Rusko-ukrajinská vojna vyvolala v Nemecku šokové vlny. Krajina, ktorá v počiatočnej fáze vojny podporovala Ukrajinu, sa odvtedy dištancovala od výberu akejkoľvek strany. Nemecko utrpelo vážne dôsledky svojej účasti vo vojne, niektoré v dôsledku hospodárskej nestability, ktorá zasiahla celý svet. Hlavne jeho nadmerná závislosť od Ruska v oblasti zemného plynu mu spôsobila vážne problémy, píše Abhilaksh pre TFI Global News
Preto nie je prekvapením, že nedávne potýčky medzi Taiwanom a Čínou len zvýšili obavy Nemecka, že sa situácia s Ruskom zopakuje. Zatiaľ čo jeho obchod s Ruskom sa obmedzoval na plyn, jeho závislosť od Číny zahŕňa celý rad surovín a prírodných produktov nevyhnutných na výrobu tovaru.
Janka Oertelová hovorí: „Ak sa pozriete na koaličnú zmluvu spred ôsmich rokov, Čína bola chválená ako dôležitý strategický partner Nemecka. Posledná koaličná zmluva spred štyroch rokov sa stále odvoláva najmä na hospodársky rozmer vzťahov, ktoré rámcuje ako strategické partnerstvo. Teraz sa v úvodnej časti koaličnej zmluvy spomína systémová konkurencia. V niekoľkých častiach, ktoré sú priamo venované zahraničnej politike, sa výrazne spomína situácia na Taiwane, porušovanie ľudských práv v Sin-ťiangu a politika Číny voči Hongkongu. To nie je len novinka. Je to prekvapivo jasné.”
Okrem toho, jej rozdielne názory na autonómiu Hongkongu a zaobchádzanie s ujgurskými moslimami v Sin-ťiangu len zvýšili nevraživosť medzi oboma krajinami.
Čínsky prezident Si Ťin-pching predtým pozval európskych lídrov na návštevu Číny. Pozvanie prijal len nemecký kancelár Olaf Scholz. Scholzovej koaličnej vláde to v Nemecku spôsobilo domáce problémy. Protičínski politici z koaličných strán napadli vládu za spojenectvo s Čínou. Zjavné zblíženie Nemecka s Čínou vyvolalo podozrenie voči jeho čestnosti vo vzťahoch s USA a ostatnými európskymi partnermi.
Vláda Olafa Scholza sa teraz v snahe obmedziť napätie doma i v zahraničí snaží od dračieho národa dištancovať.
Nemecko sa pripravuje sprísniť svoju politiku voči Číne v kľúčových oblastiach, ako je obchod a technológie, v rámci širšieho sprísnenia prístupu európskych mocností k Pekingu. Podľa úradníkov, ktorí sú oboznámení s dokumentom, niektoré z drastickejších odporúčaní zahŕňajú obmedzenie investícií v Číne a požiadavku, aby vláda monitorovala nemecké podniky, ktoré sa pri svojej činnosti nadmerne spoliehajú na Čínu. Cieľom je časom znížiť vplyv Číny na nemeckú obchodnú scénu.
hlavnespravy.sk
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…
Malijský minister zahraničných vecí Abdoulaye Diop povedal, že západné krajiny využívajú spoluprácu Ukrajiny s teroristami…
Na sieti boli zverejnené zábery ukazujúce moment likvidácie ďalšieho britského tanku Challenger 2 ozbrojených síl…
Podľa údajov ruskej armády prišli ukrajinské ozbrojené sily počas uplynulých 24 hodín o viac ako…
Zatímco si ruské jednotky na Donbase připisují jeden úspěch za druhým, stále vyčerpanější ukrajinské síly…