Žiaci materských škôl, prvého stupňa základných škôl a končiaci ročník stredných škôl sa od pondelka 8. februára za sprísnených podmienok vrátia do lavíc. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO)
Zároveň ozrejmil, že navrhnutý COVID automat schválila vláda s malými zmenami tak, ako to navrhla pandemická komisia vlády.
Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) uviedol, že pri otváraní škôl postupovali aj na základe konzultácií s jednotlivými ministrami školstva či veľvyslancami ostatných krajín, ktoré školy buď otvorili, alebo ich budú v týchto týždňoch otvárať.„Zhodli sme sa na tom, že vzdelávanie mladých ľudí je naozaj dôležité a nemôže byť dlhodobo prerušené,“ priblížil. Ďalšie otázky k školstvu plánuje zodpovedať na tlačovej konferencii o 13:00.
Zákaz vychádzania naďalej platí. Ako na tlačovej konferencii uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí, Slovensko je v čiernej zóne COVID automatu a pravdepodobne bude ešte niekoľko ďalších týždňov. Zároveň upozornil, že vzhľadom na to, že sa sprísnili kritériá na čiernu zónu, bude náročnejšie prejsť do miernejšej, bordovej zóny.
„Sprísnili sme kritériá na čiernu zónu, ktorá je momentálne v COVID automate a týmito sprísnenými kritériami dovolíme, aby mohli deti začať chodiť do škôl,“ povedal minister zdravotníctva.
V čiernej a bordovej fáze COVID automatu treba počítať s pravidelným testovaním ľudí na ochorenie COVID-19. Povedal to na stredajšej tlačovej konferencii minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) s tým, že certifikát o testovaní môže byť najviac sedem dní starý.
Momentálne sa podľa Krajniaka testuje 50 percent krajiny s tým, že sa zužuje okruh ľudí, ktorí musia byť otestovaní.
Šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) bude zároveň každý utorok informovať o najnovších dátach, aby sa regióny mohli pripraviť na to, v akej fáze budú od ďalšieho pondelka.
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) uviedla, že podľa COVID automatu bude situácia na Slovensku predvídateľnejšia. Z dát sa bude dať predpokladať, kedy a ako sa dostane Slovensko do „lepších čísel“.
Právna úprava zákazu vychádzania a výnimiek bude od budúceho týždňa totožná s tou, ktorá platí v súčasnosti, priblížila Kolíková. Ak niekto teraz potrebuje na cestu do práce test na ochorenie COVID-19 s negatívnym výsledkom, bude ho potrebovať aj od pondelka (8. 2.). Zachované majú byť aj súčasné výnimky pre deti, zdravotne postihnuté osoby či starších ľudí.
Vláda by tiež mala v stredu rokovať o predĺžení núdzového stavu, ktorý v súčasnosti platí do 7. februára. Momentálne vládny kabinet na pracovnej úrovni rieši text uznesenia. Termín rokovania Kolíková povedať nedokázala.
Po novom bude karanténa pre infikovaných koronavírusom trvať 14 dní. Tento návrh pandemickej komisie bol schválený. Ako na tlačovej konferencii uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí, predĺženie karantény je potrebné vzhľadom na nové mutácie koronavírusu.
Minister zároveň doplnil, že všetci, ktorí sa vrátia zo zahraničia, budú musieť na ôsmy deň karantény podstúpiť RT-PCR test, ktorý bude následne diagnostikovaný.
Následne sa zistí, či nejde o nebezpečný typ mutácie koronavírusu. „Tento test bude uhrádzaný z verejného zdravotného poistenia,“ povedal minister.
Správe štátnych hmotných rezerv (SŠHR) sa podarilo zaobstarať ďalších 8,4 milióna antigénových testov. Na Slovensku by tak mal byť dostatočný počet testov. V stredu to na tlačovej konferencii oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Zároveň informoval, že štát plánuje nakúpiť do dvoch miliónov kusov menších, „dvojcentimetrových“ antigénových testov. Mali sa prednostne používať v školách, na trhu však ešte nie sú v dostatočnom počte.
