Pavol Ďurka má šéfovský post na odbore ochrany, prevencie a boja proti korupcii. Pred pár dňami ministerstvo vnútra potvrdilo, že vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Pavol Ďurka ide pracovať na Úrad inšpekčnej služby (ÚIS). Uviedol to denník N, ktorý preveroval informáciu zverejnenú predsedom strany SMER – SSD Robertom Ficom.
Ide o policajta, ktorý je trestne stíhaný a patrí do skupiny našich chlapcov so správnym morálnym kompasom bojujúcich s temnými silami okolo Jána Čurillu. Obvinený je v dvoch prípadoch.
Jedno obvinenie sa týka toho, že zabudol zaistiť zbrane bývalému príslušníkovi spravodajskej služby Františkovi Böhmovi, ktorý čelil závažným obvineniam, spolupracoval s orgánmi činnými v trestnom konaní, vypovedal proti mnohým ľuďom a, zrejme pre výčitky svedomia, sa zastrelil legálne držanou zbraňou.
V druhom prípade ide o to, že Pavol Ďurka si spolu s kolegami vymýšľali obvinenie voči šéfke inšpekčného tímu Oblúk Diane Santusovej. Na známych nahrávkach z kancelárií NAKA, ktoré vznikli na základe príkazu súdu, hovorí, že Santusovej podpáli auto a je potrebné ju zdiskreditovať, lebo sa nedá uj..ť procesne.
Ďurka si podľa všetkého zakladá na vlastných schopnostiach policajta komunikovať v krízových situáciách, keďže vo svojej diplomovej práci na policajnej akadémii písal o problematike komunikačne náročných situácií v policajnej praxi. V práci poukázal na význam efektívnej komunikácie pri riešení a zvládaní záťažových situácií a objasnil spôsoby vyrovnávania sa príslušníka policajného zboru s komunikačne náročnými situáciami.
No a oba prípady, v ktorých Pavol Ďurka čelí obvineniu vyšetruje inšpekcia. „Je poverený výkonom dočasne neobsadenej riadiacej funkcie riaditeľa odboru ochrany, prevencie a boja proti korupcii Úradu inšpekčnej služby od 1. júla,“ odpísali z ministerstva vnútra na žiadosť v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
Do funkcie sa dostal bez výberové konania. „Nakoľko obsadenie voľných tabuľkových miest sa od roku 2021 nevykonávajú. Zmena služobného zaradenia bola uskutočnená podľa § 35 odsek 7 Zákona o štátnej službe príslušníkov PZ SR, Slovenskej informačnej službe, Zboru väzenskej a justičnej stráže a Železničnej polície,“ doplnili v odpovedi.
Uvedené ustanovenie príslušného zákona hovorí, že: „Policajta možno previesť na inú funkciu v tom istom mieste výkonu štátnej služby alebo preložiť na inú funkciu v inom mieste výkonu štátnej služby alebo v inom služobnom úrade na vlastnú žiadosť alebo s jeho písomným súhlasom.“
Tento elitný vyšetrovateľ Pavol Ďurka si niekedy v období rokov 2012 až 2013 na schôdzke s kriminálnikom zo skupiny takáčovci s prezývkou Tatranka zabudol taštičku so služobnou zbraňou, služobným preukazom a ďalšími vecami. Podľa výpovedí Tatranka najskôr uvažoval, že so zbraňou spácha nejaký trestný čin, napokon však Ďurkovi zavolal a zbraň mu vrátil. Z policajného prezídia v minulosti na otázky, ako riešili podozrenie z disciplinárneho previnenia, neodpovedali, no potrestaný nebol.
Disciplinárny trest však dostal za to, že takáčovcom, ktorí boli v kolúznej väzbe, bezdôvodne zadržal korešpondenciu od rodiny a niektoré listy aj stratil.
Niekedy koncom roka 2016 jeden zo svedkov v kauze takáčovci vypovedal, že Ďurku plánoval gang zavraždiť. Vyšetrovateľ NAKA odbor Západ začal trestné stíhanie vo veci prípravy úkladnej vraždy. No Ďurka takéto útoky zo strany gangstrov považoval za súčasť svojho povolania. Necítil sa byť zaujatý a prípad takáčovcov vyšetroval ďalej. Ako je známe z komunikácie zo skupiny Apači, aj s kolegami sa tešili zo smrti obvinených a smiali sa im.
