Desaťročia ohýbania novinárskej etiky, ale i násilie, smrť viacerých ľudí, presadzovanie politických programov, vendet či sexuálne zneužívanie, to je v histórii impéria Axel Springer neodškriepiteľný fakt.
Tento nemecký mediálny gigant sa na Slovensku stal pred niekoľkými rokmi spolumajiteľom slovenského portálu Aktuality.sk. V internetovom denníku našiel pracovníkov, ktorí fungovali takmer na totožnej vlnovej dĺžke ako on.
Axel Springer sa stal druhým spoluvlastníkom portálu. Stalo sa tak jeho prevodom zo spoločnosti News and Media Holding a.s. do vlastníctva, vtedy Ringier Axel Springer Media AG, dnes Ringier Central and Eastern Europe AG.
To, že portál Aktuality.sk je extrémisticky progresívno-liberálne médium vie už každý. Svojich redaktorov ženie do boja s iným názorom ako hlása on. Prenasleduje a šikanuje všetkých, ktorí nezdieľajú jeho zvrátené amorálne hodnoty. Moralizovanie, či poukazovanie na etiku druhých, ktoré otáča v ich neprospech, je začiatkom plánovanej likvidácie. Aktuality.sk, podobne ako Axel Springer, húževnato presadzujú svoj politický program a ciele. Vlajková loď Springeru denník Bild, spúšťa jednu cielenú kampaň za druhou, bolo tak v minulosti, je tomu i dnes – buďte proti, povinnému očkovaniu, kandidátom Strany zelených alebo iným cieľom. Napríklad aj proti minimálnej mzde….
Či už sú to manželstvá osôb rovnakého pohlavia, migranti a kriminalita, mladé ženy v politike, elektrické autá alebo islam, Bild a jeho odnože vedú vojnu bez prekážok. Napríklad v roku 2007 Axel Springer surovo bojoval s minimálnou mzdou práve preto, že jeho súkromná poštová služba PIN AG sa spoliehala na tisíce pracovníkov zarábajúcich polovicu navrhovaného minima. To by ohrozilo finančné záujmy spoločnosti. Zaplavil verejnosť prívalom správ, ktoré ubíjali snahu zaviesť minimálnu mzdu, čo samozrejme nemá nič spoločné so žurnalistikou.
Aj tu je veľký vzor Axel Springer. Od svojho začiatku v nemeckej povojnovej ére sa Axel Springer neváhal oddávať otvorenému pravicovému populizmu – aj keď si to vyžaduje ohýbanie novinárskych pravidiel. Hlavné záväzky impéria boli vždy politické: „proamerické, pro-NATO, pro-izraelské, pro-úsporné, pro-kapitálové, protiruské, proti-čínske“ opisuje Guardian denník Bild.
Samotný Axel Springer ani netají svoje zasahovanie do nemeckej aj európskej politiky. A prečo tá proamerické orientácia? Odpoveď je jednoduchá – vydavateľstvo Axel Springer raketovo vzrástlo zásluhou podanej pomocnej ruky od americkej CIA (7 miliónov dolárov) – to všetko jednoznačne vysvetľuje .
Samozrejme, že áno. Mohli by sme povedať, že sú v tom ešte radikálnejší. Axel Springer je k svojim zamestnancom mimoriadne prísny. Musia dodržiavať jeho zásady, vrátane podpory zjednotenej Európy. Tí, čo nesúhlasia musia odísť. V Nemecku sú dokonca sami povinní podporovať tieto hodnoty! V Aktualitách.sk to riešiť nemusia, slovenskí zamestnanci sú v tom nadmieru horlivý a svoje povinnosti ďaleko prekračujú.
Angažovanosť Axela Springera v politickom diskurze počas studenej vojny bola nekompromisná. Nemeckí sociálni demokrati, odborári a mieroví aktivisti boli so sovietskym komunizmom objekty hodené do jedného suda. Celé desaťročia účinne otrávil verejnú diskusiu o otázkach, ako je sociálna politika a potraty a mnohé iné.