Na uvoľňovanie opatrení sa bude čakať 13 dní od ich ohlásenia. Ako na tlačovej konferencii informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí, jedna zo zmien, ktorú vláda v rámci COVID automatu schválila, je jeho povinnosť zverejňovať aktuálnu epidemickú situáciu. Doteraz minister dáta predstavoval v piatok, čo je však relatívne neskoro, ak by mali nastať zmeny od pondelka. Po novom tak bude stretnutie s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva a zhromažďovanie dát prebiehať v pondelok a v utorok minister oznámi, aké sú celonárodné dáta. Na uvoľňovanie opatrení sa však bude čakať 13 dní. Keď v utorok minister oznámi uvoľnenie opatrení, nebude platiť od ďalšieho, ale až nasledujúceho pondelka.
„Bude nás zaujímať, ako budú vyzerať jednotlivé regióny. Tam môžu byť rozdiely v prístupe k zamestnancom. V lepších regiónoch bude povinné testovanie len pre zamestnancov služieb, v prípade, že nebudú poskytovať služby, budú iné kritériá,“ dodal Krajčí.
Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) môžu v školách, kde bude zlá epidemiologická situácia, vyučovanie prerušiť. Zároveň sa spustí aj školský semafor. Informoval o tom v stredu počas tlačovej konferencie minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) s tým, že od pondelka 8. februára sa otvoria materské školy a prvý stupeň základných škôl. Do škôl sa od tohto dátumu budú môcť vrátiť aj žiaci končiacich ročníkov stredných škôl.
Od 8.2. sa otvoria MŠ, prvý stupeň ZŠ a končiace ročníky SŠ
Od pondelka 8. februára sa otvoria materské školy (MŠ), špeciálne školy a prvý stupeň základných škôl (ZŠ). Do škôl sa od tohto dátumu budú môcť vrátiť aj žiaci končiacich ročníkov stredných škôl (SŠ). Otvorené budú tiež základné umelecké školy na individuálnu výčbu, stredné zdravotnícke školy a ich internáty. Informoval o tom v stredu počas tlačovej konferencie minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS). Testovanie mladších žiakov nebude povinné, avšak otestovaný musí byť jeden z ich rodičov a učitelia. Stredoškoláci sa pri návrate do školských lavíc budú rovnako musieť preukázať negatívnym testom, platí to aj pre personál SŠ.
Podľa Gröhlinga nebude podmienkou, aby k pretestovaniu rodičov došlo ešte pred pondelkovým otvorením škôl, lehota sa môže predĺžiť podľa možností samotných zriaďovateľov a škôl, minister o tom bude ešte hovoriť aj so samosprávnymi združeniami.
Situácia v regiónoch sa podľa ministra líši a v prípade rozhodnutia regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) a zhodnotenia nepriaznivej epidemiologickej situácie nemusí byť škola otvorená.
„To znamená, že keď od 8. februára spúšťame školskú prevádzku, spúšťame do platnosti aj školský semafor, ktorý fungoval od začiatku roka. To znamená, že ak niekde bude situácia vážna a niekde už aj je, tak RÚVZ môže v danom meste alebo okrese prerušiť vyučovanie, tak ako sa to stalo už v minulosti,“ vysvetlil minister.
Šéf rezortu takisto informoval, že školy si prostredníctvom okresných úradov už objednali 350.000 testov antigénových testov pre žiakov, rodičov a zamestnancov, ministerstvo bude preplácať päť eur na jedného testovaného.
„Ak sa rodič rozhodne, že sa nebude testovať, a dieťa nebude môcť nastúpiť do školy, ostáva v dištančnej forme, rodičom však nebude v tomto prípade preplácaná OČR,“ zdôraznil minister s tým, že nepredpokladá, že by takýchto prípadov bolo veľa vzhľadom na aktuálny „tlak na otvorenie škôl aj zo strany rodičov“.
Hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová povedala, že rozhodnutie pustiť deti do škôl vôbec nebolo jednoduché vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu. Poprosila rodičov, učiteľov a zriaďovateľov, aby k otvoreniu škôl pristupovali veľmi zodpovedne. Poznamenala, že si uvedomujú aj riziká. Minister školstva nevylučuje, že školy sa opäť zatvoria.
