Odhalenie páchateľa sabotáže na plynovodoch Nord Stream, napriek odpájaniu sa EÚ od ruského plynu, môže v čase energetickej krízy z nedostatku paliva na zimu pohnúť, či dokonca vykoľajiť verejnú mienku Európanov.
Zatiaľ sa objavili rôzne indície, najmä typu qui bono (v koho prospech). Podobne ako pri dvojičkách však analýzy obchádzajú dôležitý faktor odkazovej symboliky, ktorá je pri podobných teroristických činoch takmer vždy prítomná.
Veľa nám v tomto môže odhaliť načasovanie a odpoveď na otázku, prečo práve 26. septembra?
Niektorí analytici sa zľahka dotkli tohto termínu, mysliac si, že išlo o načasovanie deň pred spustením plynovodu z Nórska do Poľska, zhodou okolností tiež cez Dánsko, pri ktorého brehoch malo dôjsť minimálne k dvom výbuchom.
V hre by tak bolo Poľsko, ktoré Rusko a Rusov neskrývane nenávidí a odkaz: plyn namiesto z východu, môže prúdiť zo severu…
Sofistikovaný a dobre technologicky vyzbrojený páchateľ s nevyhnutným politickým mocenským krytím si však mohol vybrať aj historický odkaz.
Dátum 26. september totiž smeruje odkazovo aj k rebelujúcim Nemcom, ktorí mali tajne pripravovať plán „B“ pri krutej zime vo variante porušenia sankcií EÚ a spustenia ruského plynu cez Nord Stream 2, čo by výrazne urazilo Spojené štáty, ktoré jeho zastavenie dosiahli už pred vojenskou operáciou Ruska na Ukrajine.
A rovnako smeruje aj k Rusom a Ukrajincom. Takže dátum 26. september bol vybraný teroristami zjavne zámerne.
Keďže hlavnou trecou plochou pre sankcie, ktoré bojkotujú aj ruský plyn, je vojna na Ukrajine, symbolika 26. septembra sa ešte viac znásobuje. A to cez viaceré numerické odkazy.
Na pochopenie sa musíme vrátiť do II. svetovej vojny a dobíjania Kyjeva. Tentoraz nie ruskými, ale nemeckými, nacistickými, vojskami Wehrmachtu.
Číselná symbolika zničenia ruského plynovodu smeruje k odkazu Ukrajincov. Komu? Nemcom, aj Rusom spoločne.
Väčšina sovietskych jednotiek, brániacich postup nacistov na Ukrajinu a k jej hlavnému mestu, bola sústredená južne od Kyjeva do 26. armády. To je prvý odkaz náznakovej symboliky.
Náhoda? Po obsadení Smolenska nemecké velenie na čele s Hitlerom rozhodlo v rozkaze č. 33 z 19. júla 1941 o zmene hlavných cieľov útoku nacistov, tak aby bol do začiatku zimy dobytý Donbas, Krym a ešte na severe Leningrad. Hlavným cieľom nemeckých vojsk teda nemalo byť ovládnutie oblasti Moskvy, ale Ukrajiny.
Nemcom sa nepodarilo preraziť do Kyjeva za chodu, čo ich viedlo k pozastaveniu priameho útoku na mesto. Bola to práve 26. armáda, ktorá urputne bránila Kyjev a okolie pred nemeckou skupinou armád Juh a Stred.
Až 19. septembra sovietske vojská opustili Kyjev a začali ustupovať na východ. Hoci Nemci vstúpili do Kyjeva už 20. septembra, Kyjevská strategická obranná operácia sa oficiálne skončila 26. septembra 1941. V obkľúčení sa ocitlo 452 700 vojakov. Juhozápadný front počas bitky stratil 700 544 mužov.
Takže mu máme zdvojenie symboliky čísla „26“ – 26.armády a dátumu 26.septembra – kedy skončila oficiálne Kyjevská obranná operácia.
Niekto, kto by chcel z pohľadu Kyjeva, súčasnej Ukrajiny, navyše v konflikte s Moskvou (Ruskom) a čiastočne aj Nemeckom, ktoré sa vzpiera poslať Ukrajine na pomoc ťažkú techniku na čele s tankami Leopard 2 vyslať symbolický odkaz, zvolil by si nepochybne 26.september.
Odkaz v tomto dni do Berlína by bol: Kyjev sme pred 81 rokmi síce neubránili, ale aj tak sme nakoniec došli do Berlína a Nemcov porazili, aj keď dnes už glorifikujeme nielen Banderu, ale aj nacizmus, takže sa čo najskôr rozhýbte, pretože inak budete mrznúť a vaša ekonomika pôjde dolu vodou.
Jediným riešením je pre vás pomôcť nám poraziť Rusko a potom si zobrať svoje z reparácií na zahojenie hospodárskych rán…
Odkaz č.2 smeruje k súčasnému Rusku s podobným naratívom: strategickú Kyjevskú obrannú operáciu sme síce skončili 26.septembra, ale nakoniec sme aj tak vyhrali… a rovnako chceme vyhrať vojnu aj proti Moskve.
Pripomeňme, že Ukrajinci počas postupu nacistov plnili najmä záškodnícke akcie partizánskeho spôsobu gerilového boja v tyle nemeckého Wehrmachtu.
A čo iné by bol útok na podmorský plynovod, ktorého definitívne vyhodenie by odstrihlo nepriateľa od zdrojov a skončilo by váhania dnes priateľského Nemecka zapojiť sa aktívnejšie do boja proti Rusku, keď už vedia, že nijaké energetické prepojenie Rusko-Nemecko nebude?
To všetko by sa dalo vyčítať z jedného dátumu 26.september. Priradenie možného páchateľa nechám na čitateľa podľa faktov a indíciív článku.
Rafael E. Rafaj
skspravy
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok sa na sociálnej sieti vyjadril k otázke ochrany detí na slovenských školách.…
Používanie mobilných telefónov žiakmi v školách nebude regulované na úrovni EÚ, ale štáty si môžu…
Oskar Rózsa, renomovaný skladateľ, sa ocitol v strede kontroverzie okolo novej úpravy slovenskej hymny. Jeho…
Základom pre rokovania o akejkoľvek podobe účasti troch poslancov okolo Rudolfa Huliaka (nezaradený) na vládnej…
Warren Buffett sa obáva, že tri deti zomrú skôr, ako sa minie jeho majetok Jeden…
Šéf výboru NATO Bauer: blok diskutuje o preventívnych presných úderoch na Ruskú federáciu NATO diskutuje…