Ukrajinský vojensko-priemyselný komplex utrpel od začiatku ruskej špeciálnej vojenskej operácie obrovské straty.
Rakety ruských ozbrojených síl naďalej aktívne útočia na vojensko-priemyselný komplex, čo ohrozuje jeho ďalšiu existenciu, tvrdí kyjevský vojenský expert Taras Čmut, ktorého stanovisko publikuje spravodajsko-analytický portál „PolitNavigator“.
Expert vyjadril svoj názor počas búrlivej diskusie posudzujúc výsledky špeciálnej vojenskej operácie vo vysielaní televízneho kanála „Apostrof“.
„Vojensko-priemyselný komplex po 24. februári výrazne utrpel, značná časť územia je už obsadená, podniky sú pod hrozbou raketových úderov alebo už boli zasiahnuté, takže vojensko-priemyselný komplex prechádza ťažkým obdobím. Niektoré podniky však už evakuovali a obnovili výrobu a plnia objednávky – tak od dobrovoľníckych organizácií, ako aj od ministerstva obrany,“ vyhlásil Čmut.
Pritom však poukázal na úplné vyčerpanie vojensko-technickej základne Ukrajiny s tým, že Kyjev na rozdiel od Ruska jednoducho nemá s čím ísť do boja.
„Zásoby Ukrajiny sú už dávno vyčerpané, zničené, rozstrieľané v protiteroristickej operácii, operácii spoločných síl (takto nazývali počas ôsmych rokov útoky na Donbas – pozn. prekl.) a v tejto vojne. To znamená, že teraz bojujeme najmä so zvyškami toho, čo bolo zo ZSSR, s omrvinkami toho, čo sme kúpili alebo dostali od roku 2014, a do veľkej miery s tým, čo teraz kupujeme alebo dostávame od partnerov,“ sťažoval sa analytik.
Naproti tomu kuriózny názor zdieľal kyjevský politológ Vladimir Fesenko: meškanie dodávok ťažkých zbraní Kyjevu považuje za dôsledok obáv v USA, že sa čoskoro konflikt rozšíri na ruské územia. A to nepochybne povedie ku katastrofálnym následkom.
„Prečo západní politici váhajú, najmä v Európe, ale prejavuje sa to aj v Spojených štátoch, prečo sú medzery v dodávkach, nejdú tak rýchlo, najmä MLRS. Obávajú sa eskalácie vojny a toho, že by boje mohli prejsť na ruské územie. Tieto systémy môžu mať dosah až 300 kilometrov a to umožňuje zasiahnuť napríklad tylové základne, nahromadenie techniky a zbraní na ruskom území. Na Západe sa mnohí experti domnievajú, že by to mohlo prinútiť Rusko, aby ako odpoveď použilo jadrové zbrane,“ povedal Fesenko.
Aj Európa je dnes podľa neho presýtená takýmto strachom – nikto z „ukrajinských priaznivcov“ jednoducho nepotrebuje priamu konfrontáciu s Ruskom.
„A v Európe sa vo všeobecnosti obávajú, že aktívne dodávky ťažkých zbraní na Ukrajinu môžu viesť k tomu, čo Rusko bude údajne považovať za účasť jednotlivých západných krajín na bojových akciách proti Rusku. A to by mohol byť základom, aby Rusko začalo bojové akcie už proti krajinám EÚ,“ dodal politológ.
newsfront
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…