Varuje Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Chmelár ju označil za najhoršiu správu pre slovenské poľnohospodárstvo a monštrum, ktoré zničí domáce poľnohospodárstvo a naše vlastné sociálne a environmentálne štandardy.
Premiér Fico však hovorí pravý opak. Jeho exporadcu šokuje, že predseda Smeru sa vyjadruje ako tí najodpornejší neoliberáli typu von der Leyenová a Mikloš. „Ako môže niečo také vypustiť z úst človek, ktorý sa hlási k sociálnej demokracii a ktorý hlása tézy “Slovensko na prvom mieste”, či “nezávislá a suverénna zahraničná politika”?
O dohode Mercosur budú už tento štvrtok a piatok na dvojdňovom rokovaní na Štrbskom Plese hovoriť aj zástupcovia agropotravinárskych samospráv krajín V4. Očakáva sa jednohlasné odmietnutie Mercosuru a spoločná výzva pre Radu EÚ, Európsky parlament a jednotlivé národné vlády z Vyšehradského regiónu.
Obchodná dohoda EÚ s krajinami Latinskej Ameriky zásadne zníži konkurencieschopnosť európskych poľnohospodárov a potravinárov. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) ju jednoznačne odmieta, pretože s férovosťou pri výrobe potravín nemá nič spoločné. O tejto téme budú už vo štvrtok (12. 12.) vo Vysokých Tatrách hovoriť aj výrobcovia potravín z krajín Vyšehradského regiónu (V4) a prijmú k nej oficiálne stanovisko. Uviedla to Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK, v reakcii na ukončenie rokovaní o dohode.
Obchodná dohoda Mercosur medzi EÚ a krajinami Latinskej Ameriky (Brazília, Argentína, Paraguaj, Uruguaj) môže podľa Holéciovej spustiť intenzívne obchodovanie s komoditami naprieč oceánom a vytvoriť obrovský trh s viac ako 700 miliónmi obyvateľov. Európski a latinskoamerickí vyjednávači ju pripravovali viac ako 20 rokov.
Dohodou sa podľa nej ešte viac zintenzívnili obavy európskych poľnohospodárov o budúcnosť odvetvia. Predpokladá sa, že najväčšiu časť dovozov do európskeho spoločenstva budú predstavovať produkty z hovädzieho a hydinového mäsa, či komodity ako cukor, med alebo kukurica.
Upozornila, že spomínané produkty budú predstavovať významnú konkurenciu aj pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov. SPPK ju preto jednoznačne odmieta. Navyše, v krajinách zoskupenia Mercosur neplatia také prísne environmentálne požiadavky na poľnohospodársku produkciu ako v EÚ. Týka sa to používania prípravkov na ochranu rastlín, dobrých životných podmienok zvierat alebo postupov udržateľnosti.
Krajiny Mercosuru tiež podľa SPPK fungujú na základe nižších pracovných a bezpečnostných noriem. To im umožňuje vyrábať s nižšími nákladmi, čo znemožňuje spravodlivú hospodársku súťaž pre výrobcov z EÚ. Dohoda preto zvýši hospodársku záťaž mnohých poľnohospodárskych podnikov, ktoré už teraz zápasia s vysokými cenami vstupov a náročnými klimatickými podmienkami.
„Slovensko nepotrebuje potraviny z ďalekej Latinskej Ameriky. Čo je na tom férové, ak sa k nám majú dovážať tony potravín, ktoré vznikli odlesňovaním pralesov a ktoré vznikli z pôdy plnej chemických látok? Potraviny v Európskej únii a najmä u nás vyrábame za podstatne prísnejších pravidiel, ktoré znižujú používanie prípravkov na ochranu rastlín na minimum. Naši producenti tak budú vystavení tvrdej konkurencii z tretích krajín, ktorej sami nebudú vedieť čeliť,“ uviedol predseda SPPK Andrej Gajdoš.
Holéciová dodala, že o dohode Mercosur budú už tento štvrtok a piatok (13. 12.) hovoriť aj zástupcovia agropotravinárskych samospráv krajín V4 vo Vysokých Tatrách. Na dvojdňovom rokovaní na Štrbskom Plese tak bude téma liberalizácie obchodu EÚ jednoznačne dominovať. Očakáva sa jednohlasné odmietnutie Mercosuru a spoločná výzva pre Radu EÚ, Európsky parlament a jednotlivé národné vlády z Vyšehradského regiónu.
