Rusko má na Blízkom východe silné postavenie, pričom vedie dialóg s oboma stranami palestínsko-izraelského konfliktu. Preto v procese mierového urovnania koná opatrne, ako pomocou skalpelu, píše časopis „National Interest“. Ak uspeje, môže svoj vplyv v regióne ešte zvýšiť.
„Konflikt v pásme Gazy naberá na obrátkach a Kremeľ balansuje na lane, aby udržal a rozšíril svoju komplexnú sieť záujmov na Blízkom východe,“ píše „National Interest“.
Izrael a Hamas navzájom na seba útočia, a ako hovoria odborníci, situácia je tentoraz najvážnejšia od roku 2014. Izrael bol súčasne zaplavený vlnou vnútorných protestov a pogromov, ktoré vyvolali Palestínčania.
Znepokojenie nad situáciou prichádza z rôznych strán svetového spoločenstva, no len málokto dokáže ponúknuť konkrétne politické riešenia. Bidenova vláda je viazaná desaťročia trvajúcimi bezpečnostnými dohodami s Izraelom, v USA však existuje skupina demokratov, ktorí sa vyslovujú za podporu Palestíne. Zatiaľ teda Washington iba žiada ukončenie násilia.
Turecký prezident sa zasa snaží javiť ako skutočný vodca islamského sveta a vyzýva svetové spoločenstvo, aby Izraelu dalo lekciu. Preto diskutoval s Putinom o myšlienke vytvorenia „medzinárodnej sily na ochranu Palestínčanov“.
No Kremeľ vystupuje veľmi distingvovane, píše autor článku. Putinova administratíva sa veľmi usilovala o vybudovanie funkčného regionálneho partnerstva s Izraelom. To bolo spôsobené skutočnosťou, že Izrael sa veľmi zdráha podporiť akékoľvek iniciatívy, ktoré by mohli ohroziť jeho bezpečnosť a Rusko to pri operácii v Sýrii potrebovalo. Rusko zároveň na rozdiel od iných krajín nepovažuje Hamas za teroristickú organizáciu a v minulosti už privítalo jej delegácie.
„Vzhľadom na svoju autoritu v regióne a dôveru, ktorú do neho obe bojujúce strany vkladajú, sa Moskva domnieva, že má jedinečné postavenie, v ktorom môže ovplyvňovať proces zmierenia medzi Izraelom a Palestínou,“ píše sa v článku. „A ruskí odborníci poukazujú na to, že z toho môžu mať úžitok iba vtedy, ak budú postupovať správne.“
Kremeľ však nemá ani vôľu, ani prostriedky na to, aby sa ujal vedenia v mierovom urovnaní súčasného konfliktu, poznamenáva autor. Zároveň sa Moskva snaží zvýšiť svoj vplyv v rámci skupiny, ktorá sa zaoberá vyriešením konfliktu. Minister Lavrov tak zvolal mimoriadne zasadnutie „Blízkovýchodného kvarteta“, ktoré pozostáva z OSN, USA, EÚ a Ruska.
Rusko navyše navrhlo rozšíriť formát kvarteta a prizvať Egypt, Jordánsko, Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Izrael a Palestínu, ako aj Saudskú Arábiu. Tá v roku 2002 vypracovala plán na nastolenie mieru v arabskom regióne. Turecko do tejto skupiny nepatrí, pretože sa zjavne príliš horlivo snaží nanútiť mier Izraelu.
„Moskva pristupuje k zložitému procesu zmierenia medzi Izraelom a Palestínou pomocou skalpelu,“ píše autor článku. Pričom aj palestínsky veľvyslanec v Moskve vyjadril presvedčenie, že Rusko môže čestne oznámiť záujmy Palestínčanov Izraelu: „Rusko chráni naše záujmy. A ako povedal môj kolega, veľvyslanec Jordánska, Rusko má s Izraelom silné vzťahy, Rusko na neho môže mať vplyv.“
Článok poznamenáva, že to tak nemusí byť, ale takéto vyhlásenia možno považovať za dobré znamenie pre úsilie medzinárodného spoločenstva. Palestínčania si skôr sadnú za rokovací stôl a prijmú výsledky, ak budú vidieť, že sú tam zastúpené ich záujmy, uzatvára „National Interest“.
Zdroj INOTV/ news-front
Podľa údajov ruskej armády prišli ukrajinské ozbrojené sily počas uplynulých 24 hodín o viac ako…
Zatímco si ruské jednotky na Donbase připisují jeden úspěch za druhým, stále vyčerpanější ukrajinské síly…
Denník The Telegraph minulý týždeň informoval, že Spojené kráľovstvo a Francúzsko sa snažia získať povolenie…
Predseda SNS komentoval aj blokovanie reformy STVR stranou Hlas aj možnosť zmeny volebného systému. Podpredseda…
Excesy, k akému došlo naposledy v Košiciach, sú dosledkom desaťtročí marazmu na Slovensku. Krajnosťami toho…
Ideologické rozhodnutie Merkelovej vlády by podľa neho mali nemeckí politici prehodnotiť. Ukončenie prevádzky nemeckých jadrových…