domovina

Obvinený policajt z NAKA Čurilla tvrdí, že jeho diskreditáciu riadi exvyšetrovateľ kauzy Gorila.

Vo svojej nedávnej výpovedi pred vyšetrovateľom hovoril o Petrovi Koščovi alias pánovi X, súčasnom šéfovi policajnej inšpekcie Zurianovi, generálnom prokurátorovi Žilinkovi, bratislavskom krajskom prokurátorovi Remetovi, advokátke Mišíkovej, ale aj o nahrávke konkurzného právnika Zoroslava Kollára.

Podľa uznesenia o vznesení obvinenia pán X riadil zločineckú skupinu, ktorá chcela diskreditovať „našich chlapcov so správnym morálnym kompasom bojujúcimi s temnými silami okolo vyšetrovateľa NAKA Jána Čurillu“. Partia okolo pána X mala tiež aj ovplyvňovať priebeh trestných konaní. Novinárka Júlia Mikolášiková, známa pod pseudonymom „Piraňa“ vo svojom článku píše, že takmer tri mesiace sa v prípade nič nedialo, avšak pred pár dňami začal vyšetrovateľ vypočúvať svedkov, medzi ktorými ja aj Ján Čurilla.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Ján Čurilla bol dlhoročný vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), počas jeho kariéry na elitnom útvare zomrelo najmenej desať obvinených, má nevyberaný slovník.

V marci 2021 z neho vtedajší šéf NAKA Branislav Zurian, dnes riaditeľ Úradu inšpekčnej služby (ÚIS), urobil vedúceho oddelenia s právomocou kontrolovať pracovnú skupinu Očistec, ktorá riešila exponované kauzy.

Krátko po tom, ako v septembri 2020 obvinili exriaditeľa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa, ktorý sa po zadržaní rozhodol spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní, sa vo viacerých médiách objavila správa, že ešte predtým vraj plánoval vraždu Jána Čurillu. Jedným z dôvodov mala byť pomsta aj záhadnú smrť takáčovca Martina Mikulca. Prvotnú informáciu mal policajtom poskytnúť kriminálnik Peter Petrov alias Tiger.

Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci a Ľudovíta Makóa začali aj odpočúvať. Napokon sa ukázalo, že išlo o výmysel a začiatkom roka 2021 trestné stíhanie zastavili. „Vyšetrovaním boli zadovážené dôkazné prostriedky, ktoré bezpečne vylučovali vyjadrený predpoklad pri začatí trestného stíhania vo vzťahu k otázke prípravy vraždy poškodeného,“ informovali z policajného prezídia. Inak povedané, Jána Čurillu nechcel nikto zavraždiť.

Až oveľa neskôr sa ukázalo, že Ľudovít Makó po odchode z Kriminálneho úradu Finančnej správy SR prešiel do Slovenskej informačnej služby (SIS) po intervencii vtedajšieho premiéra Igora Matoviča (SLOVENSKO).

V máji 2021 však obvinili exriaditeľa NAKA Branislava Zurina (v súčasnosti riaditeľ ÚIS). Dnes už bývalému námestníkovi SIS Borisovi Beňovi mal vraj v lete 2020 vyzradiť, že Ľudovít Makó je odpočúvaný v súvislosti so spomínanou prípravou vraždy Jána Čurillu. Vyšetrovateľ ÚIS u Branislava Zurina urobil aj domovú prehliadku. Prokuratúra však obvinenie zrušila a ústavný súd skonštatoval, že Okresný súd Bratislava 1vydal príkaz na domovú prehliadku v rozpore so zákonom a došlo k porušeniu práv Branislava Zuriana.

V septembri 2021 Jána Čurillu aj spolu s kolegami obvinili za to, že si mali vymýšľať trestné stíhanie policajtov z ÚIS okolo vtedajšej šéfky tímu Oblúk Diany Santusovej (dnes funkcionárka ÚIS) a tiež Petra Košča alias pána X, Branislava Zuriana, exšéfa bratislavských operatívcov NAKA Jána Káľavského (dnes neprávoplatne odsúdeného za korupciu, v súčasnosti pracovníka požičovne elektrobicyklov v Bosne a Hercegovine) a bývalého príslušníka SIS Martina Ciriaka (dnes právoplatne odsúdeného za korupciu). Ján Čurilla aj jeho kolegovia boli aj niekoľko dní vo väzbe, následne sa normálne vrátili do svojich kancelárií, pracovali ďalej a dočkali sa aj povýšení.

Pár dní pred voľbami vďaka prokurátorovi zo špeciálnej prokuratúry Matúšovi Harkabusovi dostal Ján Čurilla (a aj viacerí jeho kolegovia) status chráneného oznamovateľa protispoločenskej činnosti, vypovedá totiž ako svedok v kauze Rozuzlenie.

Keď nastúpil do úradu nový minister vnútra Matúš Šutaj – Eštok (HLAS –SD) postavil Jána Čurillu dočasne mimo výkon služby. Dôvodom je práve obvinenie z úmyselného trestného činu. (Rovnako postupoval v iných prípadoch.)

Ján Čurilla sa obrátil na Mestský súd Bratislava 4 s návrhom na vydanie neodkladného opatrenia. Úspešný nebol. Sudca totiž dospel k záveru, že nemôže nariadiť neodkladné opatrenie, lebo by tým zasiahol do kompetencie iného orgánu verejnej moci – v tomto prípade ministerstva vnútra. Jána Čurillu odkázal na podanie rozkladu proti rozhodnutiu ministra – čo aj urobili – a následnú správnu žalobu. Toľko  stručne k tomu, kto je Ján Čurilla.

Čo je kauza Rozuzlenie?

Policajti NAKA z odboru Bratislava (Ján Čurilla a spol.) začali v prípade Rozuzlenie vyšetrovanie. Neskôr, vlani 8.marca, spis odstúpili na NAKA odbor Východ a z „Východu“ na NAKA odbor Stred ho poslali minulý rok 22. decembra. Až napokon tamojší vyšetrovateľ tento rok 17. augusta vzniesol obvinenie Petrovi Koščovia alias Pánovi X, niekdajšiemu riaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému, jeho nástupcovi Michalovi Aláčovi, Jánovi Káľavskému a Martinovi Ciriakovi.

