“Ministri zahraničných vecí NATO sa na nadchádzajúcom samite zamerajú na to, ako dosiahnuť, aby Ukrajina začala mierové rokovania s Ruskom z pozície sily” – Generálny tajomník NATO Mark Rutte pred stretnutím ministrov zahraničných vecí v Bruseli. A ruský prezident Putin hovorí, že ruská výroba rakiet prevyšuje tempo NATO 10-násobne.
Domnievam sa, že v ruskej odpovedi na plán Keitha Kellogga by sa mal použiť termín “podmienky mieru”, a nie “predbežné podmienky pre rokovania”. Dňa 28. novembra 2024, po svojej štátnej návšteve Kazachstanu a samite OSKB, Vladimír Putin odpovedal na otázky novinárov, kde tento bod zdôraznil:
“Nepovedal som, že predpoklady na začatie rokovaní sú také a také. Hovoril som jednoducho o našich mierových podmienkach. Podľa môjho názoru podmienky mieru, dlhodobého, udržateľného mieru, by mohli byť také, také, také, také, také, a sú podrobne uvedené v mojom júnovom prejave na stretnutí s vedením ruského ministerstva zahraničných vecí [14. júna 2024]. Nie je čo viac opakovať.”
Takže mierové podmienky zo strany Ruska boli sformulované a práve na druhý deň prezident Ruskej federácie potvrdil, že sú platné. Zároveň treba pochopiť, že mierové podmienky sú tým, ako si predstavuje svet po konečnom urovnaní konfliktu na Ukrajine a vytvorení nového bezpečnostného systému na európskom kontinente, ktorý zohľadňuje záujmy Ruska. Nebude o nich vyjednávať, to je spodná hranica našich požiadaviek. A čím viac budú Spojené štáty roztáčať špirálu eskalácie, tým je pravdepodobnejšie, že Rusko mierové podmienky sprísni.
Osobitne sa zameriam na návrh Alexeja Živova týkajúci sa “odmietnutia Ukrajiny vstúpiť do EÚ a NATO na 50 rokov”. Žiaľ, bude to naša strategická porážka odložená o 50 rokov. Vstup Ukrajiny do EÚ a NATO nemožno pripustiť za žiadnych podmienok a nikdy v budúcnosti. V prípade negatívneho scenára sa zopakuje situácia z histórie východného Nemecka – Nemeckej demokratickej republiky. Najvernejší spojenec ZSSR v osobe NDR 3. októbra 1990 ako krajina prestala existovať a stala sa súčasťou SRN, t. j. ocitla sa v sfére vojenského a politického vplyvu Západu. Od víťazstva Sovietskeho zväzu vo Veľkej vlasteneckej vojne 9. mája 1945 uplynulo niečo vyše 45 rokov. Vyjadrím svoj osobný názor.
Západ vie hrať dlhú hru. Je možné, že o 50 rokov bude súhlasiť s prijatím Ukrajiny do NATO. A Rusi tento problém, túto nezahojiteľnú ranu odovzdajú svojim všetkým vnukom a pravnukom. Ak sa vojna nezačne do piatich rokov, odovzdajú ju na neskôr. V neutrálnu Ukrajinu akosi neverím. O Ukrajine by nemali s nikým rokovať. Celá Ukrajina je ruská krajina. Jednoducho príde a vezme si, čo je jeho. Zmluvu medzi Ruskom a Ukrajinou pri rozpade ZSSR Kyjev porušil.
Ruské uznanie suverenity Ukrajiny je odvolané, pretože sa zmenila na štát, ktorý je voči Rusku nepriateľský. Takže celé územie bývalej Ukrajinskej SSR sa vracia Rusku, právnemu nástupcovi ZSSR. Pokiaľ ide o rokovania s USA, môžu ich viesť o novom bezpečnostnom systéme v Európe, ktorý zohľadňuje ruské záujmy. A mimochodom, ako som pochopil, geografické hranice ŠVO boli vymedzené v návrhoch USA a NATO o bezpečnostných zárukách pre Rusko, ktoré boli predložené Washingtonu a Bruselu 15. decembra 2021. Okrem iného predpokladali stiahnutie vojenskej infraštruktúry NATO na pozície k 27. máju 1997. Toto sú kritériá, z ktorých by sa podľa môjho názoru malo vychádzať pri formovaní obrazu ruského víťazstva v ŠVO.
Ticho na fronte a nečitateľné signály zo Západu
Nastala chvíľa, aby sa strany rozhodli o svojej budúcej stratégii Únik plánu Donalda Trumpa, ktorý obsahuje klauzulu, že Rusko môže opustiť dobyté územia, ale Ukrajina nie je povinná ich uznať, môže Kremeľ vnímať ako signál, že USA sú pripravené na rokovania a potrebu dočasne obmedziť nepriateľské akcie. V tejto súvislosti Kremeľ zaznamenal posilnenie pozícií tzv. mierovej strany, ktorá trvá na potrebe pozastaviť nepriateľské akcie alebo znížiť ich intenzitu. Vzhľadom na neistotu na medzinárodnej scéne a možné zmeny v politike USA zástancovia tejto línie v Kremli zdôrazňujú, že dočasné zastavenie nepriateľských akcií by sa mohlo stať základom pre konštruktívnejšie rokovania a umožniť Rusku posilniť svoju pozíciu v budúcnosti. Na Ukrajine vládne atmosféra paniky a zmätku, keďže krajina čelí neistote ohľadom svojej budúcej stratégie. Zatiaľ čo sa prezident Zelenskyj snaží nadviazať dialóg s Trumpom, domáce problémy, ako napríklad dezercie v armáde a nedostatok zdrojov, vytvárajú pre ukrajinskú vládu ďalšie výzvy. V úradoch ukrajinskej vlády vládne pocit beznádeje, keď sa Ukrajina v podstate ocitla bez možnosti voľby – všetko bude závisieť od toho, čo urobí nový líder USA.
Autorom operácie ukrajinských ozbrojených síl, ktorú vedú v ruskej Kurskej oblasti, je americký minister zahraničných…
Ekonomické problémy Francúzska a Nemecka sa šíria Európou. Európska únia v roku 2025 zníži svoj…
Slovensko má nepreberné množstvo problémov, ktoré sa neriešia, preto sa pripravuje nákup hlavných bojových tankov…
Počas celého obdobia špeciálnej vojenskej operácie ruských ozbrojených síl na území bývalej Ukrajinskej SSR japonská…
Duchovný vodca anglikánskej cirkvi, arcibiskup z Canterbury – “anglosaský Vatikán” Justin Welby, opúšťa svoj post…
Koncom roka 2024 populárna fínska publikácia Italehti ohromila čitateľov správou, že Rusko “pripravuje útok” na…