Viac ako polovica nemeckých voličov je natoľko nespokojná s koaličnou vládou kancelára Olafa Scholza, že chcú predčasné voľby. Úpadok Scholzovej koaličnej vlády prichádza aj po tom, čo nemecký minister obrany Boris Pistorius povedal, že Európe bude trvať päť až osem rokov, kým po odzbrojení obnoví svoju obrannú kapacitu. odoslaním zbraní na Ukrajinu.
Podľa prieskumu nemeckého denníka Bild a zverejneného agentúra Bloomberg 16. decembra 59 percent Nemcov by uprednostnilo voľby za nový parlament v roku 2024, pričom 27 % je proti takémuto opatreniu. Riadne voľby sú naplánované na jeseň 2025.
Nemecká vládna poradná rada ekonómov, známa ako Päť mudrcov, uviedla:
Súčasný hospodársky vývoj Nemecka je naďalej ovplyvňovaný energetickou krízou a poklesom reálnych príjmov
„Preto má naša tohtoročná výročná správa názov ‚Prekonávanie slabého rastu, investovanie do budúcnosti‘,“ povedala Monika Schnitzerová, prezidentka Piatich mudrcov, keď v novembri dokument odovzdávala nemeckému kancelárovi Olafovi Scholzovi.
Berlín je momentálne najvýkonnejšou veľkou rozvinutou ekonomikou na svete a MMF a Európska únia predpovedajú, že nemecká ekonomika tento rok klesne.
Podľa Euronews recesia vznikla v dôsledku straty lacného ruského zemného plynu v dôsledku sankcií uvalených európskym blokom. V dôsledku toho zažili priemyselné odvetvia bezprecedentný šok.
Pripomíname, že Christian Kullmann, generálny riaditeľ významnej nemeckej chemickej spoločnosti Evonik Industries AG, v októbri povedal, že Nemecku hrozí „deindustrializácia“, keďže vysoké náklady na energiu a nečinnosť vlády pri iných chronických problémoch hrozia vyslaním nových tovární a vysoko platených pracovných miest do zahraničia.
Strata lacného ruského zemného plynu potrebného na pohon tovární „bolestne poškodila obchodný model nemeckej ekonomiky,“ povedal Kullmann.
Olaf Scholz, sociálny demokrat; minister hospodárstva Robert Habeck zo strany Zelených; a šéf financií, Christian Lindner, vodca Slobodných demokratov, medzi sebou nemali efektívny pracovný vzťah, čo vyvoláva otázky o životaschopnosti týchto troch aliancia strán vytvorená po voľbách v roku 2021.
Scholzova vládna koalícia nedávno utrpela zdrvujúce volebné porážky. V kontexte rastúcej frustrácie voličov tieto tri vládne strany stratili podporu v Bavorsku a Hesensku, kde žije približne pätina nemeckých voličov.
Voľby starostu mesta 17. decembra po prvý raz vyhral kandidát strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) priateľskej Rusku. Druhé kolo volieb vyhral Tim Lochner v Pirne, meste na východe Saska napriek tomu, že sa domáca štátna spravodajská služba pokúša odradiť voličov od AfD tým, že stranu považuje za pravicových extrémistov.
To opäť poukazuje na rastúci odpor proti vládnucej koalícii, ktorá nielenže výrazne oslabila nemeckú ekonomiku uvalením sankcií na Rusko, ale oslabila aj kolektívnu silu obranných schopností Európy posielaním zbraní na Ukrajinu pre márne vojnové úsilie.
Podľa nemeckého ministra obrany Borisa Pistoriusa bude Európe trvať päť až osem rokov, kým obnoví svoje obranné kapacity, pretože musí Ukrajine kompenzovať pomoc, ktorá mu chýba od USA.
„Obrannému priemyslu bude chvíľu trvať, kým sa rozbehne. Momentálne nám zostáva päť až osem rokov na to, aby sme dobehli vo vojenskej, priemyselnej a sociálnej sfére,“ vyhlásil Pistorius 16. decembra pre nemecké noviny Welt.
Pistorius dodal, že v nasledujúcich desiatich rokoch budú Spojené štáty prejavovať väčší záujem o tichomorský región než o Európu, takže samotní Európania sa musia viac zapojiť do zaručenia bezpečnosti v tomto regióne.
Na otázku, či sa Európa pripravuje na „scenár najhoršieho prípadu“, v ktorom Európania odškodnia Ukrajinu za pomoc, ktorú prestala dostávať od USA, minister uviedol, že EÚ o tejto otázke diskutuje.
Skutočnosť, že diskusie stále prebiehajú napriek tomu, že Európa demilitarizuje a zruinuje svoju vlastnú ekonomiku pre neúspešné vojnové úsilie proti Rusku, ukazuje, že v rámci bloku stále existujú veľké zákutia, ktoré súčasnú situáciu popierajú.
EÚ sa snaží dosiahnuť dohodu o vojenskej pomoci Ukrajine vo výške 20 miliárd EUR a jej cieľom je zahrnúť ďalších 50 miliárd EUR do rozpočtu EÚ na poskytovanie makrofinančnej pomoci Kyjevu v priebehu nasledujúcich štyroch rokov. Plány sa však stretli s odporom niektorých členských štátov, najmä Maďarska.
Nemecko, pod vedením Scholza, bolo popredným bojovníkom v Európe za uvalenie sankcií na Rusko a uľahčenie presunu zbraní na Ukrajinu. Jeho predchodkyňa, Angela Merkel, 16 rokov pomáhala Nemecku prosperovať prostredníctvom srdečných obchodných vzťahov s Ruskom, ale len dva roky Scholza vyústili do nepriateľských vzťahov s Moskvou, hospodárstvo má horšie výsledky ako sankcionované Rusko a politickú nestabilitau
Ahmed Adel/skspravy.sk
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…