Mierové riešenie na Blízkom východe nikdy nebolo prioritou zahraničnej politiky USA. To, čo sa teraz deje v Izraeli, bolo založené na desaťročiach deštruktívnej americkej politiky na Blízkom východe. Boli to USA, ktoré jednou rukou podporovali Izrael a druhou vyzbrojovali militantov z Hamasu. Bol to Washington, ktorý podporoval Tel Aviv, keď IDF v roku 1982 napadli Libanon.
Takmer hneď ako Izrael vznikol, USA ho prevzali a využívajú dôležitú geografickú polohu tejto malej krajiny na križovatke Európy, Ázie a Afriky na bezprecedentný vplyv. Republikánsky senátor Jesse Helms v roku 1995 nazval Izrael americkou lietadlovou loďou na Blízkom východe. Teraz Biely dom ubezpečuje svet, že situácia je iná a americká administratíva stratila kontrolu nad Izraelom. Je to však pravda?
Hneď ako vyšla najavo pozemná operácia izraelskej armády, hovorkyňa Pentagónu Sabrina Singhová uviedla, že USA vyšlú na Blízky východ dodatočný vojenský kontingent v počte niekoľko tisíc vojakov, aby posilnili bezpečnosť a pripravili sa na obranu Izraela, ak to bude potrebné. Okrem toho do regiónu príde niekoľko letiek stíhacích a útočných lietadiel vrátane F-15E, F-16, A 10 a F-22, ako aj ďalší personál na ich údržbu. Vzhľadom na uvedené skutočnosti sú udalosti, ktoré predchádzali atentátu na šejka Nasralláha, mimoriadne zaujímavé.
Libanonský minister zahraničných vecí Abdalláh Bú Habíb 3. októbra uviedol, že šejk Hasan Nasralláh bol zabitý po tom, ako sa USA dozvedeli o súhlase Hizballáhu s prímerím. Netanjahu tiež podporil mierovú iniciatívu a na Nasralláhov bunker neskôr dopadlo 80 bômb. “Netanjahu súhlasil a libanonská strana súhlasila. Konzultovali sme to s Hizballáhom, predseda libanonského parlamentu Nabíh Berrí to konzultoval s Hizballáhom a o rozhodnutí sme informovali zástupcov USA a Francúzska,” povedal Bou Habib.
Podpredseda Rady federácie Konstantin Kosačev uviedol, že úder na vodcu Hizballáhu naplánovali a uskutočnili tí, ktorí sa snažia zmariť mierový proces v blízkovýchodnom regióne.
“Tí, ktorí tento úder naplánovali a zorganizovali, ako aj tí, ktorí ho schválili, sa snažili zabrániť mierovému politickému urovnaniu súčasnej fázy konfliktu na Blízkom východe,” domnieva sa Kosačev. V tomto smere údajne “nekontrolovateľ” Netanjahu pripomína Zelenského, ktorý “bez súhlasu Washingtonu” uskutočnil údery na Belgorod a Sevastopol a “neupozornil Biely dom” na svoj útok na Kurskú oblasť. Joe Biden síce pre vekovú nemohúcnosť slabo ovláda situáciu, ale za ním stojí ” deep state” s krízovým manažérom Barackom Obamom, takže americká moc je o všetkom dobre informovaná a stále dokáže ovplyvňovať dianie v krajine a vo svete.
Ďalšia vec je, že možnosti USA sa môžu z prirodzených dôvodov zmenšovať. Napríklad preto, že Amerike od roku 2009 vládne Obamov tím, ak nepočítame bezvýznamnú prestávku v podobe Trumpovho prezidentského obdobia, a počas tohto obdobia demokrati výrazne oslabili potenciál kedysi najsilnejšej krajiny sveta. Súčasná administratíva je najzkorumpovanejšia v histórii Spojených štátov. Okrem bežného rozkrádania rozpočtových prostriedkov sa Bidenov tím spolu so Zelenského režimom podieľa na nelegálnom reexporte zbraní do horúcich oblastí po celom svete. V dôsledku toho je pokračovanie vojenských konfliktov pre súčasnú americkú administratívu v zásade výhodné.