Politický analytik, publicista, historik a bývalý poradca predsedu vlády SR Eduard Chmelár vo svojom príspevku zverejnenom na sociálnej sieti uviedol, že táto dohoda je pre nás nevýhodná, je netransparentná, predstavuje obrovské riziko pre slovenských farmárov, potravinárov i pre naše životné prostredie:
Prvá oficiálna návšteva predsedu vlády Slovenskej republiky v Brazílii je bezpochyby ekonomicky významná, bez ohľadu na to, že červené denníčky sa podľa očakávania zamerali radšej škodoradostne na to, že brazílsky viceprezident si pomýlil Slovensko s Juhosláviou. Čo ma však nepríjemne prekvapilo, ak nechcem povedať, že šokovalo, boli slová premiéra Fica o „prelomovej dohode medzi medzi krajinami EÚ a Mercosuru“, ktoré odzneli na tlačovej konferencii a ktoré musím odcitovať presne: „Táto dohoda je to najlepšie, čo sa mohlo stať pre celú Európsku úniu a krajiny tohto regiónu.“
A ja sa pýtam, či tu už nikto nič negarantuje, keď sa Robert Fico vyjadruje ako tí najodpornejší neoliberáli typu Ursula von der Leyenová alebo Ivan Mikloš. Lebo nie, tento typ zmlúv, ktorých pokusy presadiť ich sa opakovane vracajú napriek odporu väčšiny obyvateľstva, nie je tým najlepším, ale naopak tým najhorším, je to monštrum, ktoré ničí domáce poľnohospodárstvo a naše vlastné sociálne a environmentálne štandardy. Ako môže niečo také vypustiť z úst človek, ktorý sa hlási k sociálnej demokracii a ktorý hlása tézy „Slovensko na prvom mieste“ či „nezávislá a suverénna zahraničná politika“? Veď je to čistý výsmech!
Táto dohoda je pre nás nevýhodná, je netransparentná, predstavuje obrovské riziko pre slovenských farmárov, potravinárov i pre naše životné prostredie. Ak bude schválená, náš trh bude zaplavený nekvalitnými potravinami s množstvom pesticídov, herbicídov a rastových hormónov vysoko nad naše normy. Naši výrobcovia im nebudú vedieť konkurovať cenami, lebo v krajinách Latinskej Ameriky je stále povolená detská práca.
Som rád, že dnes sa už pobúrene ozvala aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, ktorá je kategoricky proti. „Slovensko nepotrebuje potraviny z ďalekej Latinskej Ameriky. Čo je na tom férové, ak sa k nám majú dovážať tony potravín, ktoré vznikli odlesňovaním pralesov a ktoré vznikli z pôdy plnej chemických látok?“ píše sa v stanovisku.
Od deväťdesiatych rokov som strávil množstvo času aktívnym oponovaním všetkých neoliberálnych dohôd typu MAI, FTAA a podobne. Milióny ľudí sa zúčastňovali na alterglobalistických protestoch a zhromaždeniach, niektorí z nich (napríklad v Janove) za to zaplatili životom. Tieto špinavé dohody sú výhodné iba pre nadnárodné korporácie a globálny biznis, nikdy nie pre miestne komunity ľudí. Myslel som si, že po početných krízach tieto pokusy patria do praveku globálneho kapitalizmu. No oni sú tu zasa. Ešte prefíkanejšie, ešte zákernejšie a ešte ničivejšie.
Ja by som už naozaj rád videl tú bájnu sociálnodemokratickú tvár Smeru. Najprv v rámci konsolidačných opatrení uľahčí život bohatým. Potom bojuje za privilégiá oligarchie v zdravotníctve po boku SaS. A napokon nám predhodí jednu z najhorších vecí, ktorú si vymyslela Európska komisia. Vraj preto, aby sme tam mohli vyvážať autá so spaľovacími motormi, ktoré nebudeme môcť predávať v EÚ. A za túto cenu zničíme slovenské pôdohospodárstvo. Robo, neblázni a zastav to! Správaj sa ako premiér, nie ako obchodný díler!
Zdroj: bleskovky.sk / Facebook Eduard Chmelár / InfoVojna
V Brazílii podpísal slovenský minister obrany Robert Kaliňák aj memorandum o záujme kúpiť pre Ozbrojené…
Za mimoriadnu udalosť sa bude považovať aj kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti. Počas nej budú…
Taganrog, ktorý je vzdialený 150 km od frontovej línie, bol v noci napadnutý raketami. Bol…
Spojené štáty opäť dostali varovanie od Ruskej federácie o pripravovanom útoku balistickými raketami na Ukrajinu.…
Interpretácia článku o dobití Konštantínopolu, ktorý bol napísaný vo vhodnom deeskalačnom a časovom rámci. V otvorenej reči…
Poľský premiér Donald Tusk oznámil program výstavby línie obranných opevnení na východných hraniciach Poľska ešte…