Prípad je pokračovaním vojny v bezpečnostných zložkách. Podľa uznesenia o vznesení obvinenia, ktoré uniklo na verejnosť, pán X riadil zločineckú skupinu, ktorá chcela diskreditovať našich chlapcov so správnym morálnym kompasom bojujúcimi s temnými silami okolo Jána Čurillu. A partia okolo pána X mala aj ovplyvňovať priebeh trestných konaní. Takmer tri mesiace sa v prípade nič nedialo, pred pár dňami začal vyšetrovateľ vypočúvať svedkov. Medzi nimi aj Jána Čurillu.

Kajúcnici a kriminálnici

Celá jeho výpoveď je zjavne predmetom toho, z akého dôvodu dostal status chráneného oznamovateľa. V úvode výsluchu, ktorý mám k dispozícii, to naznačuje samotný vyšetrovateľ prípadu Rozuzlenie. Advokátom totiž objasnil, že dostal pokyn od prokurátora zo špeciálnej prokuratúry vypočuť Jána Čurillu v akomsi širšom kontexte. Svedok sa totiž vyjadroval aj k veciam, ktoré vôbec nie sú predmetom samotného obvinenia.

Ján Čurilla spolu s kolegami vraj získavali informácie od rôznych osôb, ktoré spolupracovali v rámci vyšetrovaní v pracovnej skupine Očistec. Ako napríklad bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó, expríslušník SIS František Böhm, pomerne významným zdrojom informácií bol vraj bývalý námestník SIS Boris Beňa.

Informácie nadobudli aj od kriminálne závadových osôb, napríklad, od takáčovca Mateja Zemana alias Zemáka, Petra Petrova. Čo sa týka informácií z ÚIS, dosť „podstatné informácie“ policajtom okolo Jána Čurillu údajne poskytovali operatívní pracovníci zaradení v pracovnej skupine Reštart, ktorí mali „svoje zdroje“.

Po zdroji operatívnych informácií nepátral

Ján Čurilla po zákonnom poučení vypovedal, že ľudia okolo Petra Košča vraj na diskreditáciu jeho i jeho kolegov a aj svedkov mali mať k dispozícii určitý finančný balík v hodnote niekoľkých miliónov eur. „Finančné prostriedky majú slúžiť aj na zaplatenie prokurátorov, ktorých nato mal zabezpečiť generálny prokurátor Maroš Žilinka,“ tvrdil pri výsluchu Ján Čurilla s tým, že je za tým strana SMER – SSD.

„Išlo vyslovene o operatívne informácie, ktoré nadobúdali operatívni pracovníci vlastnou činnosťou, pričom mám vedomosť, že operatívni pracovníci majú svoje zdroje informácií aj v priamo v SIS. Jednalo sa o všeobecné informácie, po zdroji ktorých som nepátral, v tom čase som tomu neprikladal nejaký veľký význam, bral som to ako bežnú prax zločineckých skupín, s ktorou som sa stretával aj v minulosti a nejednalo sa o nejakú prevratnú myšlienku, ktorá by prinášala nejaké nóvum v konaniach obvinených respektíve podozrivých osôb,“ vyjadril s Ján Čurilla k tomu, ako informácie, o ktorých vypovedá, získal.

K preverovaniu operatívnych informácií však už vraj nedošlo. „Vďaka nezákonnému zásahu Jozefa Kanderu (námestník generálnej prokuratúry),“ myslí si Ján Čuriila. Jozef Kandera, totiž podľa už známeho paragrafu 363 Trestného poriadku v auguste 2021 najskôr zrušil uznesenie o začatí trestné stíhanie vo veci.

Je to síce pravda, generálna prokuratúra zrušila uznesenie o začatí trestné stíhania vo veci, to však nemôže brániť policajtom vyhľadávať trestnú činnosť a vykonávať ďalšiu operatívno – pátraciu činnosť v zmysle zákona o Policajnom zbore SR a teda preverovať informácie.

Exvyšetovateľ kauzy Gorila v službách SIS

„Osobne na diskreditáciu mojej osoby sa podľa mojich informácií veľmi proaktívne podujal vtedy vysoko postavený príslušník SIS pán Branislav Jendrušák, ktorý v snahe získať ku mne čo najviac informácií uviedol, že toto dokáže aj prostredníctvom svojej manželky, ktorá bola v kamarátskom vzťahu s mojou manželkou, keďže kedysi spolupracovali na jednom pracovisku v rámci policajného zboru. Je pravdou, že niekedy v tomto období sa pani Jendrušáková aj ozvala mojej manželke, čo bolo pre moju manželku veľmi prekvapivé, keďže s ňou nebola minimálne pol roka v kontakte,“ uviedol svedok – poškodený Ján Čurilla v kauze Rozuzlenie. Branislav Jendrušák má dnes v spravodajskej službe riadiť útvar, ktorý začal spravodajské rozpracovanie policajtov NAKA a svedkov.

A kto je vlastne Branislav Jendrušák? Bývalý policajt, ktorý pôsobil na Úrade boja proti korupcii (predchodca NAKA), pracoval aj v tíme Gorila, tiež pôsobil aj Okresnom riaditeľstve Bratislava 4 a aj na Úrade kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru SR. Skamarátil sa aj s novinárom Tomom Nicholsom, ktorý o kauze Gorila písal ako prvý.

V čase keď pracoval v radoch polície, mal Branislav Jendrušák akýsi pocit, že ho kvôli prípadu Gorila prenasledujú. A nie len jeho, ale aj jeho brata, ktorý bol tiež policajt i jeho vtedajšiu družku pracujúcu v radoch ministerstva obrany. Napokon však našla uplatnenie v kancelárii ministra vnútra, bolo to v čase, keď rezort viedol Daniel Lipšic (dnes špeciálny prokurátor) a Branislav Jendrušák si vybudoval dobrý vzťah s Vladimírom Pčolinským (vtedy šéf kancelárie ministra vnútra).

Priazeň si získal aj u iných žurnalistov, ktorí dnes už pôsobia v treťom sektore a dostávali od neho informácie aj z prostredia SIS, ktoré sa týkali aj politikov a nominantov súčasnej vlády. V spravodajskej službe našiel uplatnenie vďaka Vladimírovi Pčolinskému v druhej polovici roka 2020. Branislav Jendrušák na moje otázky nereagoval.

