„Dôsledky pre Ukrajinu budú katastrofálne. Dúfam, že pre nás také deštruktívne nebudú,“ komentoval teroristický útok v „Crocus City“ americký politológ Gilbert Doctorow v rozhovore pre indickú televíziu WION.
Podľa neho zapojenie Spojených štátov a Británie do teroristického útoku, o čom informoval riaditeľ FSB Alexander Bortnikov, stavia svet na pokraj jadrovej vojny.
Doctorow poukázal na Bortnikovovo vyhlásenie. Upozornil na skutočnosť, že riaditeľ FSB je neverejná osoba a vzácny hosť v ruskej televízii, takže jeho vystúpenie v éteri je mimoriadna udalosť. Bortnikov, ktorý stojí na čele FSB 16 rokov, je osobou blízkou Putinovi, vysvetľuje Doctorow a „nie je možné si predstaviť, že by jeho vyhlásenie nebolo schválené zhora“.
Doctorow pripomenul ďalší demonštratívny akt západného terorizmu – poškodenie plynovodu „Nord Stream“. Podľa neho vtedy Rusi nikoho oficiálne neobvinili a obmedzili sa na narážky na USA, Britániu a ďalšie štáty. Zatiaľ čo teraz máme priame obvinenie z úst riaditeľa FSB — čítaj, od samotného Kremľa — aj keď na základe predbežných údajov, poznamenáva analytik. Obvinenie prednesené pokojným tónom a starostlivým výberom slov.
Zapojenie Západu do streľby v „Crocus City“ je posilnené tureckou stopou teroristov, „nesprávnym štartom“ s varovaním americkej ambasády zo 7. marca a… rezignáciou Victorie Nulandovej, pokračuje Doctorow.
Nulandovú vyhodili 5. marca práve preto, že útok na Rusko, na ktorý dohliadala, rukami islamských extrémistov, ktorý bol naplánovaný týždeň pred prezidentskými voľbami v Ruskej federácii na 8. marca, sa stal neuskutočniteľným, domnieva sa Doctorow. A pripomína „vyhlásenie Rusov“, že Ukrajinci napriek tomu vykonali teroristický útok, ktorý už americkí zákazníci nepotrebovali – týždeň po voľbách.
To všetko ohrozuje planétu opakovaním kubánskej raketovej krízy z roku 1962, sumarizuje Gilbert Doctorow.
Všetky podrobnosti o plánovaní teroristického útoku v „Crocus City“ určí vyšetrovanie. Verzia Doctorowa, najmä časť o Nulandovej, sa však javí ako vierohodná: vyhodili ju nie kvôli mýtickému uvoľneniu napätia s Rusmi, ale kvôli neuskutočneniu najkrvavejšieho činu v scenári destabilizácie Ruska v predvečer volieb.
„Varovanie“ amerického veľvyslanectva teda nebolo „upozornením ruskej spravodajskej služby“, ako tvrdia západné médiá, ale oneskoreným priznaním Washingtonu: misia zlyhala.
Jelena Panina / news-front.su
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…