Obyčajní ľudia na Západe, ktorí čítajú a počúvajú mainstreamové médiá, dostali sériu príbehov o vojne na Ukrajine. Toto sú kľúčové body podporované médiami:
Obraz vojny na Ukrajine je úplne v rozpore s realitou situácie na mieste. Prekvapivo, informácie, ktoré podporujú toto tvrdenie, ktoré totálne podkopáva naratívy západných médií o vojne, poskytuje článok v augustovom vydaní vestníka námornej pechoty Spojených štátov amerických.
Písanie pod pseudonymom Marinus, vysoký dôstojník námornej pechoty, poskytuje objektívnu analýzu ruskej vojenskej stratégie od konca februára. Úplne to podkopáva naratívy, ktoré poskytujú západné médiá a prowashingtonskí politici.
Marinus pozoruje, ako Rusko od začiatku vojny koncom februára 2022 uskutočnilo tri rôzne vojenské kampane. Na severe sa rýchlo pohybujúce sa ruské jednotky nikdy nepokúsili dobyť mestá ako Kyjev alebo Charkov, nikdy sa nepokúsili premeniť dočasnú okupáciu na trvalú.
Celý ich účel bol pôsobiť ako „veľký podvod“, ktorý viedol kyjevskú vládu k odklonu veľkých síl od svojej hlavnej poľnej armády na Donbase. To poskytlo ruskej armáde čas rozmiestniť svoje delostrelecké jednotky vo veľkých počtoch do Donbasu, zabezpečiť dopravné siete a nahromadiť veľké množstvo munície na dlhé ťaženie, ktoré má pred sebou.V južnej kampani ruské ozbrojené sily „okamžite prevzali porovnateľné mestá“. Sprevádzala to dôkladná politická transformácia, keď ruskí štátni úradníci prevzali kontrolu nad miestnou vládou a ukrajinské banky a poskytovatelia mobilných telefónov boli nahradení ruskými.Okrem toho ruské sily podnikli nálety v okolí mesta Mikolajiv. Tieto nálety, ako pri tých v okolí severných miest, prinútili ukrajinskú armádu poslať na obranu Mikolajiva a Odesy sily, ktoré by inak mohli byť vyslané do hlavného dejiska operácií na Donbase.
Marinus zdôraznil, že tieto ruské nálety na severe a juhu Ukrajiny sa vyhli silnému bombardovaniu civilných oblastí, čo je v priamom rozpore s propagandou západných médií o ruských útokoch na civilné oblasti.
Poznamenáva, že tento pokus vyhnúť sa bombardovaniu civilných oblastí na severe „vyplýval z túžby vyhnúť sa znepriateleniu miestnych ľudí“, ktorí podporovali kyjevskú vládu. Marinus uvádza, že na juhu sa ruské sily pokúšali zachovať životy a majetok komunít, ktoré sa identifikovali ako „ruské“.
Pozoruje, ako ruské použitie riadených raketových útokov „vytvorilo množstvo morálnych účinkov priaznivých pre ruské vojnové úsilie“.
Marinus zdôrazňuje, že ruské riadené raketové útoky vyšli z cesty, aby sa vyhli vedľajším škodám, tj civilným obetiam uvážlivým použitím vojenských cieľov a presnosťou rakiet. Poznamenáva, že príležitostné zásahy Ruska na „zariadenia s dvojakým použitím“, ako je hlavná televízna veža v Kyjeve, podkopali „výhody dosiahnuté celkovou ruskou politikou obmedzenia raketových útokov na zrejmé vojenské ciele“.
Na východe Ukrajiny v oblasti Donbasu ruské sily uskutočňovali bombardovanie, „ktoré, pokiaľ ide o trvanie a intenzitu, konkurovalo tým veľkým delostreleckým súbojom svetových vojen 20. storočia“.
Toto ťažké bombardovanie v Donbase, ktoré umožnili krátke zásobovacie linky, slúžilo trom účelom.
Po prvé, zadržali ukrajinskú pechotu vo svojich opevneniach.
Po druhé, spôsobili veľké množstvo fyzických aj psychických obetí. Psychologický efekt viedol mnohé ukrajinské jednotky buď k ústupu a opusteniu svojich pozícií, alebo k odmietnutiu rozkazov na útok.
Po tretie, ak sa tieto bombardovanie uskutočňujú dostatočne dlho, prinútili obrancov vytiahnuť zo svojich zákopov alebo sa vzdať.
