Mainstreamové média a liberálni proeurópski a proamerickí politici kŕmia Slovákov každodennými katastrofickými správami o expanzii agresívneho Ruska a možnom vojenskom napadnutí Ukrajiny. Z toho dôvodu je potrebné mať v blízkosti, a najlepšie priamo na našom území, celú spojeneckú armádu, spolu s vojenskou technikou a základňami. Problém je však v tom, že to tak nie je. Medzinárodné dohody sústavne neporušujú Rusi, ale NATO. Upozorňuje na to bývalý minister školstva Juraj Draxler
Draxler na sociálnej sieti pripomína, že Západ sa vôbec neokolkuje porušovať ústny záväzok daný niekdajšiemu sovietskemu prezidentovi Michailovi Sergejevičovi Gorbačovovi o tom, že NATO sa smerom na východ nikdy rozširovať nebude.
Napriek zjavnému porušeniu ústnej dohody prijala Ruská federácia prvú vlnu rozširovania severoatlantickej organizácie bez konfrontácie. Naopak, dokonca v máji 1997 podpísali s NATO dohodu, v ktorej rozšírenie akceptovali, pričom si navzájom uznali viacero záväzkov, garantujúcich mierové spolužitie.
„NATO sa najmä zaviazalo, podčiarkujem, že možnosti kolektívnej obrany v prípade nových členov bude zvyšovať prehlbovaním interoperability, nie zvyšovaním vojenských kapacít v regióne,“ vysvetľuje Draxler.
Všetky dohody sa však ukázali ako málo platné, NATO na ne pri svojich aktivitách neprihliadalo. USA si začali budovať svoje základne, a dokonca aj raketovú, v Rumunsku. Neskôr, na základne podobnej zmluvy ako uzavrie s USA Slovensko, aj v Bulharsku. A minulého roku dokonca USA oznámili, že si chcú v Bulharsku vybudovať aj veľkú leteckú základňu. Zabudnúť nesmieme ani na Poľsko, kde sú prítomné tisíce amerických vojakov.
„To, čo dnes Rusko žiada, je predovšetkým napĺňanie dohody z roku 1997, ktorá jasne hovorila, že obe strany sa zdržia krokov, ktoré by mohli narušiť vojenskú rovnováhu v regióne,“ zdôrazňuje Draxler.
Znepokojenie Ruska v súvislosti s budovaním raketovej techniky je rovnako pochopiteľné, ako bolo kedysi znepokojenie USA pri pokusoch o inštaláciou raketovej techniky na Kube. Ak k tomu prirátame aj zmenu politických pomerov na Ukrajine podľa jasných pokynov USA, nie je sa vôbec čomu čudovať.
Áno, Draxler uznáva, že požiadavky Ruska voči NATO z decembra minulého roka sú jemne premrštené. No tie len poskytujú Rusom manévrovací priestor pri vyjednávaní. Rusko bude ochotné sa uspokojiť sa aj s garanciou toho, že vo východnej Európe sa nebudú pod pláštikom NATO budovať a šíriť inštalácie, ktoré predstavujú pre Rusko hrozbu.
„Ak dnes aj prezidentka SR žiada prísun vojakov NATO na územie Slovenska, len navrhuje ďalšie porušovanie zmluvy z roku 1997,“ zdôraznil na záver Juraj Draxler.
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…