíma“. A ani Richarda Sulíka (SaS), ktorý „z vlády neodchádza, ale uteká“, uviedol o.i. A.Danko na sociálnej sieti.
Pavol Slota (DOMOV – národná strana) si zobral pod lupu postoj ministra Richarda Sulíka. Začal otázkou, či si naozaj minister hospodárstva myslí o slovenskom národe, že je až taký hlúpy?
Podľa neho si Sulík zobral oddychový čas 24 hodín na to, aby sa vymýšľalo ako utíšiť verejnosť a určite sa pritom „žhavil“ nejeden telefónny kábel.
Utvrdzuje ho v tom lacná výhovorka Sulíka o „chybe v jednej malej pobočke banky na území západnej Európy“.
Logicky sa opýtal, či to nám chce Sulík nahovoriť, že to bola prvá platba spracovaná touto pobočkou, a preto je to ospravedlniteľné?
Položil aj druhú: „Naozaj môže jedna malá pobočka v 21. storočí, keď je väčšina bankových úkonov zautomatizovaná, ohroziť ekonomiku troch štátov len tak?
Ani jeden a ani druhý argument podľa neho neospravedlňuje chovanie sa ukrajinskej strany, ktorá akosi pozabudla informovať svojich západných partnerov o tom, čo im prichystala.
Aj Pavol Slota nakoniec našiel vinníka v Kyjeve.
Mne celá táto situácia skôr príde ako ukážka toho, čo je schopný Kyjev vykonať svojim západným partnerom, ktorí medzičasom obmedzujú technickú pomoc ukrajinskému režimu. Svojim spôsobom istý druh výpalného
uzavrel reakciu na sociálnej sieti P.Slota.
Na kauzu týkajúcu sa zastavenia dodávok ropy, ktorá ukázala znovu v plnej nahote neschopnosť tejto vlády, konkrétne ministra hospodárstva R. Sulíka a celej Európskej únie, poukázala na sociálnej sieti aj Anna Belousovová (Národ a spravodlivosť).
Podľa nej dôvodom odmietnutia bol fakt, že Ukrajinci nedostali úhradu z ruskej strany za tranzit, hoci Rusi zaplatili už 22.júla, no peniaze sa im vrátili na účet 28.júla.
„Dôvodom bol fakt, júla európske banky v súčasnosti nemôžu samostatne rozhodovať o tom, či konkrétna banková operácia nespadá pod sankcie. O tom by mal rozhodnúť kompletný štátny orgán“, pripomenula.
Celý problém je podľa nej v tom, že európski úradníci doteraz nezadefinovali jasné pravidlá na základe ktorých by v jednotlivých štátoch EÚ posudzovali, či po zavedení sankcií bude, či nebude konkrétna banková operácia povolená, či nie.
Belousovová uviedla, že „tento moloch znovu potvrdil, že stojí na hlinených nohách, resp. na hlúposti európskych byrokratov, ktorí opakovane doslova ohrozujú životy a bezpečnosť nás všetkých“.
Odkaz nechala aj Zelenskému, aby si uvedomil, že peniaze nerastú na stromoch ako banány, ale musí ich vyprodukovať fungujúca ekonomika. „A tú určite nenaštartujú žiadne sankcie voči Rusku. Práve naopak.“
Likvidovať ekonomiky štátov EÚ a zároveň od nich požadovať stále viac a viac pomoci nie je práve prejavom zdravého rozumu
zakončila svoj komentár k udalosti, ktorá rozčerila verejnú mienku na Slovensku.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…