„Možno v priebehu dvoch, troch, štyroch týždňov nastane situácia, že budeme opäť školy zatvárať,“ povedal Gröhling.
Tomuto scenáru sa však podľa jeho slov budú snažiť vyhnúť.
Internáty sa zatiaľ otvárajú len v prípade stredných zdravotníckych škôl, keďže epidemiológovia vnímajú internáty ako veľké riziko. Na internátoch musia študenti bývať po jednom. Ak to nie je možné u všetkých, ktorí majú bývať na internáte, takíto študenti budú musieť dochádzať alebo ostať na dištančnom vzdelávaní.
V čiernej fáze sa nebudú otvárať posledné ročníky základných škôl, to podľa ministra predpokladá situácia v červenej fáze. Domnieva sa, že sa tak môže stať v marci.
Minister pripomenul, že testovať sa nemusia deti do desiatich rokov. Testovanie žiakov kloktaním sa podľa ministra nedá zatiaľ spustiť, pretože by ho najprv musela schváliť vláda. Ak to aj vláda odobrí, na začiatku sa bude týmto spôsobom testovať len v niektorých regiónoch.
V prípade, že budú školy, kde sa nebudú chcieť vrátiť viacerí učitelia, minister povedal, že pôjdu na túto školu a bude sa s nimi rozprávať.
„Verím, že k ničomu takému nedôjde,“ zdôraznil.
Minister opäť zopakoval, že jarné prázdniny neplánujú zrušiť. Chcú zaviesť „jarné školy“, teda dobrovoľné vzdelávanie pre žiakov počas prázdnin. V súvislosti s testovaním minister pripomenul, že testovanie piatakov bolo zrušené, deviatacké presunuli na jún. Ako dodal, ústna maturitná skúška sa bude konať v obmedzenej forme, externá časť, čiže test, bola zrušená. Ako pripustil, uvažuje sa aj o zrušení časti, v ktorej maturanti píšu sloh.
V súvislosti s očkovaním učiteľov povedal, že sa nachádzajú v siedmej fáze. Ako dodal, rezort školstva pripravuje informačnú kampaň, aby vysvetlili, prečo je dôležité sa očkovať. Učitelia by sa podľa Gröhlinga mohli v priebehu mesiaca až dvoch dostať na rad s očkovaním. Ako dodal, približne do týždňa by mali mať k dispozícii vyše 100.000 respirátorov pre učiteľov.
V dôsledku zákazu vychádzania a zatvorených škôl sa o 33 percent zvýšil počet detí do 18 rokov, u ktorých sa prejavujú depresívne syndrómy. Informovali o tom zástupcovia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR na stredajšej tlačovej konferencii o postupe pri otváraní škôl.
Riaditeľka odboru inkluzívneho vzdelávania Svetlana Síthová takisto informovala, že prišlo k štvornásobnému nárastu psychických ťažkostí detí do deviatich rokov. „Preto je aj také potrebné otvoriť prvý stupeň základných škôl,“ vysvetlila.
Ďalšie poznatky, ktoré zozbieral rezort od odborníkov na duševné zdravie, hovoria o tom, že prišlo k zvýšenému výskytu samovražedných sklonov u detí do 14 rokov, 30-násobne sa zvýšilo domáce násilie a polovica detí, ktoré sa učia dištančne, má s touto formou vzdelávania problém.
„Všetky tieto ťažkosti spôsobujú, že sa zhoršuje u detí ich školská výkonnosť,“ upozornila Síthová.
„Zhoršujú sa pozornosť, kognitívne schopnosti, pamäť a logické myslenie,“ dodala. Výsledkom je, že aj deti, ktoré sa učili bez problémov, začínajú mať problém.
„To, samozrejme, ovplyvňuje nielen deti, ale aj učiteľov a zasahuje to aj do života v rodinách,“ upozornila na dôsledky zhoršujúcej sa situácie a argumenty, prečo je dôležité začať s otváraním škôl.
zdroj: hlavné správy
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar“
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…