Marinus porovnáva rozsah ruského bombardovania v Donbase porovnaním boja o mesto Popasna (18. marca až 7. mája 2022) s bitkou na Iwo Jime (19. februára až 26. marca 1945). Na Iwo Jima zviedli americkí námorníci divokú bitku o dobytie osem štvorcových míľ opevneného územia. V Popasne ruskí strelci bombardovali ukrajinskú pechotu v ich zákopoch osem týždňov, kým sa po ťažkých stratách stiahli.
Útočné operácie Ruska na východe Ukrajiny kritizovali mnohí, ukrajinskí aj proruskí, ako pomalé a ťažkopádne. Marinus porovnáva ruské operácie na Donbase s vojnou na východnom fronte počas 2. svetovej vojny, kde nemecké aj ruské sily vo veľkej miere využívali kotly, kde boli nepriateľské sily obkľúčené a potom zničené alebo donútené vzdať sa. Poznamenáva, že:
„Oslobodenie od túžby vytvárať kotly čo najrýchlejšie oslobodilo Rusov bojujúcich na východnej Ukrajine od potreby držať nejaký konkrétny kus zeme. A tak, keď čelili odhodlanému ukrajinskému útoku, Rusi často stiahli svoje tankové a pešie jednotky z napadnutého terénu.
Týmto spôsobom znížili nebezpečenstvo pre svoje vlastné jednotky a vytvorili situácie, akokoľvek krátke, v ktorých ukrajinskí útočníci čelili ruským granátom a raketám bez úkrytu.“
Tento bod tiež odporuje všetkej víťaznej západnej propagande, ktorá hlása veľké porážky Rusku, keď ukrajinské sily získajú menšie taktické víťazstvá a Rusko stiahne svoje jednotky z pozície. Dobrým príkladom je stiahnutie Ruska z Hadieho ostrova.
V poslednej časti svojho článku Marinus zdôrazňuje ostrý kontrast medzi rôznymi typmi vojen, ktoré vedú ruské sily v rôznych častiach Ukrajiny. Všetky tvorili súčasť celkovej veľkej stratégie, ktorej primárnym cieľom bolo zničiť ukrajinské sily v Donbase a oslobodiť ľudové republiky Doneck a Lugansk spod kontroly Kyjeva.
Tri kľúčové ciele Ruska „špeciálnej vojenskej operácie“, ochrana DĽR/LĽR, denacifikácia“ a „demilitarizácia“ Ukrajiny, si vyžadovali „spôsobenie ťažkých strát ukrajinským formáciám bojujúcim na Donbase“.
Marinus s námahou poukazuje na to, že žiadny z týchto kľúčových cieľov si nevyžadoval, aby ruské sily obsadili časti Ukrajiny, kde sa väčšina obyvateľstva identifikovala ako ukrajinská a podporovala kyjevskú vládu. Opäť je to bod, ktorý stratili takzvaní vojenskí analytici západných médií.
Na juhu Ukrajiny však ruská kampaň slúžila priamym politickým cieľom, ktorými bolo začlenenie území obývaných veľkým počtom etnických Rusov do „ruského sveta“.
Na záver tento vysoký námorný dôstojník vyhlasuje, že ruská vojenská kampaň vďačí za mnohé tradičné sovietske modely vedenia vojny. Pokračuje však vyjadrením svojho obdivu k jedinečnej povahe súčasnej vojenskej kampane, ktorú bojujú ruské sily na Ukrajine:
„Program raketových útokov zároveň využíval schopnosť, ktorá nebola ničím menším než revolučným. Či už sú nové alebo staré, tieto zložky úsilia boli vedené takým spôsobom, ktorý preukázal hlboké ocenenie všetkých troch oblastí, v ktorých sa vedú vojny.
To znamená, že Rusi len zriedka zabudli, že vojna je okrem fyzického boja aj mentálnym zápasom a morálnym argumentom.“
Dr. Leon Tressell
O autorovi: Dr. Leon Tressell je pravidelným prispievateľom do Global Research.
skspravy
Nákladné lietadlo spoločnosti DHL sa v pondelok nadránom zrútilo na obytný dom neďaleko medzinárodného letiska…
Spojené štáty americké zmapovali 200 cieľov v Rusku pre útok rakiet ATACMS. WSJ: Ďalší útok…
Nastupujúca Európska komisia (EK) nemôže počas tohtotýždňového hlasovania o dôvere v Európskom parlamente (EP) v…
Koalícia reaguje na kritiku konsolidačného balíka. Do päťpercentnej sadzby DPH pribudnú bezlepkové potraviny a mimovládne…
Minister obrany Robert Kaliňák predstavil v relácii Ide o pravdu rozsiahle plány na modernizáciu armády.…
Prednedávnom sme vás informovali, že politický subjekt Slovenské Hnutie Obrody (SHO) rozbehlo petíciu za vyhlásenie…