O autorovi histografie ‚Kráľovstvo Slovanov‘:
Kto bol Mauro Orbini ?
—————————————————–
Autorom I. kapitoly prekladu knihy (slovenské vydanie, 2016) je mních katolíckeho rádu Benediktínov, spisovateľ a historik z dnes chorvátskeho mesta Dubrovníka Fran Orbin
(asi 1563-1610).
Po pristúpení k rádu si zobral mníšske meno Mavar. Je však známejší pod talianskou verziou mena Mauro Orbini, ktoré budeme používať aj my. Sám sa však podpisoval menom Mavar Orbin.
Dnes si tohto autora privlastňujú Chorváti aj Srbi.
Jeho rodina pochádzala z čiernohorského mesta Kotor, ale Orbini žil vo vtedy nezávislej republike Dubrovník a túto knihu venoval svojmu mecenášovi Marinovi Bobaljevićovi (1556-1605).
Jeho dielo ‚Il Regno de gli Slavi‘ vyšlo v roku 1601 v talianskom jazyku, avšak z nejakého dôvodu ani do dnešných dní nebolo v celosti preložené ani do srbčiny ani do chorvátčiny ani do slovenčiny.
Pritom ide o dielo, ktoré má veľký význam pre dejiny Slovanov, a z ktorého čerpajú mnohí autori po celom svete.
Orbini sa ako 15-ročný stal mníchom, keď vstúpil do kláštora na ostrove Mljet. Neskôr bol jeho opátom. Ako 30-ročný sa pre svoje názory dostal do konfliktu so svojím nadriadeným Gianbatistom Đurđevićom, ktorý ho obvinil pred rímskou inkvizíciou. Až 2. januára 1597 ho pápež Klement VIII. zbavil trestov a vymenoval ho za opáta kláštora Sv. Márie v Báči(dnešná srbská Vojvodina). Orbini tam reálne pravdepodobne nikdy nebol, z kláštora len dostával príjmy na živobytie. Väčšinu života strávil v Dubrovníku, a istý čas aj v Taliansku, kde vydal aj túto knihu.
Orbiniho kacírske myšlienky sa však prejavovali aj naďalej. Na sklonku života bol vylúčený z cirkvi na ostrove Mljet. Negatívne sa o ňom vyjadroval najmä dubrovnícky arcibiskup Fabio Tempestivo, až nakoniec vrchnosť republiky žiadala o jeho vyhnanie. Nie je známe, kam odišiel. Ako pravdepodobný dátum jeho smrti sa uvádza 30. november 1610.
Mauro Orbini napísal štyri teologické diela, z ktorých sa zachovali dve: v kláštore Monte Ciavo kniha v latinčine Institutio monastica, a druhá Duchovné zrkadlo, preložená z taliančiny do srbčiny. Rukopis bol hotový už v roku 1606, ale vyšiel až po Orbiniho smrti v roku 1614 a dočkal sa piatich vydaní, z toho jedného v cyrilike. Ďalšie teologické diela sa mali nachádzať v knižnici kláštora San Giorgio Maggiore v Benátkach. Jedným mal byť Život blaženého Mikuláša Pruského (Vita B. Nicolai de Prussia), a druhým spis O poslednom cieli ľudského života alebo o najvyššom dobre.
zdroj: FB somslovan.sk
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…