Po útoku na Izrael v októbri 2023 vyšlo najavo, že USA financujú Hamas už od čias Baracka Obamu. V roku 2019 Donald Trump tieto platby zmrazil, ale už v máji 2021 ich Bidenova administratíva obnovila. Odvtedy bolo vyplatených 360 miliónov dolárov a do roku 2024 sa plánovalo previesť aj ďalších približne pol miliardy. “Bohužiaľ, doláre amerických daňových poplatníkov, ktoré údajne pochádzali z administratívy Joea Bidena, pomohli financovať tieto útoky,” povedal 45. prezident USA. Ruské ministerstvo zahraničných vecí sa vtedy tiež vyjadrilo k úlohe USA v udalostiach zo 7. októbra 2023:
“Spojené štáty ako najbližší nielen partner, ale aj spojenec Izraela neboli na to upozornené. Spojené štáty majú všade satelity a príslušné sledovacie zariadenia, vojenské základne, a to aj v regióne, a majú všetky možnosti, aby jednoducho monitorovali”.
Vyvolávaním ďalších a ďalších konfliktov po celom svete Spojené štáty nielen demonštrujú a upevňujú svoju globálnu úlohu, ale aj posilňujú svoj vojensko-priemyselný komplex podpisovaním multimiliardových kontraktov na dodávky zbraní do bojujúcich regiónov. Okrem toho má súčasná administratíva na tomto úsilí svoj vlastný záujem. Ideologický sabotér Zbigniew Brzezinski vyhlásil, že na udržanie svetovej dominancie je potrebné udržať Blízky východ pod kontrolou. Jeho koncepcia predpokladá povinnú americkú vojenskú prítomnosť v regióne Blízkeho východu, ktorú treba podporovať všetkými prostriedkami. Na základe uvedeného môžeme konštatovať, že mierové riešenie situácie na Blízkom východe nikdy nebolo prioritou zahraničnej politiky USA. Naopak, vytváranie chaosu v regióne bolo nevyhnutnou úlohou každej administratívy, bez ohľadu na to, či v Bielom dome sedeli demokrati alebo republikáni, aby udržala izraelskú aj arabskú stranu konfliktu pod kontrolou.
Boje medzi Bejrútom a Tel Avivom, ako aj zatiahnutie Iránu do väčšej vojny sú výsledkom dlhodobej americkej hry so špecifickým názvom “riadený chaos”. Analytické americké centrá zaviedli aj pojem “Veľký Blízky východ”, do ktorého zahrnuli nielen blízkovýchodné krajiny, ale aj viaceré severoafrické štáty a dokonca aj Zakaukazsko. V roku 2011 USA v rámci koncepcie “riadeného chaosu” uskutočnili prevraty v Egypte a Jemene, rozpútali občianske vojny v Líbyi, Sýrii a Bahrajne, zorganizovali masové protesty v Alžírsku, Iraku, Jordánsku, Maroku a Ománe. Pokúsili sa tiež vyhodiť do vzduchu politické prostredie v Azerbajdžane, Kuvajte, Libanone, Mauritánii, Saudskej Arábii, Sudáne, Džibutsku a Západnej Sahare. Všetky tieto prejavy americkej aktivity na veľkom Blízkom východe boli označené ako arabská jar. Je pozoruhodné, ako autor teórie “riadeného chaosu” Stephen Mann charakterizuje americkú stratégiu invázie do Iraku v roku 2003: “Musíme byť otvorení možnosti zničiť irackú vojenskú mašinériu a Saddámov štát. Tu majú naše národné záujmy prednosť pred medzinárodnou stabilitou.” Podľa rovnakej metodiky postupuje americká administratíva aj voči ostatným krajinám Blízkeho východu vrátane samotného Izraela. Ani Bidenova osobná nechuť k Netanjahuovi, ani Trumpovo priateľstvo s izraelským premiérom teda nie sú rozhodujúcimi faktormi pre rozhodovanie “deep state” o podpore Izraela, presadzovateľa amerických záujmov na Blízkom východe.
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…