Pozemné mobilné zariadenie dodá „Cirkonom“ celý rad predností, vrátane utajenia. Takýto názor vyslovili počas rozhovoru s novinami Vzgljad vojenskí experti Aleksandr Bartoš a Konstantin Sivkov.
„Mobilné odpaľovacie zariadenie umožňuje presúvať túto zbroj čo najbližšie k objektom zásahu. Skracuje to čas letu a zabezpečuje utajenosť techniky, robiac ju fakticky nezraniteľnou. Predtým sa používali pre rakety „Cirkon“ námorné nosiče, no mobilný pozemný variant je novým krokom,“ povedal člen Akadémie vojenských vied A. Bartoš a poznamenal, že nasadiť túto zbraň má zmysel iba v prípade ostrej nevyhnutnosti. „Je to veľmi drahý prostriedok a teda použiť ho treba na najdôležitejšie strategické ciele – na veliteľské centrá, pričom vládnej úrovne, alebo na obrovské základne.“
„Nemyslím si preto, že podobná zbraň bude použitá na Ukrajine. Nasadenie „Cirkona“ v špeciálnej operácii si vyžaduje dodatočný prieskum cieľov a maximálne skrátenie času od momentu odhalenia cieľa do jeho zničenia. Hovoríme tu o niekoľkých minútach,“ zdôraznil Bartoš.
„Cirkon“ je hypersonickou zbraňou, ktorá je prakticky nezraniteľná prostriedkami PVO. U pobrežného komplexu sa jeho dosah pohybuje od tisíc do poldruha tisíc kilometrov. A keďže rádius účinnosti palubného letectva potenciálnych protivníkov je okolo 800 km, vyplýva z toho, že ruský raketový komplex ich môže ničiť bez toho, aby sa dostal do dosahu ich palubného letectva,“ podtrhuje doktor vojenských vied K. Sivkov.
„Pobrežný mobilný systém vytvára bezpečnostnú zónu o hĺbke poldruha tisíc kilometrov. Je preto pravdepodobné, že takéto odpaľovacie zariadenia budú čoskoro rozmiestnené po celom obvode námorných hraníc Ruska,“ uviedol.
Zdroj blízky k ruskému vojenskému rezortu pred časom uviedol, že prototyp mobilného odpaľovacieho zariadenia pobrežného raketového komplexu s hypersonickou raketou „Cirkon“ už bol skonštruovaný. Spresnil, že odpaľovacie zariadenie, ako aj v prípade pobrežného raketového komplexu „Bastion“, bude niesť dve rakety, odpaľovacie zariadenie nového komplexu je štvornápravové, ako aj v prípade „Bastionu“ s raketou „Oniks“.
TASS poznamenala, že nový pobrežný raketový komplex bude vedieť ničiť tak hladinové, ako aj pozemné ciele. Už sa konali štátne skúšky „Cirkonu“ z hladinového nosiča – z fregaty „Admiral Gorškov“. V roku 2021 sa začali testy rakety z ponorkového nosiča, z atómovej ponorky „Severodvinsk“.
V auguste tohto roka minister obrany RF Sergej Šojgu oznámil začiatok sériovej výroby hypersonických rakiet „Cirkon“, pričom prezident Vladimír Putin už predtým, počas tohtoročnej prehliadky na Deň vojenského námorníctva v Sankt-Peterburgu, oznámil, že dodávky hypersonických raketových komplexov do výzbroje OS Ruska sa začnú v najbližšie mesiace. Prvým plavidlom, ktoré bude mať na svojej palube tieto rakety, bude fregata „Admiral Gorškov“.
Vladimír Mikunda
armadnymagazin.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…