svet

Obrovské protesty v Nigeri

Macronov režim vo Francúzsku v nedeľu opätovne potvrdil, že svojho veľvyslanca z tejto západoafrickej krajiny nestiahne.

Desiatky tisíc demonštrantov v africkej krajine Niger už tretí deň za sebou žiada, aby Francúzsko stiahlo vojakov z územia svojej bývalej kolónie po vojenskom prevrate, ktorý má širokú podporu obyvateľstva, ale Paríž ho odmieta uznať.

„Preč s Francúzskom! Francúzsko choď preč,“ pokrikovali demonštranti na viacerých protestoch v hlavnom meste Niamey. Konajú sa od prevratu 26. júla, keď armáda zosadila prezidenta Mohameda Bazouma.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Vojenský režim v piatok Paríž obvinil, že nehanebne zasahuje do záležitostí krajiny podporou zosadeného prezidenta. Odvtedy sa desaťtisíce ľudí zapojili do protestov v blízkosti francúzskej vojenskej základne. V Nigeri, ako aj v ďalších afrických krajinách, francúzski vojaci pomáhajú v boji proti džihádistom.

Nigerská vojenská junta vypovedala 3. augusta niekoľko vojenských dohôd uzavretých s Francúzskom. Niger tiež odňal diplomatickú imunitu a víza francúzskemu veľvyslancovi Sylvainovi Ittému a požadoval jeho „vyhostenie“.

Francúzsko však v nedeľu opätovne potvrdilo, že svojho veľvyslanca nestiahne. „Je naším zástupcom pre zákonné úrady v Nigeri,“ povedala francúzska ministerka zahraničných vecí Catherine Colonnová v rozhovore pre noviny Le Monde.

Dodala, že Francúzsko sa nemusí skláňať pred príkazmi úradov, ktoré nemajú legitimitu.

Pred vojenskou základňou v sobotu demonštranti podrezali hrdlo koze oblečenej vo francúzskych farbách a niesli rakvy zahalené francúzskymi vlajkami. Ďalší niesli nápisy vyzývajúce na odchod Francúzska.

Reportéri agentúry Reuters uviedli, že išlo o najväčšie zhromaždenie od prevratu, čo naznačuje, že podpora junty – a výsmech Francúzsku – neklesá.

„Sme pripravení sa dnes obetovať, pretože sme hrdí,“ povedal demonštrant Yacouba Issoufou.„Drancovali naše zdroje a my sme si to uvedomili. Takže musia vypadnúť.“

Prevrat z 26. júla – jeden z ôsmich v západnej a strednej Afrike od roku 2020 znížil vplyv Západu, ktorý sa obáva posunu k vojenskej vláde v celom regióne.

Najviac zasiahnuté je Francúzsko, ktorého vplyv na jeho bývalé kolónie v západnej Afrike v posledných rokoch klesol, rovnako ako vzrástla ľudová nevraživosť. Po prevratoch v susedných krajinách Mali a Burkina Faso boli jeho jednotky vykopnuté, čím sa znížila jeho úloha v boji proti smrtiacim islamistickým povstaniam v celom regióne.

Od prevratu sa v Nigeri zvýšili protifrancúzske nálady, ktoré sa minulý týždeň ešte viac zhoršili, keď Francúzsko ignorovalo príkaz junty, aby jeho veľvyslanec Sylvain Itte odišiel. Polícia dostala pokyn, aby ho vyhostila, uviedla junta.

Francúzsko malo srdečné vzťahy so zvrhnutým prezidentom Mohamedom Bazoumom a v Nigeri má rozmiestnených približne 1500 vojakov.

V piatok francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal, že s Bazoumom viedol rozhovory každý deň a že „rozhodnutia, ktoré prijmeme, nech už budú akékoľvek, budú založené na výmene názorov s Bazoumom“.

Nigerská junta odsúdila jeho vyjadrenia ako rozdeľujúce, ktorých charakter vyplýva z francúzskeho neokoloniálneho vzťahu.

Francúzsko nie je jedinou krajinou s obavami. Západoafrický regionálny blok ECOWAS uvalil sankcie na Niger a pohrozil vojenskou akciou ako posledná možnosť. V krajine majú svojich vojakov aj Spojené štáty a európske mocnosti.


Zdroj: hnonline.sk / reuters.com / YouTube / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Banderovec Samuel “Sláva Ukrajine” Migaľ označil Ficovo stretnutie s Putinom za facku slovenskej diplomacii a slovenskej zahraničnej politike.

Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…

1 hodinu ago

Fico vyhlásil, že jeho rokovanie s Putinom bolo reakciou na Zelenského odmietnutie prepravovať ruský plyn cez Ukrajinu na územie Slovenska.

Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…

1 hodinu ago

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

15 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

17 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

17 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

17 hodín ago