Vo štvrtok popoludní sa v reakcii na protesty v centre Bratislavy uskutočnila tlačová konferencia polície, na ktorej čelní predstavitelia bratislavskej krajskej a prezídia PZ uviedli, že občania majú právo protestovať aj na cestných komunikáciách. Uviedli, že polícia môže robiť len zákonné zákroky a nemôže prekročiť svoje kompetencie.
Viceprezident Policajného zboru gen. Róbert Bozalka na úvod informoval, že polícia evidovala protestné zhromaždenie na Hodžovom námestí od štvrtka 29. júla od 7. hodiny, kde bolo prítomných okolo 1 500 účastníkov. Pričom počas dňa neprišlo k vážnejšiemu narušeniu verejného poriadku.
Riaditeľ krajskej polície v Bratislave Viliam Adamec podotkol, že polícia mala informácie o tzv. „generálnom štrajku“ už od protestu pred Národnou radou. Zdôraznil, že obe protestné akcie neboli dopredu nahlásené samospráve.
Dodal, že vo štvrtok ráno krajská polícia dostala požiadavku od Kancelárie prezidentky SR, aby zabezpečila ochranu areálu, vzhľadom na to, že ide o kultúrnu pamiatku. „Toto sme zabezpečili vo forme vymedzenia priestoru,“ skonštatoval Adamec. „Následne osoby, ktoré sa tam zišli začali vo verejnom zhromaždení pokojným spôsobom. Prejavovali nejaké svoje názory na situáciu v spoločnosti. Následne asi po troch hodinách sa rozhodli, že zablokujú križovatky. Bol vykonaný odklon premávky.“
Plukovník Adamec spresnil, že polícia vie o jednom prípade narušenia poriadku, keď došlo ku rozbitiu okna na jednom motorovom vozidle. Polícia útočníka zadržala.
„Čo sa týka zhromaždenia ako takého, napriek tomu, že nie je oznámené, zaručuje sa Ústavou, že tí ľudia sa pokojne môžu zhromažďovať. Budeme identifikovať zvolávateľa, v zásade zo sociálnych sietí, aby sme prípadne vedeli oznámiť túto osobu na okresný úrad kvôli priestupku, že si nesplnil oznamovaciu povinnosť, “ povedal šéf bratislavskej krajskej polície.
Tlačovej besedy sa zúčastnili zástupcovia mainstreamových médií, ktorí sa dookola pýtali, prečo polícia nemôže zasiahnuť proti davu, ktorý blokuje dopravu v Bratislave.
Redaktorka TV Markíza sa opýtala, prečo polícia nezamedzila v presune protestujúcich na cesty… „Prečo im to bolo umožnené zo strany polície?„, opýtala sa. Šéf krajskej polície Adamec zdôraznil, že na Hodžovom námestí sa pohybovali napríklad aj turisti. „Ten pohyb osôb tam je veľký. Pokiaľ by sme ten dav zastavili na nejakej časti toho námestia, tak by sa presunuli iným spôsobom. Nie je zmyslom, aby sme sa naháňali po tom námestí, pokiaľ je ten dav pokojný. Keby tam prišlo 10-tisíc ľudí, tak čo s nimi spravíte?“
Redaktorka TV Markíza pokračovala ďalej: „Prečo sa nezamedzilo vôbec konaniu tohto zhromaždenia, keďže nebolo oficiálne zahlásené?“ Plukovník Viliam Adamec reagoval: „To nie je zákonný dôvod na zakázanie verejného zhromaždenia.“
Redaktorku ďalej zaujímalo, či polícia využila všetky možné prostriedky, aby boli ulice spriechodnené. Odpovedal jej gen. Róbert Bozalka: „Na súčasný stav toho zhromaždenia ako prebieha bez nejakého vážnejšieho narušenia verejného poriadku, polícia reagovala zákonne.
Novinár z TA3 dodal, že má informáciu, že ku Hodžovému námestiu mala problém sa dostať sanitka. Polícia naopak uviedla, že protestujúci pustili cez cestné komunikácie viacero vozidiel s právom prednostnej jazdy. „Všetky tie sanitky boli pustené.“
Polícia tiež vyvrátila dezinformáciu, ktorá kolovala medzi protestujúcimi, že malo dôjsť ku zastaveniu autobusov smerujúcich do Bratislavy, v ktorých mali byť občania snažiaci sa zapojiť do štrajku. „Žiadny pokyn z našej strany ani zo strany Prezídia PZ na nejaké takéto zastavovanie nešiel.“
Ďalší z novinárov, tentoraz z verejnoprávnej RTVS, skonštatoval, ako je vôbec možné že takáto blokáda ciest nastane v centre Bratislavy. „Pokojne sa zhromažďovať je ústavné právo v SR. To, že niekto neoznámi to verejné zhromaždenie, nie je dôvod na zakázanie,“ zopakoval šéf krajskej polície Viliam Adamec.
Redaktor TV Joj dodal, že má informácie, že policajti sú pripravení „odpratať protestujúcich z cesty“. Spýtal sa, ako bude polícia ďalej postupovať. Gen. Róbert Bozalka dodáva: „Pán redaktor, ja vám to skúsim nejako vysvetliť. Jednoducho, my tu situáciu sledujeme a v prípade, že by došlo k niečomu, my musíme skúmať to, či sme zákonne oprávnení na to. My nemôžeme prekročiť nejakú právomoc. Možno, že by si to ľudia na Slovensku želali, že dať tam ja neviem PPÚ-čkarov, ale my môžeme konať len to, čo nám zákon umožňuje.“
Redaktor TV Joj: „Ale tí ľudia sú tam asi nezákonne, keď blokujú tú cestu“. Bozalka odpovedá: „Nie sú. Takto, poviem to tak voľne. Platí tu nález Ústavného súdu, ktorý v podstate hovorí, že zhromažďovacie právo je svojím spôsobom absolútne a keď je vykonávané napríklad aj na cestnej komunikácii a nie je tam bránené prejazdu vozidiel s právom prednostnej jazdy, tak to právo na zhromaždenie je vyššie ako všetky tie veci vyplývajúce zo zákona o cestnej premávke.“
„Ešte raz hovorím. Máme určité zákonné limity. To nemôže fungovať tak, že si tu ľudia budú vypisovať na sociálnych sieťach, že to máme rozpustiť, rozprášiť s vodným delom a neviem s čím všetkým. Jednoducho aj na to použitie vodného dela musí byť zákonný dôvod,“ dodal Gen. Róbert Bozalka.
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…