Mŕtvy Františk Böhm

Ján Čurilla si na výsluchu ako svedok – poškodený v kauze Rozuzlenie spomenul aj viacero rozhovorov, v rámci ktorých policajtom z NAKA bývalý príslušník SIS František Böhm opisoval praktiky spravodajskej služby. „Rád sa usmieval nad tým, že pokiaľ si myslíme, že mečiarizmus zo služby vymizol, tak sme na veľkom omyle,“ uviedol.

František Böhm bol podnikateľ. V minulosti pracoval v bezpečnostných zložkách a to až do roku 2010. Za éry Ivana Lexu v SIS pôsobil aj v 52. oddelení pod vedením Dušana Keményho alias Pastuchu, ktoré bolo zamerané na kompromitáciu politikov a novinárov. NAKA ho obvinila v septembri 2020 a začal spolupracovať, vypovedal aj proti bývalému policajnému prezidentovi Milanovi Lučanskému, ktorého následne v decembri 2020 obvinili pri akcii Judáš. Napokon zomrel vo väzbe.

Zomrel však aj František Böhm. Pravdepodobne pre výčitky svedomia sa zastrelil so zbraňou, ktorú mu zabudol po obvinení zaistiť vtedajší vyšetrovateľ NAKA Pavol Ďurka (neskôr funkcionár ÚIS, dnes dočasne postavený mimo službu), za čo je aj trestne stíhaný.

„Bolo to v rámci rozhovorov, napríklad počas prestávky vo výsluchu alebo pri sprevádzaní obvineného (Böhma), tak ako bežne komunikujú s vyšetrovateľmi aj iné stránky vrátane obhajcov,“ opisoval rozhovory Ján Čurilla. František Böhm ich vraj varoval, že sa ich kvôli vyšetrovaniu exponovaných káuz budú snažiť zdiskreditovať a rovnako vraj pôjdu aj proti svedkom. Tvrdil, že služba ich bude odpočúvať a monitorovať.

O tom, či operatívni pracovníci spracovali nejaký záznam z vyťaženia Františka Böhma vraj musia vedieť oni. „Ja osobne ako vyšetrovateľ sa zameriavam na spracovanie zápisnice z procesného úkonu, tu však chcem dodať, že v zmysle príslušných interných predpisov, operatívny pracovník po vyťažení osoby spravidla spracuje úradný záznam. Nie je to jeho povinnosť spracovať úradný záznam z každého rozhovoru s kriminálne závadovou osobou a nie je to ani reálne možné“, vysvetľoval Ján Čurilla.

Čurilla o Petrovi Koščovi alias pánovi X

Vyšetrovateľ NAKA odbor Stred tento rok 17. augusta vzniesol obvinenie Petrovi Koščovi alias pánovi X, niekdajšiemu riaditeľovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimírovi Pčolinskému, jeho nástupcovi Michalovi Aláčovi, exšéfovi bratislavských operatívcov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jánovi Káľavskému a bývalému príslušníkovi SIS Martinovi Ciriakovi v kauze Rozuzlenie.

Prípad je pokračovaním vojny v bezpečnostných zložkách. Podľa uznesenia o vznesení obvinenia pán X riadil zločineckú skupinu, ktorá chcela diskreditovať našich chlapcov so správnym morálnym kompasom bojujúcimi s temnými silami okolo vyšetrovateľa NAKA Jána Čurillu, partia okolo pána X mala tiež aj ovplyvňovať priebeh trestných konaní. Takmer tri mesiace sa v prípade nič nedialo, pred pár dňami začal vyšetrovateľ vypočúvať svedkov. Medzi nimi aj Jána Čurillu.

Kajúcnici a kriminálnici

Celá jeho výpoveď je zjavne predmetom toho, z akého dôvodu dostal status chráneného oznamovateľa. V úvode výsluchu, ktorý mám k dispozícii, to naznačuje samotný vyšetrovateľ prípadu Rozuzlenie. Advokátom totiž objasnil, že dostal pokyn od prokurátora zo špeciálnej prokuratúry vypočuť Jána Čurillu v akomsi širšom kontexte. Svedok sa totiž vyjadroval aj k veciam, ktoré vôbec nie sú predmetom obvinenia.

Spolu s kolegami vraj získavali informácie od rôznych osôb, ktoré spolupracovali v rámci vyšetrovaní v pracovnej skupine Očistec. Ako napríklad bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó, expríslušník SIS František Böhm, pomerne významným zdrojom informácií bol vraj bývalý námestník SIS Boris Beňa.

Informácie nadobudli aj od kriminálne závadových osôb, napríklad, od takáčovca Mateja Zemana alias Zemáka, Petra Petrova alias Tigra. Čo sa týka informácií z Úradu inšpekčnej služby (ÚIS), dosť „podstatné informácie“ policajtom okolo Jána Čurillu údajne poskytovali operatívní pracovníci zaradení v pracovnej skupine Reštart, ktorí mali „svoje zdroje“.

Pred vyšetrovateľom spomínal Petra Košča. Čo všetkom o ňom povedal?

„Petra Košča osobne nepoznám, vedome som sa s ním nikdy nestretol, z pracovnej činnosti viem, že sa jedná o dlhodobo závadovú osobu podozrivú zo spáchania rôznej trestnej činnosti,“ vypovedal pred pár dňami Ján Čurilla.

Zaujímavé, že Jánovi Čurillovi zjavne neprekáža že Petra Košča doma navštevoval súčasný špeciálny prokurátor Daniel Lipšic ešte ako advokát, aj spolu so svojim predchodcom Dušanom Kováčikom, v sprievode vtedajšieho klienta Bernarda Slobodníka a aj Vladimíra Pčolinskeho, budúceho riaditeľa SIS.

Vedel, že je závadový, no nekonal

Naviac to, či osobne Ján Čurilla pán X pozná alebo nepozná, nie je až tak podstatné. Tvrdenie, že má poznatok o jeho „závadovosti“ však vyvoláva otázky. Prečo teda aj s kolegami celé roky nekonali a jeho operatívci Petra Košča využívali ako zdroj, viedli ho ako informátora a vďaka jeho informáciám robili úspešné realizácie?

Prvý raz informácia o „závadovosti“ Petra Košča totiž odznela pred dvanástimi rokmi. Napríklad, novinár Tom Nicholson o ňom v roku 2012 napísal v knihe, že mu tento holohlavý muž núkal peniaze za to, že sa prestane venovať kauze Gorila.

