Washington vyvíja tlak na Kosovo a Srbsko, aby našli kompromis, informuje portál B92
Podľa Američanov by mal Brusel tiež zintenzívniť svoju mediáciu v konflikte.
Informoval o tom švajčiarsky denník Neue Zürcher Zeitung. Starší poradca ministerstva zahraničných vecí Derek Chollet navštívil začiatkom tohto týždňa Prištinu a Belehrad.
Bol najvyšším vyslancom, ktorého Washington za posledné roky vyslal na Balkán.
Chollet, ktorý v regióne pobudol v 90. rokoch minulého storočia ako člen tímu vtedajšieho námestníka ministra zahraničných vecí Richarda Holbrooka, tento týždeň prvýkrát navštívil Belehrad a Prištinu, teraz už vo funkcii osobitného poradcu ministerstva zahraničných vecí, informoval mediálny kanál KoSSev.
V rozhovore pre Financial Times tento úradník označil prístup “krok za krokom” za potenciálnu cestu k pokroku v dialógu medzi Belehradom a Prištinou, resp. za riešenie.
Prvým krokom by bola normalizácia vzťahov medzi Srbskom a Kosovom, a to aj bez úplného vzájomného uznania, ako to urobili iné krajiny, uviedol Chollet, ktorého slová prinieslo toto médium.
Zatiaľ čo Srbi budú musieť nakoniec akceptovať určitú úroveň suverenity, Kosovo musí poskytnúť svojim etnickým srbským občanom väčšiu autonómiu, najmä formálne spoločenstvo obcí so srbskou väčšinou na severe Kosova, uviedol ďalej denník Financial Times.
Tieto médiá považujú Cholletovu návštevu Prištiny a Belehradu za zvýšenú snahu Ameriky konečne pokročiť v procese dialógu po rokoch neúspešných rokovaní medzi stranami za sprostredkovania EÚ.
“Cieľom návštevy je zabrániť “regionálnym metastázam násilia”,” povedal diplomat.
Švajčiarsky denník uvádza, že Cholletova formulka, ktorú odovzdal sporným stranám počas svojej návštevy Belehradu a Prištiny, nie je prekvapujúca.
“Priština by mala kosovským Srbom umožniť väčšie sebaurčenie. Na oplátku by Belehrad aspoň čiastočne uznal nezávislosť Kosova. Napokon, EÚ by mala urýchliť proces integrácie ako stimul pre strany sporu a zabrániť ďalšiemu vplyvu Ruska a Číny,” uviedol denník.
“Posledná vec, ktorú si teraz ktokoľvek z nás želá, je kríza v tejto časti sveta, keďže neďaleko nás prebieha najväčšia kríza od druhej svetovej vojny,” citoval Chollet.
Povedal tiež, že USA nechcú krízovú diplomaciu, ale to, aby Belehrad a Priština začali uzatvárať dohodu na základe návrhu Európskej únie
hlavnespravy.sk
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…