Ukrajina sa obrátila na medzinárodných veriteľov so žiadosťou o odloženie platieb zahraničného dlhu do roku 2024.
Pre spravodajský portál „PolitNavigator“ vysvetľuje ekonóm Alexandr Dudčak, prečo je odklad splácania zahraničného dlhu Ukrajiny dočasným opatrením a len odďaľuje nástup ekonomickej katastrofy.
Alexandr Dudčak sa domnieva, že súhlas medzinárodných veriteľov s odkladom platieb zahraničného dlhu, ktorý Ukrajina nedávno dostala, je čisto politické rozhodnutie. Je zrejmé, že každý na Západe chápe, že v roku 2024 nikto nedostane z Ukrajiny žiadne peniaze – nebude ich odkiaľ vziať. Pre nikoho tiež nie je tajomstvo, že Ukrajina je od roku 2014 v stave permanentnej krízy. Ide o dôsledok „európskej integrácie“ a pretrhnutia vonkajších vzťahov s tradičným ruským trhom, ako aj „vstupu“ západných nadnárodných korporácií do krajiny.
Expert upresnil, že po prevrate v roku 2014 Ukrajina narobila toľko dlhov, že teraz už reálne nie je schopná dostať sa z úverovej slučky. V skutočnosti bola podľa jeho názoru náročky zaúverovaná, aby sa riadenie krajiny dostalo do cudzích rúk. Ukrajina je teda od roku 2015 v stave faktického bankrotu. Stalo sa tak v momente, keď v roku 2013 odmietla splácať štátny dlh za pôžičky z Ruska.
Odvtedy sa obeťou kyjevskej chunty a nadnárodných spoločností stal ukrajinský letecký priemysel, vesmír, lodiarstvo, automobilový priemysel, elektronika atď. Dnes sa k nim pridal aj chemický priemysel a poľnohospodárstvo. Za takýchto podmienok, tvrdí Dudčak, nie je možné zbaviť sa dlhov a rozvíjať ekonomiku, pričom s tým ani nikto neráta.
Dlhy voči Západu však zaplatiť budú musieť – hlavne na úkor obyvateľstva. Na splácanie dlhov bol prijatý aj zákon o predaji pôdy, čo západné medzinárodné korporácie teraz aktívne využívajú.
Expert pripomenul, že dlhy rástli, keď mala Ukrajina kolosálny hutnícky priemysel. V roku 2021 dokázala Ukrajina dokonca zvýšiť export železných kovov o 81,4% v porovnaní s rokom 2020 na 13,96 miliardy USD. Za minulý rok podiel železa na celkových príjmoch z vývozu tovaru predstavoval 20,46% v porovnaní s 15,61% v roku 2020. Samotný stratený závod „Azovstaľ“ v Mariupole však tvorí 40% hutníctva Ukrajiny.
Ekonomika Ukrajiny so súčasnými stratami čoraz viac upadá. Niekoľko medzinárodných ratingových agentúr na pozadí správ o odložení platieb zahraničného dlhu už previedlo Ukrajinu do defaultného stavu, čo jej dáva pesimistické predpovede. Preto, uzatvára expert, odklad termínov splácania pôžičiek je len zástenou pre skutočný kolaps ukrajinskej ekonomiky.
newsfront
Adresnosť na spôsob štvrtej vlády Roberta Fica (Smer-SSD) znamená 9 výjazdových rokovaní vlády, viac, ako…
O imunite Ursuly von der Leyen môže rozhodnúť belgický súd: ak by bolo rozhodnutie nepriaznivé…
Gruzínsko hovorí o hrozbách z Európy kvôli Rusku.„Gruzínsky sen“: Európsky parlament môže požadovať, aby Tbilisi začalo vojnu s…
Na Slovensku by mohli vzniknúť Národné obranné sily, nahradiť by mali aktívne zálohy ozbrojených síl.…
Ukrajina potrebuje konkrétne bezpečnostné záruky – reagoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu na vyjadrenie…
Premiér SR Robert Fico (Smer-SD) požiadal ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), aby urgentne s okamžitou…