Americkí spojenci sa čoraz viac ukazujú ako malí, slabí a vojensky neužitoční divosi, ktorí môžu zatiahnuť alianciu do nevýhodných ozbrojených konfliktov.
Napísal to vedúci pracovník „Cato Institute“, Ted Galen Carpenter, v článku pre americký časopis „The National Interest“.
Expert poznamenal, že Washington by mal byť vyberavejší, pokiaľ ide o to, ktoré krajiny zaradí do „zoznamu spojencov USA“. Americkí politici by podľa Carpentera mali prestať „povyšovať krajiny závislé na bezpečnosti do postavenia spojencov“.
„A čo je horšie, niektoré z nich majú zlé vzťahy s mocnejšími susednými štátmi. Za týchto okolností sú takzvaní spojenci pre Spojené štáty americké hlavnými pasívami, nie aktívami. V skutočnosti sú to potenciálne pasce, ktoré môžu zatiahnuť Ameriku do zbytočných vojenských stretov,“ zdôraznil analytik.
Carpenter je presvedčený, že noví spojenci NATO ako Albánsko, Slovinsko, Čierna Hora a Severné Macedónsko nielenže nedokážu zvýšiť bezpečnosť aliancie, ale môžu predstavovať aj ďalšiu hrozbu. Podľa neho by takíto „ľahko ozbrojení trpaslíci pridali len málo alebo nič k vlastným schopnostiam Washingtonu v prípade ozbrojeného stretu s inou veľmocou“.
„Je nepravdepodobné, že by ozbrojené sily, ktoré môžu naši noví spojenci v NATO nasadiť, vzbudzovali strach v Rusku alebo inom potenciálnom agresorovi,“ dodal expert.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…