Umývanie obilia nemá výrazný vplyv na mikroorganizmy, takže sa toho nemusíte obávať. Ale sušenie pri vysokej teplote zabíja väčšinu potrebných mikroorganizmov, preto by sa naklíčené zrno na kvások malo sušiť pri teplote neprevyšujúcej 41 C. Je zrejmé, že priemyselne vyrábaná múka nie je vhodná na vytvorenie kvalitného kvásku.
Ako už bolo spomenuté, kysnuté cesto sa pripraví raz, potom sa môže používať nepretržite, čím sa časť dávky odloží na ďalšie pečenie.
Technológia varenia:
1. Na váhe v pohári odmerajte potrebné množstvo teplej vody, teplota nie je vyššia ako 36-37 C. Voda musí byť čistá, filtrovaná, nie chlórovaná. Môžete si vziať pramenitú vodu, varenú alebo destilovanú, napustenú šungitom. Do nádoby nalejte vodu.
2. Odmeranú hmotnosť obilia naložíme do mlynčeka, múku zomelieme priamo do nádoby s vodou. Stupeň mletia by mal byť nastavený na najjemnejšiu frakciu.
3. Miešajte drevenou vareškou, aby sa múka rovnomerne spojila s vodou. Vznikne vám cesto konzistencie hustej kyslej smotany.
4. Nádobu prikryte prikrývkou, nie vzduchotesnou, prikryte pred svetlom bavlnenou utierkou a odložte na odľahlé miesto, mimo prievanu a elektrických spotrebičov. Optimálna teplota je cca 24-26 C, nie vyššia. Na nájdenie takéhoto miesta v kuchyni použite teplomer. Bližšie k stropu – teplejšie.
(Pokračovanie)
Z knihy „Kuchyňa predkov“.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…