Slovenské cestovné pasy majú od 17. septembra nový dizajn. Slovenský folklór bez fejku však upozorňuje na to, že grafiku použilo ministerstvo vnútra z fotobanky. Vytvorila ju poľská grafička, informuje portál ta3
Facebooková stránka Slovenský folklór bez fejku, ktorá upozorňuje na chyby pri používaní folklórnych znakov, si všimla mnohé nedostatky aj v nových dizajnoch slovenských pasov. V minulosti skritizovali ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú.
„Príde mi hanba svetová, že na takúto grafiku, ktorá má ozaj predstavovať kus našej identity, sa nenašlo nič lepšie ako grafika z fotobanky, ktorú tlačia kolotočári na tričká a je všetko len nie jedinečná. Prísamvačku, keby sme nemali eurá, bolo by to aj na bankovkách!“ uviedol admin stránky na Facebooku.
Podľa ich informácií je autorkou grafiky v pasoch poľská grafička Agnieszka Murphyová, keďže ornamenty v pase sa zhodovali s tými vo fotobanke. Poľka tvorí autorské, zoštylizované kompozície ornamentov a uvádza, že sa pôvodnou ornamentikou len inšpiruje.
Navyše poradie ornamentov, ktoré je v novom pase, na domčekoch v Čičmanoch nenájdeme.
Stránka upozornila tiež na stranu v pase, kde ministerstvo umiestnilo tradičné čičmanské vzory nad hrad Devín. „Máme tam Devín, navyše pohľad na rakúsku stranu, a k tomu čičmanské “baranie roški”, ktoré okolo Bratislavy ani nešli. To je horšie ako tehotenské chute, kyslé uhorky so šľahačkou,“napísali v statuse.
Ku grafike pasov sa kriticky vyjadrovali aj ľudia v komentároch pod príspevkom.„Neskutočná hanba, slovenská a žiadna iná,“ napísala Lucia. „Idú sa tam v tej Národnej rade búchať do pŕs, akí sú oni vlastenci. A koniec koncov sa ukáže, že nepoznajú ani národné folklórne znaky,“ myslí si Miroslav.
Ďalší fanúšik profilu si tiež všimol, že do pasu dali fotografiu domu z Vlkolínca. Tomu však chýba pôvodná strecha a je oblepený asfaltovou lepenkou.
Na predsádke pasu je vyobrazený Kriváň a hrad Devín nad sútokom riek Dunaj a Morava. Tieto dominanty dopĺňa prvý verš básne Pavla Bellu Horala „Aká si mi krásna“, ktorú zhudobnil Eugen Suchoň. „Súčasťou grafického dizajnu je štátny znak v národných farbách, národné symboly a ľudové motívy,“ stojí v stanovisku ministerstva vnútra.
Na dvojstranách pasu sú vyobrazené všetky krajské mestá a osem slovenských kultúrnych pamiatok zo zoznamu UNESCO.
Ministerstvo uviedlo, že na projekte nových cestovných dokladov sa spoločne zo strany rezortu vnútra a dodávateľa podieľalo takmer 40 ľudí.
Nový pas podľa generálneho riaditeľa sekcie informatiky, telekomunikácií a bezpečnosti MV SR Martina Hrachalu pripravovali najmä interní zamestnanci rezortu. „Nasadenie bolo obrovské, stihli sme to v rekordnom čase – za pár mesiacov, keďže situácia s pasmi bola kritická. Len dodám, že štandardné uvedenie nových pasov do života trvá aj dva roky,“ doplnil štátny tajomník MV SR Patrik Krauspe.
Nové slovenské cestovné doklady sú od francúzskeho dodávateľa – spoločnosti Thales DIS France SAS.
/ skspravy.sk /
Vláda nesplní limit verejných výdavkov, vypočítaný podľa nových európskych pravidiel, v tomto ani nasledujúcich rokoch.…
Pellegrini hovoril aj o spolupatričnosti ako jednom z odkazov udalostí z novembra 1989. V tejto…
Štátny sviatok 17. november - Deň boja za slobodu a demokraciu So zásadným stanoviskom k…
Za posledných päť rokov zaujali geopolitické úvahy bezprecedentné miesto v programe Európskej únie. Jeho zahraničná…
Európski lídri by nemali predpokladať, že Trumpove colné hrozby sú „len bluf“, hovorí jeden z…
Zelenskyj umožnil rokovania s Ruskou federáciou pod podmienkou, že Ukrajina bude silná Vladimir Zelenskyj pripustil možnosť…