Tiež ešte na jeseň 2012 pri razii na sýkorovcov zaistili u istého Jurija Fejera mobilný telefón aj so správami, ktoré mu preposielal šéf tejto zločineckej skupiny Róbert Lališ alias Kýbel o tom, že od siskára Peťa vie, aký prípad na polícii otvorili a kto je odpočúvaný. Tieto správy dokonca opísal prokurátor zo špeciálnej prokuratúry Peter Kysel aj do obžaloby, ktorú koncom roka 2014 podal na sýkorovcov na Špecializovaný trestný súd.

O prepojení Petra Košča na mafiánsky gang vypovedal svedok na verejnom hlavnom pojednávaní so sýkorovcami začiatkom roka 2015. „Peter Košč sa s Lališom stretával dosť často. Požičal speváčke Tine auto, ktoré jej ukradli spred baráku a ja som ho cez zlodeja jedného našiel. Bolo to v roku 2010 alebo 2011,“ povedal na pojednávaní na Špecializovanom trestnom súde Juraj Billik alias Čapatý, ktorý bossovi slúžil 13 rokov a patril do vražedného komanda. 

„Košč si vtedy kúpil S klasu ako Mercedes a na tom aute prišiel za mnou. Košč sa s Lališom stretávali v pizerii na Mierovej. Dôvod neviem, lebo som už pri nich nesedával, tam sa rozprávali, ja tam mám pec na pizzu a za tou pecou vždycky sedeli aj hodinu – dve a rozprávali sa, ale o čom neviem,“ doplnil.

Bývalý riaditeľ Úradu zvláštnych operatívnych činností (ÚZPČ) Jozef Rehák, ktorého nedávno neprávoplatne odsúdili aj za vynášanie informácií sýkorovcom, zase vlani v januári na súde vypovedal, že funkciu na policajnom prezídiu mu ešte pred voľbami v roku 2010 ponúkol Ján Vaľo (bývalý 1. policajný viceprezident) za prítomnosti Petra Krajíčka (exriaditeľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite – predchodca NAKA). Sýkorovec Martin Bihari po zákonnom poučení na súde tiež minulý rok v januári uviedol, že toto miesto Jozefovi Rehákovi vybavil práve Peter Košč.

Spisy z kauzy piťovcov u pána X

Keď v marci 2021 Petra Košča obvinili v korupčnom prípade s Dušanom Kováčikom, pri domovej prehliadke u neho našli spisy z prípadu piťovcov. Práve pri kauze piťovcov si Ján Čurilla vybudoval svoju policajnú kariéru. Na vyhľadávaní a objasňovaní trestnej činnosti tejto zločineckej skupiny pracovali aj operatívci, ktorí mali s Petrom Koščom blízky vzťah. Informácie vyšli najavo na hlavnom pojednávaní s Dušanom Kováčikom.

Vlani v novembri totiž čítali aj výpovede svedkov z prípravného konania (pred vyšetrovateľom počas vyšetrovania), ktorých prokurátor a advokáti nechceli vypočuť osobne na súde. Medzi takýmito dôkazmi bola aj zápisnica o výsluchu súčasného riaditeľa ÚZPČ, ktorý bol predtým operatívec a pracoval s Jánom Čurillom na prípade piťovcov.

Odmietol sa vyjadriť k osobe Peter Košč a naznačil, že pri ich kontakte išlo o služobnú činnosť. Do vedenia útvaru, ktorý sa venuje odpočúvaniu a sledovaniu, sa dostal vo výberovom konaní v čase, keď rezort vnútra viedol Roman Mikulec (SLOVENSKO). Blízky vzťah medzi Petrom Koščom a týmto policajtom potvrdili viaceré zdroje, medzi inými aj kajúcnici, ktorých vyšetroval Ján Čurilla a jeho kolegovia.

Pán X vedel, že po ňom idú

Ján Čurilla na výsluchu v kauze Rozuzlenie ďalej uviedol, že keď sa pre spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní rozhodli exnámestník SIS Boris Beňa a následne aj bývalý vyšetrovateľ NAKA Marián Kučerka, ktorých obvinili v decembri 2020 pri akcii Judáš, začala SIS na pokyn vtedajšieho riaditeľa Vladimíra Pčolinského sústreďovať nadmerné sily na získavanie diskreditačných materiálov už nielen voči vyšetrovateľom a operatívnym pracovníkom zaradených v pracovnej skupine Očistec, ale aj voči spolupracujúcim osobám, nakoľko Vladimír Pčolinský ako aj Peter Košč disponovali informáciou, že aj oni sú v predmete “ich“ záujmu.

Oboch menovaných NAKA obvinila v marci 2021. Vladimíra Pčolinského zadržali a putoval do výkonu väzby. Petra Košča sa zadržať nepodarilo.

 „Ja osobne som bol prítomný v mieste bydliska pána Košča, kde bol vykonaný neúspešný pokus o jeho zadržanie, nakoľko sa nenachádzal doma. Chvíľu po tom, ako bol vykovaný pokus o zadržanie pána Košča, mi telefonoval Ján Kaľavský, ktorého som dal na hlasitý odposluch, pričom som sa nachádzal v tom čas v aute s kolegom Pavlom Zvijačom. V rozhovore mi Ján Káľavský vyčítal, že prečo som mu nedal vedieť, že ideme realizovať Seržanta, čo bol krycí názov, pod ktorým mal Káľavský uloženého Košča ako informátora. Vyčítal mi, že sme ho podrazili, že dobre som vedel, že je to jeho blízky človek a mal som mu to povedať,“ povedal v kauze Rozuzlenie Ján Čurilla. Doplnil, že Ján Káľavský sa následne opil a vzal si dovolenku. 

Pán X nič nevedel

V súvislosti so spomínaným neúspešným zadržaním Petra Košča inšpekcia ešte v lete 2021 preverovala, či nedošlo k úniku informácií. Vyšetrovateľka inšpekcie Dana Rahjou (dnes vedúca oddelenia odboru Stred na inšpekcii) niečo také úplne vylúčila. Pri rozhodnutí vychádzala z výpovedí vyšetrovateľa prípadu Ľubomíra Daňka (dnes riaditeľa NAKA na dovolenke) a aj Jána Čurillu.

