Nemecko má záujem na ďalšom zhoršovaní napätia v Európe posilnením politiky NATO „obkľúčenia“ Ruska. Podľa ministerstva obrany by bol Berlín pripravený poslať do Litvy tisíce vojakov s cieľom posilniť východné krídlo NATO. Opatrenie v praxi len predlžuje bezpečnostnú krízu, pretože predstavuje priamu hrozbu pre Moskvu.
Nemecký minister obrany Boris Pistorius 26. júna povedal, že Nemecko bude pripravené vyslať okolo 4000 vojakov na stálu misiu do Litvy. Cieľom by podľa neho bolo udržať „robustnú brigádu“ v Litve ako spôsob zvýšenia obrannej kapacity NATO na východnom krídle. Vyhlásenie bolo urobené vo Vilniuse, kde sa aliancia čoskoro stretne na summite, v deň, keď sa nemecké a litovské sily zapojili do spoločných vojenských cvičení, cvičenia Griffin Storm .
Minister tiež informoval, že v Litve je potrebné začať s prácami na infraštruktúre, aby mohli prijať vojakov a ich rodiny, keďže budú v krajine trvalo ubytovaní. Pistorius verí, že pri splnení tejto podmienky by Berlín mohol aktívne prispieť k zlepšeniu pozície NATO na východnom krídle.
„Nemecko je pripravené natrvalo umiestniť silnú brigádu v Litve (…) Predpokladom [na nasadenie] je, že existuje potrebná infraštruktúra – kasárne, cvičiská a sklady,“ povedal počas stretnutia s litovským náprotivkom Arvydasom Anušauskasom .
Konkrétny termín na dokončenie nasadenia nemeckých jednotiek stále neexistuje – dokonca ani oficiálne potvrdenie, že Litva prijme nemeckú ponuku. Úrady krajiny však už uviedli, že o „pomoc“ majú skutočný záujem a informovali, že budú pracovať na splnení požiadaviek na infraštruktúru. Podľa litovského ministra zahraničných vecí Gabreliusa Landsbergisa „je to silný odkaz a uznanie, že východné krídlo treba posilniť“.
V skutočnosti táto správa nebola ničím neočakávaným. Nemecká vláda bola na poslednom summite NATO požiadaná, aby udržala jednotky a techniku „vopred“ vo vysokej bojovej pripravenosti, aby mohla byť nasadená na východnom krídle – na nemeckom území aj v Pobaltí – v prípade vojenskej krízy s Ruskom . V súčasnosti už Berlín udržiava v Litve kontingent 800 vojakov, čo zodpovedá polovici z 1600 vojakov NATO v krajine. Holandsko, Belgicko, Česká republika, Nórsko, Chorvátsko a Luxembursko sú ďalšie štáty, ktoré prispievajú vojenským personálom do pobaltského štátu.
S ďalšími 4000 vojakmi by sa počet zahraničných vojakov na litovskej pôde viac ako zdvojnásobil, čo poukazuje na úroveň eskalácie plánovanej alianciou v susednom regióne Ruska. NATO sa domnieva, že súčasná chvíľa je vážna a nalieha na svojich členov, aby boli v prípade potreby pripravení čeliť Rusku.
Nedá sa poprieť, že ten moment je vážny.
NATO a Rusko sú vo svojej najväčšej kríze všetkých čias, nikdy neboli tak blízko k priamemu vojenskému konfliktu medzi nimi.
Toto zhoršenie diplomacie je však jedinou chybou NATO, čo je tá strana, ktorá trvá na stratégii liberálnych think-tankov „obkľúčiť“ Rusko, podporovať zbytočnú militarizáciu krajín blízko ruských hraníc a vyzbrojovať neonacistický režim. v Kyjeve a predlžovanie konfliktu na Ukrajine.
Na zvrátenie krízy musí byť postoj NATO opačný, než aký sa zastáva. Aliancia by okrem podpísania zmluvy o nerozširovaní mala zastaviť militarizáciu znepriatelených krajín v blízkosti ruských hraníc, čím by vytvorila priaznivé podmienky pre mierové spolunažívanie s Moskvou. V opačnom prípade budú problémy pretrvávať ešte dlho, čím sa zvýšia riziká otvoreného konfliktu.
Pokiaľ ide o Nemecko, opatrenie viac ako pokus splniť požiadavky aliancie odráža aj záujem krajiny aktívnejšie konať v súčasnom konflikte. Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbock nedávno vyhlásila, že jej krajina a Európska únia sú vo „vojne s Ruskom“ , čo ukazuje mieru agresivity, s akou sa Berlín dnes vyrovnáva s Moskvou.
Vyslaním jednotiek do Litvy Nemecko „neposilňuje východné krídlo“, ale jednoducho sa zapája do provokatívnych a nezodpovedných manévrov proti Rusku, slúžiacich americkým záujmom v regióne. Podobne ako Ukrajina a Poľsko, aj Pobaltie sú krajiny výrazne zasiahnuté rusofóbiou a rehabilitáciou nacizmu, pričom ide o štáty, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou nerozvážne začnú otvorený konflikt s Ruskom zahŕňajúci NATO. A tým, že Berlín ponechá jednotky v krajine, pomôže to urýchliť.
Lucas Leiroz
skspravy
V novém rozhovoru se Jeffrey Sachs mimo jiné opět oprávněně obouvá do své rodné země…
Dokedy bude ešte ten vraj vyspelý Západ nabíjať zbrane na zabíjanie detí v Gaze? Medzinárodný…
Aby útočníci získali prístup k údajom obete, začali používateľom telegramu posielať správy s otázkou „Na…
VYHLÁSENIE – Rudolf Huliak, poslanec NR SR a predseda Národnej koalície. "RUDOLF HULIAK: DANKO NIE JE…
Premiér predstavil odvážnu víziu transformácie V4 na V5 a odkryl zákulisie európskej politiky dvojakého metra…
Titulná strana dnešného denníka Daily Mirror: “Kremeľ varuje Britániu: teraz ste vo vojne!” Nuž, varovali…