Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu definitívne schválili európsky preukaz pre osoby so zdravotným postihnutím a európsky parkovací preukaz pre osoby so zdravotným postihnutím.
Informuje o tom spravodajca TASR.
Nové pravidlá, za ktoré zahlasovalo 613 poslancov, sedem bolo proti a 11 sa zdržalo hlasovania, schválili aj členské štáty. Zavedú celoeurópsky preukaz zdravotného postihnutia, ktorý zabezpečí, že osoby so zdravotným postihnutím budú mať rovnaký prístup k preferenčným podmienkam, ako napríklad zľavnené alebo nulové vstupné či prednostný prístup na vyhradené parkovisko.
Obe karty umožnia svojim držiteľom, ako aj ich sprievodcom a asistenčným zvieratám prístup k takmer rovnakým podmienkam ako držiteľom národnej karty. Nové pravidlá sa budú vzťahovať len na krátkodobé pobyty s výnimkou držiteľov preukazu, ktorí sa presťahujú do iného členského štátu kvôli programu mobility, ako napríklad Erasmus+.
Európsky preukaz zdravotného postihnutia sa bude vydávať a obnovovať bezplatne vo fyzickom formáte a ak to bude možné, aj v digitálnom formáte. Európska parkovacia karta pre osoby so zdravotným postihnutím bude vydaná vo fyzickej podobe. Krajiny EÚ však boli vyzvané, aby vydávali kartu aj v digitálnom formáte.
Smernica vyžaduje, aby krajiny EÚ a Európska komisia zvyšovali povedomie občanov o preukazoch, a to aj vytvorením centrálnej európskej webovej stránky, ktorá bude prepojená s vnútroštátnymi webovými stránkami informujúcimi, ako získať, používať a obnoviť tieto preukazy a informácie o súvisiacich zvýhodnených podmienkach.
Spravodajkyňou EP pre túto oblasť bola slovenská europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (nezávislá/RE), ktorá rokovala s eurokomisiou a Radou EÚ. Nicholsonová povedala, že EÚ sa musí zasadzovať za rovnaké práva pre všetky osoby so zdravotným postihnutím v rámci EÚ.
,,Som hrdá na to, že preukazy budú pokrývať pobyty dlhšie ako tri mesiace, takže zdravotne postihnutí občania budú mať prístup k preukazom aj vtedy, keď študujú v zahraničí. Význam európskeho preukazu zdravotného postihnutia presahuje samotné uľahčenie cestovania – stelesňuje záväzok EÚ zabezpečiť voľný pohyb pre všetkých Európanov,“ vysvetlila poslankyňa.
Parlament schválil aj dočasnú dohodu medzi Parlamentom a Radou o rozšírení platnosti preukazov pre osoby so zdravotným postihnutím a parkovacích preukazov EÚ na štátnych príslušníkov tretích krajín s legálnym pobytom v EÚ, vrátane žiadateľov o azyl a osoby bez štátnej príslušnosti a ich osobných asistentov bez ohľadu na ich štátnu príslušnosť. Nové pravidlá ešte musia formálne prijať aj členské štáty (Rada EÚ) pred ich zverejnením v Úradnom vestníku EÚ a nadobudnutím účinnosti.
ereport.sk
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…