Stanovisko Slovenskej asociácie novinárov
Mimoriadny snem Slovenskej asociácie novinárov (SAN) sa venoval aj nesystémovým a politicky motivovaným rušením umeleckých fondov ako aj novým mediálnym zákonom z dielne ministerstva kultúry. Keďže od dnes platí nový mediálny zákon z obsiahleho stanoviska SAN vyberáme podstatné myšlienky.
Snem pripomenul že už po vražde Jána Kuciaka žiadal zmenu postavenia novinára v novom Mediálnom zákone. V tejto súvislosti SAN pochybuje, či len práca novinára na prospech spoločnosti je dostatočnou primeranou ochranou žurnalistov.
Organizácia už dlhšiu dobu upozorňuje na relatívnu novinársku slobodu. Konštatuje, že pojmy „novinár“ alebo „redaktor“ boli pred pár rokmi vytesnené aj z mediálneho zákona. Keďže novinár je „tribúnom ľudu“, SAN žiada primeranú ochranu ukotvenú v zákone s jasným určením.
Novy mediálny zákon však podstatné problémy nerieši. Ba naopak, posilňuje kontrolu štátnej moci nad médiami, upozornili proslovenskí novinári.
Všetky novozriadené rady v Milanovej zákone sú iba premaľovaním pôvodnej rady pre vysielanie a retransmisiu. Organizácia zdôrazňuje, že pre novinára je podstatné ukotvenie jeho profesie v zákone tak, aby bol verejnou osobou, chránenou legislatívou.
Jediné, čo je podľa stanoviska ako tak v zákone dobré je len zavedenie ochrany zdroja informácie.
Na margo rušenia viacerých fungujúcich fondov na pomoc novinárom a umelcom ministerstvom kultúry novinárska asociácia zdôraznila, že väčšina novinárov pracuje v slobodnom povolaní a ich príjmy sú často obmedzené ako aj financovanie domácich a zahraničných pracovných ciest.
Literárny fond má napríklad pre žiadateľov o tvorivé štipendiá možnosť poskytovať pobyt v zariadeniach, ktoré prevádzkuje. Aj tieto možnosti prispievajú k tvorbe kvalitných diel a duševnej pohody tvorcov.
SAN preto žiada ministerstvo, aby nemenilo to, čo sa osvedčilo a čo dobre funguje na prospech novinárskej obce, predovšetkým bez zasahovania politikov do systému tvorivo-umeleckých fondov.
Delegáti snemu SAN vyzvali ostatných kolegov-novinárov v relevantných médiách hlavného prúdu, aby poskytovali aktuálne, nestranné, neskreslené a overené informácie spôsobom, aby boli zrozumiteľné a vyvážené. Funkciu objektivity by mala podľa nich plniť najmä verejná služba v podaní RTVS.
Proslovenskí žurnalisti upozornili na dodržiavanie plurality názorov v médiách. Zdôraznili, že „jednostranné informovanie sme zažili už v minulosti“.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…