Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň v stredu vytýčil červenú čiaru pre Západ a v snahe zabrániť útokom na Rusko ďalekonosnými raketami dodaných Ukrajine štátmi NATO zmenil jadrovú doktrínu Ruskej federácie. Na konvenčný vzdušný útok bude Moskva reagovať použitím jadrových zbraní. K rovnakému kroku pristúpi aj pri útoku nejadrovej krajiny, ktorú k útoku na Rusko podporuje jadrová mocnosť a tiež pri napadnutí Bieloruska a ďalších spojencov.
Členovia NATO by sa nemali nechať odstrašiť od poskytovania ďalšej vojenskej pomoci Ukrajine vyhrážkami použitím jadrových zbraní zo strany ruského prezidenta Vladimira Putina, povedal v pondelok odchádzajúci generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg, píše agentúra Reuters.
Stoltenberg reagoval na ruského prezidenta, ktorý v stredu predstavil návrhy novej jadrovej doktríny, ktoré by Moskve umožnili použiť jadrové zbrane aj v reakcii na rozsiahly letecký útok s účasťou alebo podporou štátu, ktorý vlastní jadrové zbrane.
Ukrajina už dlho nalieha na Západ, aby jej povolil používať zbrane pri útokoch na ciele hlboko v Rusku. Šéf Kremľa však varoval, že v takom prípade by to Moskva považovala za vstup krajín NATO do vojny s Ruskom.
„Zakaždým, keď sme posilňovali našu podporu novými typmi zbraní, tankami, strelami s dlhým doletom alebo stíhačkami F-16, Rusi sa nám v tom snažili zabrániť,“ uviedol Stoltenberg.
„Neuspeli a ani tento posledný príklad by nemal zabrániť spojencom NATO v podpore Ukrajiny,“dodal generálny tajomník NATO, ktorý v utorok po desiatich rokoch skončí v tejto funkcii.
Stoltenberg zdôraznil, že najväčším rizikom pre NATO by bolo víťazstvo Putina na Ukrajine. Akékoľvek vyjednané ukončenie vojny bude podľa šéfa NATO musieť zahŕňať bezpečnostné záruky pre Ukrajinu od západných mocností, predovšetkým od USA.
Odchádzajúci šéf NATO dodal, že si nemyslí, že je možné zmeniť Putinov názor týkajúci sa Ukrajiny, avšak je možné „zmeniť jeho kalkuláciu tým, že ukážeme, že náklady na pokračovanie vojny sú také vysoké, že je pre neho lepšie sadnúť si a akceptovať Ukrajinu ako suverénny nezávislý štát“.
„Títo šašovia majú vrodenú neschopnosť pochopiť, že Putin neblufuje. Ak už nebude iná možnosť, Rusko pristúpi k jadrovému útoku. Za súčasného stavu majú Putin a Rada bezpečnosti Ruskej federácie – bez ohľadu na Medvedevovu ostrú rétoriku – veľmi ťažkú úlohu absorbovať útok za útokom, aby zabránili Armagedonu. To si vyžaduje bezhraničnú taoistickú trpezlivosť – ktorú majú Putin, Lavrov, Patrušev – spolu s faktom, že Putin tu hrá viac japonskú strategickú hru Go, ako šachy, a je vynikajúci taktik,“ v reakcii na detinské správanie vysokopostavených predstaviteľov štátov Západu to vo svojom článku konštatoval brazílsky novinár a geopolitický analytik Pepe Escobar.
Ruský prezident Vladimir Putin v stredu 25. septembra 2024 vytýčil červenú čiaru pre Západ a v snahe zabrániť útokom na Rusko ďalekonosnými raketami dodaných Ukrajine štátmi NATO zmenil jadrovú doktrínu Ruskej federácie. Na konvenčný vzdušný útok bude Moskva reagovať použitím jadrových zbraní. K rovnakému kroku pristúpi aj pri útoku nejadrovej krajiny, ktorú k útoku na Rusko podporuje jadrová mocnosť a tiež pri napadnutí Bieloruska a ďalších spojencov.
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v sobotu 28. septembra 2024 varoval Západ, aby sa nezapájal do vojny na Ukrajine a upozornil na vážne nebezpečenstvo jeho úsilia poraziť jadrovú mocnosť.
Bývalý ruský prezident a podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev reagoval na provokačné vyjadrenia náčelníka generálneho štábu estónskych ozbrojených síl Vahura Karusa o „preventívnych“ útokoch na Rusko zo strany Estónska kvôli potrebe chrániť Seveoatlantickú alianciu. Ruský exprezident vyhlásil, že „ak Rusko použije taktické jadrové zbrane proti štátu, ktorý šteká ako Estónsko, nezostane po ňom ani mastný fľak“.
Člen Rady pre zahraničnú a obrannú politiku Ruska Dmitrij Trenin uplynulý týždeň vyhlásil, že posilnenie odstrašujúcich prostriedkov Ruskej federácie je jediným spôsobom, ako zabrániť jadrovej vojne, ku ktorej vedie svet šialená a bezohľadná stratégia Washingtonu.
Bývalý zbrojný inšpektor OSN Scott Ritter vyhlásil, že svet stál pred niekoľkými dňami kvôli zahájeniu útokov americkými a britskými raketami do ruského vnútrozemia doslova jeden krok od vypuknutia jadrovej vojny, ktorá by trvala len 72 minút.
Zdroj: hnonline.sk / InfoVojna
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…