V 60-tych rokoch viedol Axel Springer zúrivé odsudzovanie ľavicového študentského hnutia a jeho vodcu Rudiho Dutschkeho, označené ako „systematický hon na čarodejnice na politické menšiny“. Najviac k tomu využíval vysokonákladový denník Bild. Spoločnosť vyburcoval a hnal proti študentom. Tak bol v roku 1968 vykonaný na ich vodcu atentát. Dutschke bol pri útoku kriticky zranený do hlavy, trpel následkami zranenie, čo neskoršie viedlo k jeho smrti. Atentát v Nemecku rozpútal veľké nepokoje voči Bildu. V Mníchove boli zabití demonštranti a policajt po tom, čo študenti vyplienili redakciu novín Bild. Axel Springer si z represálií a smrti žiadne starosti nerobil. Jeho odpoveďou na smrť bolo arogantné vyhlásenie v Bilde, že tam, kde „Študenti hrozia: Strieľame späť“.
Aj tu je paralela Aktuality.sk a Axel Springera. To, čo koná progresívno-liberálne portál u nás, do bodky sedí s konaním Ringier Axel Springer Polska v roku 2017. Ten vyjadril podporu európskej jednote a úlohe slobodných médií v liste svojim zamestnancom uprostred politických diskusií v Poľsku. Komentáre publikované médiami z produkcie Ringier Axel Springer Polska boli plné kritiky Jaroslawa Kaczynského pričom výrazne zdôrazňovali hodnoty spoločnosti a dôležitosť európskej integrácie, najmä u mladých Poliakov. To bolo priame ovplyvňovanie svojich zamestnancov a nevyhlo sa to kritike tejto mediálnej spoločnosti v rukách Axel Springer. Okamžite sa zniesla vlna kritiky na vydavateľstvo a kritici takéto konanie jednoznačne označili ako zásahy do práce redakcie.
S porušovaním štandardnej novinárskej etiky je Axel Springer asi jednotkou. Deutscher Presserat (Nemecká tlačová rada) v niekoľko stovák prípadoch musela riešiť porušenia štandardnej novinárskej etiky v médiách Axel Springeru . Iba v roku 2021 dostal denník Bild, 26 napomenutí! Za roky fungovania mediálneho nemeckého impéria to boli stovky pripadov. Axel Springer to aj tak nerieši. A presne takúto drzosť si zobrali k srdcu Aktuality.sk zrejme ako prvú. Progresívno-liberálny portál narába s faktami tak, ako to práve potrebuje. Tu prekážky nepozná.
Reakcia na kúpu washingtonskej spravodajskej stránky Politiko nemeckým impériom (za horibilnú sumu približne 1 miliardu dolárov) bola blesková. Škandalózna história najnovšieho mediálneho baróna Ameriky, Nový majiteľ Politico, Axel Springer, má za sebou desaťročia ohýbania novinárskej etiky pre pravicové kauzy – rezonovali americkými médiami. New York Times sa vo svojich správach zameral na kultúru Axel Springer na pracovisku a obvinenia z jej retrográdneho prístupu k rodovým otázkam. Poukazoval na to, že vzhľadom na históriu Axel Springeru by mali existovať vážne obavy o kompatibilitu jeho novinárskej kultúry s jeho najnovším majetkom v USA.
Podľa vyjadrení Springeru aj zamestnanci Politico musia dodržiavať všeobecné zásady Axela Springera (okrem iného musia podporovať zjednotenenie Európy, právo Izraela na existenciu a hospodárstvo voľného trhu). Springer na rodiel európskych zamestnancov, nebude od tých amerických vyžadovať, aby podpísali aj takýto písomný záväzok.
Tu niet čo dodať. Aktulity.sk získali mnoho škrabancov na svojom „profesionálnom“ charaktere, morálke a etike, Know-how im priniesol nemecký gigant Axel Springer im hovorí, aby to hodili za hlavu. Zamestnanci, redaktori, v pohode krivia morálku. Mnohí novinári by ich za to asi označili za manipulátorov správ a upravovateľov informácií. Axel Spinger im na Slovensku veľmi zjednodušil prácu. Prostriedky na svoje kampane, útoky a zásohom do politiky nemusia už ani len vymýšľať. Stačí im siahnuť do šuflíka Axel Springeru a nájsť si presný návod, ako dosiahnuť svoj cieľ. „Bohatá“ história Axel Springeru. je ich plná. Aktuality.sk sa tak môže sústrediť na šírenie extrémizmu, propagáciu vojny, šírenie nenávisti medzi voličmi, občanmi Slovenska, potláčaniu práv dôchodcov, alebo propagovať svoje zvrátené myslenie.
ereport.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…