domovina

Novou šéfkou Súdnej rady sa stala Marcela Kosová, ktorá aj s ďalšími sudcami stála za odvolaním Mazáka z funkcie.

Napojenie Harabina na politiku podľa jej názoru vylučuje, aby tento bývalý kandidát na prezidenta mohol byť členom Súdnej rady. V rovnakom duchu sa pred tým vyjadril aj sudca Šamko. Sudkyňa Krajského súdu v Bratislave a členka Súdnej rady SR Marcela Kosová sa po odvolanom Jánovi Mazákovi stala novou predsedníčkou ústavného orgánu sudcovskej legitimity v Slovenskej republike.

Novou predsedníčkou Súdnej rady SR sa stala sudkyňa a jej členka Marcela Kosová. Súdna rada ju zvolila na svojom utorkovom zasadnutí. Za jej zvolenie hlasovalo 13 členov z 15 prítomných. Jeden hlasoval proti, jeden sa hlasovania zdržal.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Kosová by ako prvé vo funkcii chcela navštíviť všetkých sudcov, s ktorými podľa jej slov bývalý predseda Súdnej rady nekomunikoval. Zároveň poznamenala, že počas svojho pôsobenia nikdy nevybočila z pragmatizmu, sudcov nikdy bezbreho neobhajovala a zastávala sa ich pred dehonestujúcimi útokmi.

Členka Súdnej rady Lucia Berdisová, ktorá hlasovala proti zvoleniu Kosovej, jej vyčítala napríklad nekonštruktívne pristupovanie k diskusii o právomociach predsedu Súdnej rady a k odpovedaniu na otázky sudcov. Kosová jej hlasovanie očakávala, vyplývalo podľa nej z jej vyjadrení.

Člen Súdnej rady Peter Šamko, ktorý novú predsedníčku vo voľbe podporil, svoju voľbu odôvodnil tým, že predsedom Súdnej rady by mal byť opäť sudca. Podľa neho má dlhoročná sudkyňa najlepšie predpoklady na funkciu.

Kosovú navrhlo do funkcie predsedníčky šesť sudcovských zástupcov v Súdnej rade. Svoju nomináciu odôvodňovali tým, že na čele Súdnej rady musí stáť osoba, ktorá jej vráti apolitický charakter. Zároveň videli potrebu riešiť nerovný prístup k sudcom i členom Súdnej rady.

Kosová tak vystrieda Jána Mazáka, ktorého členovia Súdnej rady z funkcie predsedu odvolali na svojom aprílovom zasadnutí.

Členovia Súdnej rady SR Marcela Kosová, Peter Šamko, Ayše Pružinec Eren, Dana Jelinková Dudzíková, Marián Fečík, Ludmila Joanidisová a Martin Bezák pri odvolávaní Jána Mazáka argumentovali hrubým zneužitím funkcie na neoprávnené zbieranie informácií voči sudcom.

Mazáka neskôr z funkcie člena Súdnej rady SR spolu s Andrejom Majerníkom odvolal parlament.

Napojenie na politiku vylučuje Harabina zo Súdnej rady, tvrdí Kosová

Napojenie Štefana Harabina na politiku vylučuje jeho prípadnú kandidatúru na člena Súdnej rady. Poukázala na to novozvolená predsedníčka Súdnej rady SR Marcela Kosová na utorkovej tlačovej besede.

Skonštatovala, že aj v zmysle štandardov európskej siete súdnych rád alebo Poradnej rady európskych sudcov pri Európskej komisii člen Súdnej rady nemá mať napojenie na politiku nejaké obdobie predtým, ako sa stane jej členom.

„Keďže pán Harabin je napojený na politiku, aj keď bol formálne občiansky kandidát, napríklad na prezidenta, tá podpora niektorých politických strán tam bola, takže podľa mňa toto vylučuje, aby mohol byť členom Súdnej rady, ale je to kompetencia parlamentu, koho nám takto dajú,“ doplnila.

Rovnako sa pred tým vyjadril aj sudca Peter Šamko, podľa ktorého sa Harabin napriek tomu, že je „veľmi kvalitný trestný sudca“, diskvalifikoval byť súčasťou Súdnej rady, pretože vstúpil do politiky.

Predseda vlády SR Robert Fico pred tým uviedol, že súhlasí s väčšinou obsahu Harabinových vyhlásení, avšak forma jeho vyjadrovanie je podľa neho neudržateľná.

O nominácii exministra spravodlivosti Harabina na člena Súdnej rady SR informoval v apríli poslanec za SNS Rudolf Huliak. Na Harabinovi sa podľa jeho slov dohodli poslanci SNS spolu so šéfom SNS Andrejom Dankom. Poslanec Národnej rady SR Tibor Gašpar (Smer-SD) vtedy podotkol, že zhodnúť sa v koalícii na Harabinovej nominácii bude problematické.


Zdroj: pluska.sk / bleskovky.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Košický policajt dokopal zadržaného muža, následkom čoho ten neskôr zomrel.

Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…

4 hodiny ago

Vírus, tzv. vakcíny, a tzv. usmrtenie

Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…

4 hodiny ago

Kolaboranti a Vynálezcovia Deep State

Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…

4 hodiny ago

November 1989 bol kolosálny podvod

Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…

4 hodiny ago

Ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele v Kyjeve

Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…

6 hodín ago

Jeffrey Sachs: Európa prestala myslieť, jej zahraničná politika je len “príveskom” NATO

V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…

6 hodín ago