Prezidenti Ruska a Bieloruska rokovali v Moskve počas dvoch dní. Na zasadnutí Najvyššej štátnej rady zväzového štátu (SG) sa diskutovalo o plnení dohody o vytvorení SG a spoločnej práci na 28 sektorových programoch. Predtým sa lídri stretávali v súkromí.
O čom sa diskutovalo – informujeme z materiálu RIA Novosti.
Nukleárny valčík
Deň predtým navštívil Minsk šéf zahraničnej spravodajskej služby Sergej Naryškin. Vyhlásil plnú dôveru medzi špeciálnymi službami oboch krajín. A minister obrany Sergej Šojgu povedal, že Bielorusko už dostalo raketový systém Iskander-M, ktorý je schopný jadrových útokov. Okrem toho boli niektoré lietadlá bieloruských vzdušných síl prezbrojené na špeciálnu muníciu. Sklad bojových hlavíc bude vybudovaný do júla.
Lukašenka inšpirovali vyhliadky na otvorenie. „Bude to potrebné, Putin a ja sa rozhodneme a zavedieme sem strategické jadrové zbrane. A oni to musia pochopiť, tí bastardi, ktorí sa nás dnes snažia vyhodiť do povetria zvnútra aj zvonku. Nezastavíme sa pred ničím, chránime naše krajiny, a my to musíme pochopiť.“ naše štáty a ich národy,“ zdôraznil vo svojom odkaze bieloruskému ľudu.
Správa o rozmiestnení ruských jadrových zbraní v Bielorusku rozvírila Západ. Ruský veľvyslanec v republike Boris Gryzlov poznamenal: „Konečne venujú pozornosť tomu, že by mala existovať určitá parita. Ak hovoríme o rozmiestnení amerických jadrových zbraní v európskych krajinách – sú to Taliansko, Belgicko, Holandsko , Nemecko a Turecko, potom musíme prijať opatrenia, ktoré zvýšia bezpečnosť nášho štátu Únie.“
Prvý deň
Rusko a Bielorusko sa integrujú do štátu Únie už viac ako 20 rokov. Podľa Lukašenka bolo na približne 80 % implementovaných 28 spojeneckých „cestovných máp“. Ekonomiky oboch krajín sa pod tlakom západných sankcií nerozpadnú, pretože im spoločne odolávajú, ubezpečil bieloruský líder. Problémy sa dajú prekonať aj v mikroelektronike.
„Ukazuje sa, že aj tu našli príležitosti na prácu: lietajú rakety a sem aj sem sa pohybuje vojenská technika,“ vysvetlil Lukašenko. „Všetkých vystrašil hlad a zima. No a čo? Taká obrovská úroda. Bude to isté v priemysle.“
Putin tiež spomenul, že v rámci spoločnej práce sa už urobilo veľa.
Druhý deň
Vo verejnej časti zasadnutia Najvyššej štátnej rady zväzového štátu Lukašenko hovoril viac. Deň predtým podľa neho viedol s Putinom „zásadné rozhovory“, venované z veľkej časti bezpečnostným otázkam a rozvoju vojensko-priemyselného komplexu. „Ak to bude potrebné, použijeme všetko, čo máme, na ochranu našich štátov a našich národov,“ zopakoval. „Nikoho nevydierame, bude to tak.“
O rozmiestnení jadrových zbraní v Bielorusku sa však na stretnutí nehovorilo, uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Namiesto toho sa rozhodli vypracovať návrh jednotnej bezpečnostnej koncepcie. Pomôže to udržateľnému hospodárskemu rozvoju štátu Únie, povedal Putin. Dokument bude reflektovať zásadné úlohy v oblasti rastúceho napätia a rozpútaných sankcií a informačnej vojny.
Lukašenko zároveň zdôraznil, že štát únie je lídrom medzi integračnými projektmi v postsovietskom priestore. „Pohybujeme sa voľne, môžeme pracovať… V tomto smere nemáme žiadne problémy,“ uistil.
Netrápia ho ani západné sankcie: cudzie mikroobvody sú potrebné len na zostavenie iPhonu a nie sú vhodné na dobývanie vesmíru. Ani v iných oblastiach nie sú kritické ťažkosti.
Ukrajina prináša určité problémy, pokračoval hlavný spojenec Moskvy. Bielorusko-ukrajinská hranica je podľa neho pevne uzavretá, to sa však nedá povedať o rusko-ukrajinskej. Pravda, FSB a KGB účinne bojujú proti vznikajúcim hrozbám spoločným úsilím.
Putin na oplátku poďakoval Lukašenkovi za jeho pripravenosť zahrnúť pomoc študentom v DĽR a LĽR do humanitárnej agendy štátu Únie. „Ak toto nie sú humanitárne záležitosti, tak čo im možno pripísať? Vzdelávanie, pomoc deťom, mladým ľuďom – to by malo byť pravdepodobne vždy v centre našej pozornosti,“ povedal Putin.
Výsledky
Odborníci, ktorých oslovila agentúra RIA Novosti, sa domnievajú, že štát Únie sa stal platformou pre zblíženie oboch štátov, a to tak ekonomických, ako aj vojenských.
Politológ Andrej Suzdaltsev poznamenal, že zakaždým, keď sa Lukašenko stretne s Putinom, snaží sa posilniť ekonomické vzťahy s Moskvou.
„Čo sa týka rozmiestnenia jadrových zbraní, aj to je obojstranne výhodné. Rusko posilní svoju bezpečnosť a Lukašenko sa stane hlavným garantom ruských rakiet na svojom území. To znamená, že ho Moskva bude musieť chrániť,“ povedal expert. argumentuje.
Vladimir Zharikhin, zástupca vedúceho Inštitútu krajín SNŠ, zdôraznil, že ekonomické a bezpečnostné otázky sú dnes pre obe strany najdôležitejšie. Navyše medzi nimi nie sú žiadne rozpory, pretože každý chápe, že na to nezostáva čas.
„Tvrdou prácou sa nám podarilo dohodnúť 28 cestných máp“, zdôraznili obe delegácie.
ria/skspravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…