Ak neustále bojuješ s nedostatkami, môže sa stať, že ani neobjavíš svoje prednosti.
Každý človek má v tej alebo inej miere sklony ku hrabaniu sa v samom sebe so sprievodným želaním v sebe niečo napraviť. Všetko by to bolo dobré, no bohužiaľ, prebytočné zacyklenie sa v odstraňovaní svojich nedostatkov zrodí možnosť natrafenia na bezodnú jamu, ktorú jednoducho nie je možné zakopať.
Pre analógiu si predstavte žirafu, ktorá by zhodnotila svoju neschopnosť lietať za nedostatok a celý život by sa snažila napraviť, podľa jej názoru, vzniknutú nespravodlivosť. Úžitku by z toho bolo, samozrejme, nie veľa – veď namiesto toho, aby žila normálnym životom, žirafa by sa snažila urobiť nemožné a neustále by sa rozhorčovala svojou neschopnosťou napraviť situáciu.
S ľuďmi sa deje úplne to isté. Môžeme sa natoľko zacykliť vo svojich nedostatkoch, že celý náš život môže uplynúť na napravenie toho, čo sa napraviť nedá. A, prirodzene, čím viac sa človek pokúša urobiť niečo nemožné, tým viac sa bude potýkať s nejakými problémami alebo vnútornými konfliktami, sprevádzanými neustálym úpadkom viery vo vlastné sily.
A ľubovoľné prednosti, na pozadí neschopnosti zmeniť nemenné, postupne začínajú byť plytkými. Ako následok sa rozvíja tvrdé presvedčenie v tom, že človek je úplný, typický outsider.
Hoci, vo svojej podstate, to môže byť veľmi vzdialené skutočnosti. Jednoducho sa tvorivá energia hýbe úplne nesprávnym smerom. A preto, pre osobný duševný pokoj a rozvoj, je lepšie pracovať nad niečím, čo má nejaké náznaky na úspech. Inak povedané, pracovať na svojich prednostiach.
Veď sústredenie sa na svoje prednosti má schopnosť kompenzovať ľubovoľné nedostatky.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…