Ján Čurilla na inšpekcii uviedol, že nakoľko mali podozrenie, že existujú úniky informácií priamo k Petrovi Koščovi od Jána Káľavského, sa všetko okolo osoby Petra Košča tajilo pred ostatnými kolegami, ktorí pracovali v tíme. Tiež tvrdil, že Ján Káľavský mal informáciu, že je vedené konanie pre korupciu voči Dušanovi Kováčikovi, v ktorej figuroval aj Peter Košč. Avšak vylúčil, že by vedel o plánoch ho zadržať. V zhode s Ľubomírom Daňkom vyhlásil, že vylučuje prezradenie akcie. To, čo vypovedal na inšpekcii Ľubomír Daňko, si môžete pozrieť tu.

Krátka odbočka: Iba pripomeniem, že keď policajti chceli zadržať Petra Košča, doma ho nenašli a až následne zistili, že už skôr odletel do Dubaja. Obvinili ho aj s Dušanom Kováčikom na základe výpovede Bernarda Slobodníka. V lete 2016 vraj na chodbe Univerzitnej nemocnice s poliklinikou Milosrdní bratia v Bratislave prevzal Dušan Kováčik úplatok v sume 50-tisíc eur v knihe s vyrezanými stranami. Úplatok sa údajne týkal „upratania“ dvoch prípadov. Išlo o pozemkovú kauzu Petra Košča a známy prípad vynášania informácií zločineckej skupine sýkorovcov. Podozrivým bol dnes už bývalý policajt a ex-príslušník SIS Jozef Rehák. Na Špecializovanom trestnom súde sa vedie v prípade konanie v neprítomnosti Petra Košča a budúci rok v januári by mohol padnúť rozsudok.

Pán X sa s policajtmi nestretával

Podľa dokumentu, ktorý mám k dispozícii, Petra Košča však krátko pred tým, ako ušiel pred trestným stíhaním, vyťažili operatívci z inšpekcie. Riešili práve jeho vzťahy v policajnom zbore a únik informácií.

Povedal im, že je podnikateľ a pôsobí vo viacerých firmách, ktoré sa väčšinou zaoberajú strážením objektov a osôb. V rokoch 2006 až 2010 sa stretával s príslušníkmi policajného zboru, bolo to vždy len pracovne ohľadom stráženia dôležitých podnikov, napríklad Sony a Samsung, a stretával sa aj s funkcionármi. A to napríklad, v prípadoch krádeží z týchto podnikov. V súkromnom živote sa s príslušníkmi polície nestretával. Spomenul, že jeho otec bol policajt a jeho brat pôsobí v spravodajskej službe.

V minulosti ani v súčasnosti ho žiadna civilná osoba alebo policajt nepožiadali o nejaké konanie, ktoré by bolo v rozpore so zákonom. Tak isto ani on nežiadal od žiadnej osoby, ani príslušníka policajného zboru niečo, čo by nebolo v rámci zákona, napríklad lustrácie alebo informácie zo spisov a to pre seba ani pre tretiu osobu.

So sýkorovcami sa pozná, bolo to však pred rokom 2010 a vtedy sa s nimi stretával a tieto stretnutia boli podľa jeho slov „povedzme služobné“.

Čurilla o novom šéfovi inšpekcie, Ikone a svadbe pána X

Pred vyšetrovateľom vypovedal aj o súčasnom riaditeľovi Úradu inšpekčnej (ÚIS) Branislavovi Zurianovi, generálnom prokurátorovi Marošovi Žilinkovi, bratislavskom krajskom prokurátorovi Rastislavovi Remetovi, advokátke Eve Mišíkovej a aj nahrávke konkurzného právnika Zoroslava Kollára.

O Branislavovi Zurianovi

Z výsluchu bývalého námestníka SIS Borisa Beňu sa policajti okolo Jána Čurillu dozvedeli, že Peter Košč má veľmi blízky vzťah s dnes už bývalým riaditeľom NAKA Branislavom Zurianom, ktorý je dnes šéfuje ÚIS. A aj to, že rámci NAKA má Peter Košč osobu, ktorá mu vynášala informácie. Malo ísť o osobu vedúceho na operatíve, ktorý mal byť v minulosti členom zásahových jednotiek.

„Keďže takýto tam bol len jeden, konkrétne Ján Káľavský, začali sme ho postupne vynechávať z poskytovania informácií, ktoré dovtedy mal,“ uviedol Ján Čurilla pri výsluchu.  Ján Káľavský je neprávoplatne odsúdený za korupciu a v súčasnosti pracuje v požičovni elektrobicyklov v Bosne a Hercegovine, kam ušiel pred trestným stíhaním a v balkánskej krajine požiadal o azyl.

Na Štrbskom Plese a v byte v Poprade

Branislav Zurian na nedávnom branno-bezpečnostnom výbore parlamentu, ktorý ho vypočúval v súvislosti s nomináciou na šéfa inšpekcie, tvrdil, že s Petrom Koščom sa stretol iba trikrát v živote. Zoznámil ich bývalý policajný prezident Milan Lučanský niekedy v roku 2018.

Neskôr si dal s Petrom Koščom schôdzku, lebo si chcel usporiadať nie dobré vzťahy s Vladimírom Pčolinským a vraj nemal na na neho kontakt, požiadal tak Petra Košča. Posledný raz sa s ním vraj stretol na Štrbskom Plese, na prelome rokov 2020 a 2021, krátko po smrti Milana Lučasnkého. O schôdzku ho údajne požiadal Peter Košč a vraj ho poprosil, aby sa stretol s Jánom Káľavským.

Následne ho Ján Káľasvký navštívil u neho doma v byte v Poprade. Vtedajší šéf bratislavských operatívcov NAKA mu mal povedať, že na NAKA manipulujú trestné konania. Branislav Zurian uviedol, že si rozhovor nahral.

V marci 2021, dva dni po neúspešnom zadržaní Petr Košča išiel Ján Káľavský za Branislavom Zurianom a oznámil mu, že má informácie o manipulácii korupčnej kauzy bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a Petra Košča. O dva dni neskôr Branislav Zurian spísal o stretnutí úradný záznam a odniesol ho na Krajskú prokuratúru Bratislava.

Opis vzťahu s Petrom Koščom v podaní Branislava Zuriana veľmi dôveryhodne teda nepôsobí. V lepšom prípade to vyzerá to tak, že Peter Košč využil situáciu po smrti Milana Lučanského, s ktorým mal Branislav Zurian veľmi blízky vzťah. Skôr to však naznačuje, že sa vopred dohodli, aby mali neskôr akési alibi.

