Kedysi „suverénne najsilnejšia“ koaličná strana OĽaNO zaznamenáva v kľúčových ukazovateľoch neúspech za neúspechom prakticky od zostavenia vlády. Ohlásenie projektu Demokrati jej však spôsobilo straty, ktoré sú aj na jej pomery enormné.
Utorkové predstavenie projektu Demokrati s Eduardom Hegerom na čele okamžite prinieslo či ešte len prinesie citeľné straty v ostatných politických zoskupeniach. Už dnes však možno objektívne povedať, že najväčšou obeťou tohto spájania ostane jeho predtým materské OĽaNO.
Strana za jeden deň prišla o premiérsku stoličku, ktorú zastáva práve Heger a ktorú mu po koaličnej kríze spred dvoch rokov prenechal práve líder strany Igor Matovič.
V rovnaký deň sa musela rozlúčiť s formálnou kontrolou hneď šiestich rezortov, keďže k Demokratom prebehli aj ich šéfovia. Hovoríme o ministerstvách obrany (Jaroslav Naď), zahraničných vecí (Rastislav Káčer), hospodárstva (Karel Hirmann), životného prostredia (Ján Budaj), financií (Eduard Heger, riadi ho štátny tajomník Marcel Klimek) a zdravotníctva (Eduard Heger, po návrate z dovolenky z Mexika ho má riadiť štátny tajomník Michal Palkovič).
OĽaNO zároveň stratilo časť svojho vedenia. Z predsedníctva, ktoré má deväť členov, vypadli ministri Budaj a Naď.
Poslanecký klub strany taktiež len pred niekoľkými týždňami opustila časť aj niektorých viditeľných poslancov z takzvanej Občiansko-demokratickej platformy. Išlo pritom o síce najväčší, ale zďaleka nie o prvý exodus. Dokopy OĽaNO stratilo už skoro tretinu klubu a ostali v ňom mnohí pasívnejší zákonodarcovia.
Preferencie strany sa od volieb scvrkli na zhruba tretinu pôvodných čísel a po utorku budú zrejme ešte padať kdesi na hranicu zvoliteľnosti či rovno pod ňu.
Drastický pokles nedôvery trápi aj jej lídra. Matovič sa v meraniach dlhodobo drží takmer na absolútnom dne a viac občanov podľa niektorých prieskumovdôveruje aj lídrovi ĽSNS Marianovi Kotlebovi.
OĽaNO tiež na svojom vrchole nevyužilo možnosť vybudovať regionálne a stranícke štruktúry, o ktoré sa politické strany opierajú v krízových momentoch svojej existencie.
To všetko sa udialo sotva tri roky od volieb, po ktorých strana disponovala dôverou štvrtiny všetkých voličov, postom predsedu vlády, siedmimi ministrami a 53-členným poslaneckým klubom.
Veľmi zjednodušene možno povedať, že strane Igora Matoviča z dôležitých parametrov ostalo už len tučné konto. Podľa posledných výročných správ má totiž OĽaNO na účte vyše 11,5 milióna eur a je tak vôbec najbohatšou stranou zo všetkých.
standard.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…