Usporiadanie sveta stráca farbu, a stále nemáme jasnú predstavu o tom nasledujúcom. Trvalo to len 30 rokov. Studená Vojna skončila, ale teplý mier trval sotva dekádu. Tie piliere USA- vedeného „sveta založeného na pravidlách – rules-based world order – neoliberalizmus, ekonomika voľného trhu, neregulované financie a globalizácia – sú dnes všetky spochybnené.
Na úsvite 21. storočia, dejiny a príroda si začali asertívne pýtať späť svoje práva/výsady, od toho príliš sebavedomého a namysleného ľudstva. Udalosti z 9/11 a tie dlhé Americké vojny v Iraku and Afganistanepošpinili to unipolárne vodcovstvo USA, a aj vojenskú nadradenosť. „Pax Americana“ je odvtedy stále na ústupe.
Tá „2008 globálna finančná kríza“ vyvolala pochybnosti o chamtivej, špekulatívnej, pre-financializovanej a nedostatočne regulovanej ekonomike. Následok boli tvrdé úsporné opatrenia, šírenie výraznej nerovnosti; najnovšie údaje – data – z USA a Británie sú mrazivé.
Dlho pretrvávajúce monetaristické ekonomické teórie boli odhodené, zatiaľčo tlačenie peňazí sa stalo „novou normálnosťou“ v USA a EU. Slepá dôvera vo vyvažujúcu úlohu trhu (market’s balancing role), takzvanú neviditeľnú ruku, bola otrasená. Finančné záchrany (bailouts – aj vylievanie vody z potápajúceho člna), a tá Covid-19 pandémia ukázali, že nejaká „viditeľná ruka“, tá ruka štátu, je nevyhnutná. Neoliberálni politici, ekonómovia a znalci (pundits) zrazu zabudli, čo nám hlásali (použité slovo preach – aj kázeň) celé dekády. Po 150 rokoch imperiálnych zasahovaní a kalamít, Čína sa pomaly prebudila a vrátila si rolu, ktorú mala po prevažné trvanie dvoch posledných tisícročí ako vedúca sila svetovej ekonomiky. A dokonca išla ďalej, a stala sa pôsobivou technologickou mocnosťou (príklady zahrňujú 5G, umelú inteligenciu a quantum computing), a expandujúcu vojenskú mocnosť.
Toto zazvonilo na poplašné zvony vo Washingtone. USA boli šokované tým vzostupom Číny, a stále odmietajú zdieľať tú svoju dlho etablovanú globálnu hegemóniu.
Klimatická kríza
Čo sa týka prírody – po tom ako bola zdecimovaná ľudskými aktivitami, a primárne Západnou industrializáciou – dnes hrozí planéte akousi zrýchľujúcou sa klimatickou krízou, pričom pandémie ako tá Covid-19 predstavujú nové ohrozujúce (disruptive) výstrahy ľudstvu (tu pomlčím o umelom pôvode vírusu).
Tá energetická kríza viedla k nejakým prehodnoteniam (some second thoughts) o tej zelenej revolúcii, keďže dokonca majiteľ Tesla Elon Musk sa drží toho, že fosílne palivá sú ešte stále nevyhnutné. Znižovanie globálnych emisií je oveľa komplikovanejší proces keď svetová ekonomika smeruje do recesie.
Hnev voči súčasnosti a obava z budúcnosti – s tou zmrazujúcou perspektívou, že nasledujúce generácie budú mať život horší ako náš – sa zdajú byť typickými príznakmi našej doby.
Za takýchto znepokujujúcich podmienok by človek mohol očakávať, že vedúce svetové národy si vyhrnú rukávy a spolu sa dajú do toho veľkého počtu výziev. Žiadna šanca: namiesto toho sa svet ďalej triešti. Rozbuškou bola Ruská invázia na Ukraijnu, ale podmienky boli vytvorené už dlho pred tou vojnou. Inými slovami, hoci Ruský Prezident Vladimir Putin je tu tým hlavným zlým, nie je v tom sám.
Takto je naozaj kritické čítať tie čajové lístky správne (jeden spôsob veštenia). Ale tie Západné médiá to už celé ponímajú nesprávne ako interpretujú nedávny summit SCO – Shangai Cooperation Organisation -, posadnuté hľadaním rozporov medzi Čínou a Ruskom, keď skutočné správy predstavuje tá dlhá fronta krajín, ktoré čakajú v rade na vstúpenie do tej organizácie.
Irán a Bielorusko boli prijaté, a ostatní by čoskoro mohli byť pridaní, včítane Egyptu, Turecka, Saudskej Arábie, Kataru, Bahrainu, Kuwaitu a SAE. Zhodou okolností, všetci sú spojencami a partnermi USA.
Zatiaľčo vieme, že Moskva a Peking majú rozdielne názory na mnoho problémov (issues), kocky sú hodené (the die is cast). Sú na spoločnej lodi, pričom dokonca the Economist uznáva – is recognising – tento fakt. Čína sa pripravuje (is preparing) na to, že USA a EÚ zaujmú tú istú pozíciu voči Pekingu akú zaujali voči Moskve, a teda zvyšuje svoje úsilie stať sa takou nezávislou ako je možné v oblastiach technológie, energie, potravín a financií.
MARCO CARNELOS, The Altworld (link na skutočný pôvodný zdroj je na konci, je to MiddleEastEye, v preklad Oko Stredného Východu).
Pôvodný zdroj:
https://www.middleeasteye.net/opinion/us-new-world-order-ashes-supremacy-arise
Ivan Hečko
Slovanské Noviny
Slovenské Hnutie Obrody reaguje na podnety niektorých občanov, ktorí sa dožadujú rozpisu dátumov a miest, v…
Skupina vojakov, ktorá prenikla do ruskej Brjanskej oblasti, pozostávala z vojakov NATO. Ukrajinskú sabotážnu a prieskumnú skupinu, ktorá vtrhla do…
Poľsko varuje pred následkami ukoristenia tankov Abrams. Interia: Rusko vyvinie nové metódy boja proti tankom,…
Ani novinárovi, pedagógovi a katolíckemu kňazovi Karolovi Lovašovi neušlo štvrtkové (31. 10.) odsúdenie Andreja Kisku. Krajský…
Na základe Príkazu č. 01, Hrdinu Sovietskeho Zväzu a Predsedu Predstavenstva Štátneho Fondu, Alexandra Vladimiroviča…
Ľudia už podľa nej majú dosť hádok a konfliktov medzi politikmi. Komentovala aj progresivistické prejavy…