No treba však povedať, že doposiaľ nie je verejne známy dôkaz o konkrétnych stretnutiach či nekalej komunikácii medzi Branislavom Zurianom a Jánom Káľavským.

O ko…ch a o nahrávke Zoroslava Kollára

Keď sa predstavitelia SIS dozvedeli, že kriminálnik Peter Petrov spolupracuje s NAKA, začali ho monitorovať. „…vypovedal a teda stretával sa aj s operatívnymi pracovníkmi nielen z pracovnej skupiny Očistec, ale aj pracovnej skupiny Reštart, ktorá bola v rámci UIS zriadená práve z tohto dôvodu, aby nám pomáhali s vyšetrovaním,“ uviedol Ján Čurilla.

O aké informácie mala SIS záujem? „K tomu sa musí vyjadriť niekto zo SIS. Evidentne informácie, ktoré si mysleli, že získajú, nezískali. A preto vypracovali nezmyselnú a klamlivú spravodajskú informáciu, ktorú účelovo podsunuli ako podklad na naše stíhanie, respektíve ako podklad na naše nezákonné odpočúvanie. Ľudia z prostredia SIS,  respektíve naviazaní na ľudí zo SIS, boli v informačnej núdzi,“ tvrdil Ján Čurilla.

Podľa jeho názoru to potvrdzuje aj nahrávka konkurzného právnika Zoroslava Kollára. „… pán Pčolinský uvádza, že sú nervózni, lebo Braňo Zurian už nemá informácie lebo tí ko..ti už informujú len prezidenta (policajného zboru Petra Kovaříka),“ vysvetľoval Ján Čurilla. Odvolal sa na to, že pravosť informácií zo zvukového záznamu verejne potvrdil sám Vladimír Pčolinský.

„… Zo znenia vety „už nemá informácie“ je zjavné, že tie informácie mal a odovzdával. A čo sa týka tých ko…ov evidentne sa jedná o mňa a ďalších členov pracovnej skupiny a o systém informovania, teda, že vedenie NAKA prestalo od nás dostávať informácie. Evidentné je z tej nahrávky, že to bol pre nich problém,“ zauvažoval pri výsluchu Ján Čurilla.

Zabudol však priznať podstatné. Spolu s kolegami mal s Petrom Petrovom nadštandardný vzťah a nebol to iba taký obyčajný informátor. Podľa viacerých zdrojov, si za výhodné ceny od neho kupovali nože a pre Jána Čurillu zabezpečoval cez pandémiu aj prednostné očkovanie.

O generálnom prokurátorovi

Ján Čurilla prehovoril aj o generálnom prokurátorovi. Vzťah medzi Petrom Koščom a Marošom Žilinkom mu vraj osobne opisoval Ján Káľavský. Dokonca mu vraj uvádzal, že bol pri telefonických rozhovoroch medzi Koščom a Žilinkom.

„Konkrétne pri jednom rozhovore mi osobne pán Káľavský uviedol, že Košč je vytočený na Lipšica, pretože budem ho citovať „správa sa ako taký ko..t a otočil sa proti nemu“, časovo to môžem zaradiť na prelome rokov 2020 a 2021,“ povedal Ján Čurilla.

S Jánom Káľavským mal vraj veľa rozhovorov na tému Košč. Najmä po tom, čo sa dozvedel, že je jeho informátor. „Vravel, že pokiaľ pomôžeme Koščovi, ten nám bude dávať vzácne informácie, konkrétne uviedol Ján Káľavský, že Seržant alias Peter Košč je schopný zabezpečiť, aby začal spolupracovať Norbert Bödör, dokonca uviedol, že Peter Košč dokáže zabezpečiť, že prichytíme priamo pri preberaní úplatku Roberta Fica. Na uvedené som samozrejme Káľavskému uviedol, že pokiaľ si chce pán Košč nejakým spôsobom pomôcť, tak on veľmi dobre pozná zákonné možnosti a pokiaľ má čo povedať, je potrebné poskytnúť výpoveď. Až následne je možné baviť sa o akýchkoľvek zákonných benefitoch,“ opísal.

Ján Čurilla tiež uviedol, že generálny prokurátor Maroš Žilinka mal v súvislosti s finančným balíkom zabezpečiť prokurátora/prokurátorov na účelové trestné stíhanie. Nevedel však uviesť, akým konkrétnym spôsobom to mal vykonať.

„Je to obsah slovnej informácie, ktorú som sa dozvedel. Bola to  informácia získaná štandardnou prácou operatívy z prostredia, túto informáciu potvrdil aj Boris Beňa a ak si dobre pamätám, ale nie som si istý aj Peter Petrov, prípadne Matej Zeman. Podľa mojich vedomostí sú to informácie, ktoré sú aj procesne zdokumentované v rôznych trestných konaniach,“ povedal.

O Ikone

Podľa Jána Čurillu sa vraj podarilo zadokumentovať blízky vzťah medzi Petrom Koščom a advokátkou Evou Mišíkovou, s ktorou mal udržiaval kontakty už v čase keď bola na generálnej prokuratúre.

Tu treba spomenúť, že Eva Mišíková zastupuje Petra Košča v korupčnej kauze a aj v prípade Rozuzlenie, tiež v minulosti obhajovala Vladimíra Pčolinského a zastupovala aj Mareka Trajtera, ktorý mal s Petrom Koščom podnikateľské väzby.

„Košč prostredníctvom pani Mišíkovej dostával informácie z trestných konaní, v ktorých pani Mišíková zastupuje či už pána Káľavského alebo pána Pčolinského.“ povedal, s tým, že „ide o informácie, ktoré boli získané operatívnou činnosťou, ktorých hodnovernosť nebola preverená“.

Ešte keď bola Eva Mišíková prokurátorka, sa celé roky tešila priazni novinárov a súčasných opozičných politikov, ktorí ju považovali za akúsi ikonu a často ju citovali ako odborníčku na organizovaný zločin.

Ján Čurilla pri výsluchu zopakoval, že Peter Košč mal dobré vzťahy s Branislavom Zurianom, ktorý mal zasa blízke vzťahy s vtedajším riaditeľom ÚIS Adriánom Szabom a jeho zástupcom Róbertom Zaplatílkom.