Ďurka sa ešte v roku 2016 začal mstiť kolegovi – operatívcovi, ktorý robil na prípadoch sýkorovcov a spoločnosť mu môže byť vďačná za toto, že títo násilníci zmizli z ulíc hlavného mesta. Zrazu na tohto operatívca začali vypovedať spolupracujúci obvinení z kauzy takáčovci, konkrétne už spomínaný Tatranka. Ďurka spoločne s prokurátorom tvrdili, že väzbu obvinených je potrebné predĺžiť z dôvodu potreby výsluchu tohto operatívca, tiež ho chceli dať svedkovi opoznať pri rekognícii. A tak súdy obvinených nechávali za mrežami. Znechutený operatívec odišiel do civilu. Kauza sa už pojednáva na súde, no tento policajt nikdy vypočutý nebol.
Podľa vyjadrení súčasného vedenia policajného zboru a NAKA je Ďurka veriaci človek a práve on vymýšľa názvy všetkých policajných akcií. (Božie mlyny, Očistec, Judáš atď.) Rozruch spôsobilo, keď akciu zameranú proti advokátovi Marekovi Parovi nazval Kajfáš. (Kajfáš bol židovský veľkňaz, ktorý vydal Ježiša Krista Pilátovi – pozn. autorky). Z uniknutých nahrávok z kancelárií NAKA totiž vyplynulo, že Ďurka sa aj s kolegami na tom bavili a advokátovi sa posmievali pre jeho židovský pôvod.
Z ministerstva vnútra pre Denník N uviedli, že v prípade Pavla Ďurku ide o skúseného, zdatného a čestného policajta, ktorý má dlhoročnú profesionálnu kariéru. „Rešpektujúc prezumpciu neviny a doterajší príkladný výkon štátnej služby tohto policajta, tento dáva predpoklad kvalitného výkonu štátnej služby na tomto úrade a určite bude prínosom aj pre ostatných menej skúsených kolegov. Uvedený policajt nebude pôsobiť na odbore, ktorý vykonáva vyšetrovanie jeho trestnej veci,“ tvrdili a tiež vyhlásili, že „odmietajú zaťahovanie interných personálnych záležitostí do politického boja.“
No je to však práve ministerstvo vnútra, ktoré z veci robí politiku. Ešte skôr si polepšili ďalší obvinení príslušníci policajného zboru zo skupiny Apači: Ján Čurilla, Branislav Dunčko, Róbert Magula. Nedostalo sa im iba mimoriadneho povýšenia, čo sa týka hodnosti, ušli sa im aj funkcie, vyššie platy i odmeny. Aj keď Ďurka bol tiež mimoriadne povýšený a v súčasnosti má už hodnosť podplukovníka, služobného postupu sa dočkal až teraz, ako posledný.
Ďurka síce nešéfuje zložke, ktorá vyšetruje jeho prípad a prípad jeho obvinených kamarátov (Obvinených policajtov z NAKA vyšetruje odbor Západ. – pozn. autorky), no možno majú na inšpekcii k dispozícii operatívne informácie v štádiu preverovania aj voči nemu, jeho spoluobvineným kolegom a aj voči priateľom Apačov. A Ďurka môže mať z titulu svojej funkcie prístup do rôznych databáz celého ÚIS.
Nahrávky z kancelárii NAKA aj komunikáciu zo skupiny Apači pravidelne zverejňuje Robert Fico na tlačových besedách a vyhlasuje, že im treba pobrať výsluhové dôchodky. Ak by však Jána Čurillu a spol. po tom, ako ich v septembri 2021 obvinili, dočasne postavili mimo výkon služby, zvukové záznamy z kancelárií a aj skupinová komunikácia policajtov z NAKA, by nikoho nezaujímali. Fico a spol. by jednoducho nemali tému. Príležitosť im dalo vedenie polície, bývalý minister vnútra Roman Mikulec a aj ten súčasný zároveň dočasný Ivan Šimko. Ďurkov prestup na inšpekciu tak vzbudzuje obrovské pochybnosti.
Autor: Júlia Mikolášiková – novinárka známa pod pseudonymom „Piraňa“ zaoberajúca sa témami spojených s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom.
Zdroj: blog.sme.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…