Sväté knihy obsahujú teologické princípy a zohrávajú kľúčovú úlohu pri odovzdávaní viery. Biblia v kresťanstve, Korán v islame, Tóra v judaizme sú texty, ktoré sa učia od kolísky a stávajú sa absolútnymi, nepopierateľnými a exkluzívnymi pravdami.
V minulosti existovali vojny za prísne náboženské motivácie, ale história ukazuje, že väčšinou boli vojny motivované kombináciou ekonomických, územných, etnických a politických faktorov. Nech už je motivácia akákoľvek, následky vojny sú vždy zničujúce.
Tri vyššie uvedené náboženstvá, ktoré prevládajú v západnej a blízkovýchodnej kultúre, všetky zakotvujú princíp „oko za oko“, ktorý znamená rovnaký alebo horší trest za spáchaný zločin, čím sa uspokojí pomsta, ktorú si želajú obeť a spoločnosť.
eho náboženský pôvod môže vysvetľovať, prečo je tento princíp tak hlboko zakorenený v medziľudských vzťahoch a vo vzťahoch medzi štátmi a prečo je také ťažké urobiť prvý krok k budovaniu mierového spolunažívania.
Vždy bude jednoduchšie aplikovať „oko za oko“, pretože si to nevyžaduje odvahu zapojiť sa do dialógu a hľadať zdravé spolužitie. Ako hovorí pieseň „Give peace a chance“ od Johna Lennona: „Mier nie je niečo, čo si prajete, je to niečo, čo vytvoríte, a dá sa to dosiahnuť, ak máte vôľu“. V mnohých častiach sveta takáto vôľa neexistuje.
To je to, čo vidíme na Blízkom východe. Dlhotrvajúci konflikt, v ktorom vodcovia prejavujú náboženské ospravedlnenie, neúnavne sa opakujúce, pretože je ľahšie identifikovať nepriateľa a spojiť svojich vlastných ľudí.
A v honbe za biblickou spravodlivosťou sa páchajú nepredstaviteľné zverstvá a barbarstvá, ktoré treba jednoznačne a bez váhania odsúdiť.
Sila politiky a médií, ktoré reagujú aj na politické záujmy, podporujú polarizáciu, takže každý, kto odsúdi násilie na oboch stranách, vyzerá ako zradca. Odsúdenie násilia páchaného tými, s ktorými sympatizujete, nie je zrada, je to spolupráca na prvých krokoch k mieru.
Deti sa rodia bez zla a predsudkov. Sú to prázdny list papiera, ktorý začína písať svet dospelých, a preto je dôležité vždy rozlišovať medzi organizáciami a jednotlivcami.
V situácii na Blízkom východe byť Izraelčanom alebo sionistom nie je to isté ako byť Židom a byť Hamasom alebo Islamským džihádom nie je to isté ako byť Palestínčanom.
Čile s veľkou palestínskou a židovskou komunitou je príkladom dobrého spolunažívania a spolupráce a táto krajina môže prispieť tým, že bude veľmi jasná a priama, ako to bolo doteraz.
Každá vojna, nech je akokoľvek strašná, môže slúžiť ako príklad v triede na jej odstránenie a výchovu. Hľadanie „oko za oko“ znamená ísť proti civilizačným pokrokom, ktoré sa snažia o uznávaný a legitímny právny štát, ktorý rieši konflikty medzi stranami a vyhýba sa násiliu a barbarstvu.
Marcelo Trivelli
skspravy
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…
Bývalé vlády poslali na Ukrajinu vojenský materiál za 700 miliónov eur, nie všetko bolo v…
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku: Európska migrácia a transfery financií zo Slovenska…
Bojící se člověk je ideálním materiálem předurčeným k manipulaci. Vyvolat u něj obavy je naprosto…
Podle ministra financí Antona Siluanova je Moskva připravena zrcadlově přehodnotit opatření přijatá ve prospěch západních…
Fico vyjadril záujem, aby vzťahy medzi SR a Srbskom boli založené na vzájomnej podpore a…