„Práve Róbert Zaplatílek mal byť osoba, ktorý odporučil Dianu Santusovú na vedenie trestného konania, na základe vyfabulovaných správ SIS… …prostredníctvom pani Mišíkovej malo byť zabezpečené na Krajskej prokuratúre Bratislava požehnanie týchto nekalých činností,“  tvrdil Ján Čurilla. Poukázal na to, že Eva Mišíková ma blízky priateľský vzťah práve s Rastislavom Remetom (bratislavský krajský prokurátor).

Rastislav Remeta aj Eva Mišíková sa už v minulosti niečo také popreli. Generálneho prokurátora Maroša Žilinku sa už dávnejšie novinári na Petra Košča pýtali, na otázky priamo neodpovedal.

Svadba pána X

„To, že pán Košč má nadštandardný vzťah s pani Mišíkovou dosvedčuje aj to, že sa s ňou zúčastňoval na rôznych spoločenských akciách, z ktorých následne posielal rôzne fotografie aj pánovi Káľavskému, ktorý sa rád týmito fotografiami a zážitkami pochválil aj medzi nami kolegami, kde už len z úcty k pani Mišíkovej tieto zážitky a fotografie komentovať nebudem, lebo to podľa môjho názoru netvorí predmet konania,“ uviedol Ján Čurilla.

Ján Čurilla ďalej spomenul, že Eva Mišíková bola jedným z hostí na svadbe Petra Košča spolu s Jánom Vaľom, bývalým 1. policajným viceprezidentom, spolu s Petrom Krajíčkom, bývalým riaditeľom Úradu boja proti organizovanej kriminalite (predchodca NAKA), ktorý je dnes pridelenec SIS v Českej republike. A na svadbe mal byť aj Jozef Magala, bývalý riaditeľ SIS a Národného bezpečnostného úradu (NBÚ).

„Je evidentné, že pán Košč mal veľké kontakty v rámci ozbrojených zborov, zložiek, a týmto spôsobom si zabezpečoval, prostredníctvom týchto ľudí, svoju beztrestnosť a získavanie informácií,“ vysvetľoval Ján Čurilla pri výsluchu.

Chceli ju „dať dolu“

„Vladimíra Pčolinského poznám z práce. Keď som bola prokurátorkou, on bol vedúcim kancelárie vtedajšieho ministra vnútra Daniela Lipšica a prichádzali sme do kontaktu. Poznám ho teda dlhé roky,“ povedala pre denník SME Eva Mišíková. V tom istom rozhovore opisovala aj to, ako sa zoznámila s Petrom Koščom. Spoznala ho niekedy v rokoch 2007 až 2009, keď ako prokurátorka dozorovala kauzu takzvaných kukláčov, ktorí boli podozriví z vydierania, lúpeží či únosov.

„Pána Košča vtedy vedenie SIS poverilo, aby mňa a jedného kolegu z odboru zločineckých štruktúr informoval, že významná osoba súvisiaca s touto skupinou sa vyjadrila, že „nás dajú dole“. Služba to zachytila a upozornila nás, aby sme boli obozretní s tým, že aj SIS vykonáva opatrenia, aby k ničomu nedošlo. O necelý mesiac nás pán Košč informoval, že opatrenia boli vykonané a že nám vedia garantovať bezpečnosť,“ uviedla.

Michal Buraľ z mestskej polície

Pravdou je, že toto vyhlásenie Evy Mišíkovej vzbudzuje pochybnosti. Ak totiž spravodajská služba uvedenú informáciu získala, mala by odstúpiť príjemcom zo zákona a nie priamo osobe, ktorej sa týka. Navyše ochranu ohrozených osôb nevykonáva SIS, patrí do do kompetencie polície.

Za pozornosť stojí aj zmienka o „kolegovi“ z odboru zločineckých štruktúr. Ide o bývalého policajta Michala Buraľa, ktorý v minulosti pôsobil aj v SIS a súčasnosti pracuje na Mestskej polícii Bratislava ako veliteľ v Petržalke. Na mestskú políciu sa dostal, keď ju viedol Marek Gajdoš (bývalý policajt šéf tímu Gorila), ktorý pracoval a dnes aj pracuje v advokátskej kancelárii Evy Mišíkovej. Michal Buraľ je blízky priateľ Petra Košča. V spleti opísaných vzťahov je zaujímavé aj to, že práve Michal Buraľ zoznámil novinára Toma Nicholsona s Petrom Koščom.

Keď Marek Gajdoš po alkoholovom excese za volantom v apríli 2020 odstúpil z postu náčelníka bratislavskej mestskej polície a magistrát vypísal výberové konanie na túto pozíciu, prihlásil sa Michal Buraľ. Vo výberovej komisii sedel Gábor Grendel (SLOVENSKO) a bývalý policajt Rudolf Cádra, ktorý tiež pracuje v advokátskej kancelárii s Evou Mišíkovou. Všetky vyššie uvedené informácie pochádzajú z verejných zdrojov a sú staršieho dáta.

Eva Mišíková pre môj blog tvrdenia Jána Čurillu z výsluchu označila za výmysly a uviedla, že zvažuje podanie trestného oznámenia.

Krátka poznámka: V prípade Rozuzlenie nastala paradoxná situácia. Svedok vypovedá proti advokátke, ktorá v prípade zastupuje klientov. Z výsluchu Jána Čurillu je však zrejmé, že ju bude potrebné vypočuť ako svedka. To znamená, že ako obhajkyňa bude musieť v tejto kauze skončiť. Takéto praktiky používali Ján Čurilla a Pavol Ďurka prípadoch piťovcoch aj takáčovcov, keď sa potrebovali počas vyšetrovania zbaviť súpera a obvinených dostať do tiesne.

Z domovky u Pavla Forischa

Keď policajti z NAKA v októbri 2019 robili domovú domovú prehliadku u bývalého príslušníka SIS Pavla Forischa (aktuálne niekde v Nórsku), našli tam aj nosiče s fotografiami zo spomínanej svadby Petra Košča. Podľa záberov sa tejto slávnostnej udalosti zúčastnili ľudia z bezpečnostných zložiek a aj osoby z verejného života, ktoré spomínal pri výsluchu Ján Čurilla. K Pavlovi Forischovi sa dostali od exmanželky Petra Košča, z akého dôvodu mu ich poskytla, nie je známe a vlastne ani podstatné.

Nuž, nebolo treba čakať na svadbu Petra Košča s príbuznou Štefana Harabina a fotografie z domovej prehliadky u Pavla Forischa. Mimoriadne blízke vzťahy Petra Košča s exšéfom ÚBOK-u Petrom Krajíčkom a bývalým 1. viceprezidentom Jánom Vaľom sú známe už celé roky a Ján Čurilla o nich musel vedieť, keďže na špecializovanom útvare pôsobil ako radový vyšetrovateľ a Peter Krajíček bol istý čas aj jeho nadriadený.

Okrem toho sa z verejných databáz dá veľmi ľahko vyhľadať, že dcéra Jána Vaľa získala na jar 2018 pozemok od spoločnosti Petra Košča a je jeho suseda. Rovnako je verejne známe, že dcéra Evy Mišíkovej pracovala na NBÚ v čase, keď ho viedol Jozef Magala.

Podstatné je, že policajti okolo Jána Čurillu už oveľa skôr vedeli o kontaktoch Petra Košča. Zjavne im však vyhovovalo si nevšímať jeho aktivity, keďže ich zásoboval informáciami, na ktorých si budovali kariéru. Nasvedčuje tomu aj ďalšia časť výpovede Jána Čurillu.

O Norbertovi Bödörovi

„Všetkým nám bolo divné odkiaľ Robert Fico vedel o tom, o čom sme nevedeli ani my. A teda, že sú nám otvorené bezpečnostné previerky, avšak následne nám bolo zrejmé z toho, že pán Peter Košč sa pravidelne stretával s osobami Norbert Bödör, ktorý mal veľmi blízko k osobe Tibor Gašpar ako aj Robert Fico. Z tohto je zrejmé, že svoju diskreditačnú kampaň voči mne, ako aj voči ďalším členom pracovnej skupiny Očistec, rozbehli tieto osoby aj prostredníctvom mediálneho sveta,“ povedal vyšetrovateľovi Ján Čurilla.

Nuž, boli to však práve Vladimír Pčolinskýa Peter Košč, ktorí celé roky zásobovali kamarátov v médiách informáciami o rodine Norberta Bödöra, o esbéeske Bonul a aj o bývalom policajnom prezidentovi, dnes poslancovi za SMER – SSD Tiborovi Gašparovi a o jeho nominantoch. Tibor Gašpar naviac nikdy nepopieral dobrý vzťah s Bödörovcami, keďže sú vzdialení príbuzní.

S bratmi Pčolinskými mal Tibor Gašpar dlhodobé spory a niektoré sa riešili aj trestnými oznámeniami. Bývalý minister práce Milan Krajniak (SME RODINA), ktorý má Vladimírovi Pčolinskému veľmi blízko, niekoľkokrát verejne vyhlasoval, že nie je možné aby „bödörovcov nahradili v polícii čurillovci“, čo iba potvrdzuje zlé vzťahy Petra Košča s Tiborom Gašparom a Norbertom Bödörom.

Vladimírovi Pčolinskému je, okrem iného, kladené za vinu, že maril vyšetrovanie v prípade Očistec. Ako obvinený v kauze Rozuzlenie vypovedal: „…musím povedať, že ma to dosť pobúrilo, pretože dodnes chodím po výsluchu ako poškodený v súvisiacich veciach…“

Pred pár týždňami advokát Peter Kubina zverejnil na sociálnej sieti status a zdieľal uznesenie trenčianskej krajskej prokuratúry z augusta tohto roka, ktoré získal podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Išlo o preverovanie podozrení, či on, prokurátori špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek, Ondrej Repa a aj Daniel Lipšic (ešte ako advokát), nespáchali trestný čin tým, že navádzali na krivú výpoveď svedka Bernarda Slobodníka, ktorý sa rozhodol pre spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Daniel Lipšic trenčianskym prokurátorom pri výsluchu uviedol, že o zastupovanie Slobodníka ho požiadal Vladimír Pčolinský a ukázal aj SMS z 29.októbra 2020 s textom: „ XXX, Kali aj Pelle sú brutálne nervózni, že Béďo vypovedá. Teraz mi volali moje zdroje zo SMERU a HLASU. Najviac sú nervózni, že si pritom ty.“

Autor: Júlia Mikolášiková – novinárka známa pod pseudonymom „Piraňa“.

Zdroj: blog.sme.sk (1), (2), (3) / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Ruská armáda zlikvidovala ukrajinským ozbrojeným silám nachádzajúcim sa v pohraničnej Kurskej oblasti obrnené vozidlá dodané Američanmi

Podľa údajov ruskej armády prišli ukrajinské ozbrojené sily počas uplynulých 24 hodín o viac ako…

1 hodinu ago

Pokrovsk bude nový Bachmut. Ruským jednotkám se po jeho dobytí pak otevře cesta ke kompletnímu ovládnutí Doněcké a Luhanské oblasti, říká analytik

Zatímco si ruské jednotky na Donbase připisují jeden úspěch za druhým, stále vyčerpanější ukrajinské síly…

1 hodinu ago

„Odpoveď na použitie západných zbraní dlhého doletu proti Rusku bude bezprostredná a ničivá,“ varuje Západ hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová

Denník The Telegraph minulý týždeň informoval, že Spojené kráľovstvo a Francúzsko sa snažia získať povolenie…

1 hodinu ago

VIDEO: Danko s Huliakom & spol. rokovať viac nebude a nenechá sa nimi vydierať. Slovensko má podľa neho dôležitejšie problémy ako má táto trojica.

Predseda SNS komentoval aj blokovanie reformy STVR stranou Hlas aj možnosť zmeny volebného systému. Podpredseda…

1 hodinu ago

Exriaditeľ kontrarozviedky SIS Peter Tóth o kauze policajného násilia v Košiciach a absurdnej poľovačke na hlavu Matúša Šutaja Eštoka

Excesy, k akému došlo naposledy v Košiciach, sú dosledkom desaťtročí marazmu na Slovensku. Krajnosťami toho…

1 hodinu ago

Šéf medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu považuje vzdanie sa jadrovej energie za „veľmi zlý nápad“ pre planétu.

Ideologické rozhodnutie Merkelovej vlády by podľa neho mali nemeckí politici prehodnotiť. Ukončenie prevádzky nemeckých jadrových…

1 hodinu ago